Dekoracja wielkanocnego stołu

3
Dekoracja wielkanocnego stołu
Pięknie udekorowany stół, przyjazna atmosfera i puszne potrawy to jest to co w Świętach lubimy najbardziej.

Podczas świąt liczy się dobra atmosfera. Dlatego zrezygnujmy z gorączkowych przygotowań i udekorujmy przede wszystkim wielkanocny stół.

W pośpiechu świątecznych przygotowań często umyka nam to, co najważniejsze. Zamiast spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi, zastanawiamy się czy schab się dobrze upiekł, nie spaliłyśmy ciasta i czy rodzina nie zauważy smug na oknach. A przecież stresu na co dzień mamy pod dostatkiem. Dlatego spróbujmy przynajmniej w tym świątecznym czasie zapomnieć o problemach. Skupmy się na przyjemnościach i oprócz porządków również udekorujmy dom, a zwłaszcza stół, przy którym – polskim zwyczajem – spędzimy sporo czasu. 


Prostota i elegancja

Nawet jeśli nie jesteśmy zwolenniczkami nieskazitelnie białych obrusów i lśniącej zastawy stołowej, wyciągnijmy lniany obrus i serwis obiadowy. To naprawdę wprowadza świąteczną atmosferę. Nie musimy sztywno trzymać się konwencji i perfekcyjnie aranżować całego mieszkania, ale detale okazują się decydować o ogólnym wrażeniu i elegancji. Dlatego naczynia stołowe nie muszą być z najdroższego sklepu. Wystarczy, że umiejętnie dobierzemy do nich obrus, serwetki i dekoracje.
Sprawdzonym sposobem – i chyba najbardziej odświętnym – jest aranżacja w pastelowych kolorach. Zwłaszcza różne odcienie bieli i beżu będą dobrze komponowały się z resztą wnętrza i nadadzą stylizacji lekki i bezpretensjonalny charakter. Jeśli jednak lubimy zdecydowane kolory, nie bójmy się ich zastosować. Kontrasty barwne są bardzo efektowne, musimy jedynie uważać, by nie zdominowały całego wystroju. 

Czy znasz: Wielkanocne tradycje i zwyczaje? Poznasz je tutaj

Naturalne dekoracje

Jeśli nie mamy pomysłu na dekorację lub uważamy, że nasz serwis obiadowy nie jest efektowny, również ratujmy się dodatkami. W takich sytuacjach zawsze możemy liczyć na kompozycje roślinne. Wystarczy, że przy każdym talerzu położymy gałązkę bukszpanu i postawimy dzban z pączkującą żółtą forsycją lub wielkanocnymi baziami. Wiosenną atmosferę gwarantują także tulipany i żonkile. Bardzo efektownie wyglądają różnokolorowe hiacynty i żonkile – w doniczce oraz jako kwiaty cięte, ustawione w szklanym, przezroczystym pojemniku lub wazonie. Doskonale wygląda rzeżucha, którą dodatkowo możemy podskubywać i dodawać do sałatek.

Podpowiadamy: Jak wyhodować dekoracyjną rzeżuchę na Wielkanoc i jak ją wykorzystać

Ładnie będzie wyglądać koszyczek kolorowych pisanek, które możemy także porozkładać na stole pośród talerzy i półmisków. Styliści polecają też zawieszane na gałązkach delikatne wydmuszki, piórka, a nawet mech, na którym można położyć jajko przy każdym nakryciu.

Oceń artykuł
4,67 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Monika Brodowska

Polecamy Ci również

Zobacz także