Decoupage – sztuka zdobienia

Jeśli szukamy oryginalnych, niepowtarzalnych dodatków do mieszkań, możemy kupić pracę znanego artysty lub samodzielnie ozdobić różne przedmioty.


Decoupage to technika ręcznego zdobienia i malowania przedmiotów – może stać się pasją i ciekawym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Pozwala szybko i niewielkim kosztem zmienić wystrój wnętrza, jego klimat i charakter. Możemy stworzyć oryginalne dodatki.

Decoupage to określenie, pochodzące od francuskiego słowa decouper, czyli wycinać.
Technika ta, polega na naklejeniu na wybrany przedmiot, wyciętego fragmentu papieru czy serwetki i pokryciu go, wieloma warstwami lakieru, co pozwala uzyskać efekt malowanego ręcznie przedmiotu. Można ją stosować wielu powierzchniach, dzięki czemu ozdobimy nie tylko przedmioty codziennego użytku, ale również tkaniny, meble i ściany.

Niezwykła przemiana
Możemy własnoręcznie stworzyć całą linię przedmiotów domowego użytku, ozdobionych tym samym motywem – zaczynając od drewnianej tacki, przez pojemniki na przyprawy, kończąc na meblach kuchennych. Techniką decoupage’u można zdobić także biżuterię.
Również tak modne obecnie, florystyczne wzory na ścianie, nie są trudne do uzyskania, jeśli opanujemy odpowiednio „technikę wycinanek”. Mnogość motywów i ich zastosowań ogranicza tylko nasza fantazja.

Przybory potrzebne do ozdobienia przedmiotów – różnorodne gatunki papieru czy serwetek –  można kupić w sklepach lub znaleźć w Internecie. Sztuka decoupage’u doczekała się wielu pasjonatów, którzy chętnie wymieniają się doświadczeniami, jak i licznych poradników dostępnych w księgarniach oraz w sieci. Decoupage to sposób na wyrażenie siebie, na własną kreację.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Zdjęcia: kuradomowa.com

Polecamy Ci również

Zobacz także