Dekoracja wielkanocnego stołu

Podczas świąt liczy się dobra atmosfera. Dlatego zrezygnujmy z gorączkowych przygotowań i udekorujmy przede wszystkim wielkanocny stół.

W pośpiechu świątecznych przygotowań często umyka nam to, co najważniejsze. Zamiast spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi, zastanawiamy się czy schab się dobrze upiekł, nie spaliłyśmy ciasta i czy rodzina nie zauważy smug na oknach. A przecież stresu na co dzień mamy pod dostatkiem. Dlatego spróbujmy przynajmniej w tym świątecznym czasie zapomnieć o problemach. Skupmy się na przyjemnościach i oprócz porządków również udekorujmy dom, a zwłaszcza stół, przy którym – polskim zwyczajem – spędzimy sporo czasu. 

pisanki dekoracja wielkanocnego stołu aranżacja stołu

Prostota i elegancja
Nawet jeśli nie jesteśmy zwolenniczkami nieskazitelnie białych obrusów i lśniącej zastawy stołowej, wyciągnijmy lniany obrus i serwis obiadowy. To naprawdę wprowadza świąteczną atmosferę. Nie musimy sztywno trzymać się konwencji i perfekcyjnie aranżować całego mieszkania, ale detale okazują się decydować o ogólnym wrażeniu i elegancji. Dlatego naczynia stołowe nie muszą być
z najdroższego sklepu. Wystarczy, że umiejętnie dobierzemy do nich obrus, serwetki i dekoracje.
Sprawdzonym sposobem – i chyba najbardziej odświętnym – jest aranżacja w pastelowych kolorach. Zwłaszcza różne odcienie bieli i beżu będą dobrze komponowały się z resztą wnętrza i nadadzą stylizacji lekki i bezpretensjonalny charakter. Jeśli jednak lubimy zdecydowane kolory, nie bójmy się ich zastosować. Kontrasty barwne są bardzo efektowne, musimy jedynie uważać, by nie zdominowały całego wystroju. 

aranżacja stołu wielkanocnego żonkile zastawa stołowa

Naturalne dekoracje
Jeśli nie mamy pomysłu na dekorację lub uważamy, że nasz serwis obiadowy nie jest efektowny, również ratujmy się dodatkami. W takich sytuacjach zawsze możemy liczyć na kompozycje roślinne. Wystarczy, że przy każdym talerzu położymy gałązkę bukszpanu i postawimy dzban z pączkującą żółtą forsycją lub wielkanocnymi baziami. Wiosenną atmosferę gwarantują także tulipany i żonkile. Bardzo efektownie wyglądają różnokolorowe hiacynty i żonkile – w doniczce oraz jako kwiaty cięte, ustawione w szklanym, przezroczystym pojemniku lub wazonie. Doskonale wygląda rzeżucha, którą dodatkowo możemy podskubywać i dodawać do sałatek.
Ładnie będzie wyglądać koszyczek kolorowych pisanek, które możemy także porozkładać na stole pośród talerzy i półmisków. Styliści polecają też zawieszane na gałązkach delikatne wydmuszki, piórka, a nawet mech, na którym można położyć jajko przy każdym nakryciu.

Oceń artykuł
4,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Monika Brodowska

Zdjęcia: Villa Italia, Dekoria, stock.xchng

Polecamy Ci również

Zobacz także