Czyszczenie mikrofalówki – domowe sposoby

0
Mikrofalówka
Jest wiele środków do czyszczenia AGD, jednak najlepsze są sposoby, które znały już nasze babcie i mamy.

Kuchenka mikrofalowa przydaje się codziennie, zwłaszcza wtedy, kiedy nie mamy czasu przygotowywać codziennie świeżych posiłków. Częste podgrzewanie jedzenia przy braku systematyczności w czyszczeniu mikrofali może doprowadzić do tego, że zwykła szmatka i płyn do mycia naczyń sobie nie poradzą. Podpowiadamy jak bez większego wysiłku wyczyścić mikrofalówkę.

Szybki tryb życia, brak czasu na przyjemności i obowiązki prowadzi do tego, że nie zawsze jesteśmy w stanie po sobie posprzątać od razu. Tak się też dzieje, kiedy używamy do podgrzewania jedzenia mikrofalówki. Często jest tak, że po prostu zapominamy wyczyścić jej wnętrze po każdym podgrzaniu posiłku, a wtedy jedzenie zasycha i nie jest jej już tak łatwo wyczyścić. Z pomocą wtedy przychodzą domowe, babcine sposoby, które praktycznie wyczyszczą nam same wnętrze mikrofali.

Polecamy też: Domowe sposoby czyszczenia sprzętu AGD

Jak wyczyścić mikrofalówkę?

Do wyczyszczenia trudnych zabrudzeń, które znajdują się w mikrofali możemy użyć produktów, które mamy w domu, takich jak: ocet, cytryna czy soda oczyszczona. Polecamy kilka sprawdzonych sposobów na wyczyszczenie mikrofalówki przy użyciu produktów, które znajdują się w każdej kuchni.

Zobacz także: 7 super skutecznych środków do sprzątania, które masz w domu

Cytryna dobra na wszystko

W przypadku brudnego wnętrza mikrofalówki do jej wyczyszczenia użyjmy cytryny. Do miseczki z wodą wrzućmy kilka cząstek cytryny lub wyciśnijmy z niej sok i podgrzewajmy około 4-5 minut (aż płyn zacznie wrzeć). Woda z cytryną zacznie parować i rozpuszczać tłuszcz i brud, który osadził się na ściankach kuchenki. Następnie przecieramy szmatką z niewielką ilością płynu i wody. Cytryna także pozostawi przyjemny zapach. Jeżeli pod ręką nie mamy akurat cytryny możemy ją zastąpić pomarańczą lub kwaskiem cytrynowym.

Ocet działa odkażająco

Ocet w kuchni przydaje się nie tylko do gotowania, ale także do wyczyszczenia trudnych zabrudzeń. Również sprawdzi się przy myciu mikrofalówki. Użyjmy go w podobny sposób jak to robiliśmy z cytryną.  Do miseczki wlewamy ocet i taką samą ilość wody (proporcja 1:1) i wstawiamy do mikrofali na parę minut. Tak przygotowanym roztworem możemy także umyć drzwiczki po stronie wewnętrznej jak i zewnętrznej.

Polecamy: Sprawdzone metody na wyczyszczenie blachy do pieczenia

Na trudne zabrudzenia soda pomoże

W przypadku bardzo zaschniętych kawałków jedzenia z pomocą przyjdzie soda oczyszczona. Można jej użyć na sucho lub zmieszaną z wodą. Na gąbkę wysyp odrobinę sody i pocieraj zabrudzone miejsce. Możesz także rozpuścić 2-3 łyżki sody w szklance wody i podgrzewać ją parę minut w mikrofali. Następnie wycieramy do sucha wnętrze kuchenki.

Mycie talerza obrotowego

Talerz obrotowy to element kuchenki, który najłatwiej się czyści i raczej nie ma większych problemów z jego domyciem. Wyjmujemy go z mikrofali i przy użyciu płynu do mycia naczyń i ciepłej wody wszelkie zabrudzenia powinny zejść.

Obudowa kuchenki

Oczywiście nie możemy zapomnieć o obudowie kuchenki, która również wymaga regularnego czyszczenia. Możemy do tego użyć mikstury, której używaliśmy do mycia jej wnętrza, czyli wody z cytryną, octem lub sodą. Pamiętajmy także o czyszczeniu wentylatorów, które znajdują się zazwyczaj w tylnej części naszego urządzenia.

Podpowiadamy też: Jak usunąć ze ściany zabrudzenia - tłuste plamy, rysunki dzieci itp.

Odradzamy szorowanie wnętrza mikrofalówki drucianymi szmatkami, które niszczą powierzchnię. Unikajmy także wszelkiego rodzaju mleczek, które pozostawią toksyczny i chemiczny zapach, który może się później przenieść na nasze posiłki. Najlepiej jak systematycznie, po każdym użyciu przetrzemy delikatną szmatką z niewielką ilością płynu do mycia naczyń, a następnie dokładnie wytrzeć wodą. I to jest najlepsza rada, jaką udzielamy wszystkim użytkownikom kuchenek mikrofalówek.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Dębek

Polecamy Ci również

Zobacz także