Dekoracje - Halloween

31 października nie powinny nikogo dziwić w pokoju pajęczyny czy wiszący nietoperz. Na ten dzień przypada bowiem święto Halloween, a polega ono na tym, by wszystko wyglądało strasznie. My podpowiemy Ci, jak w łatwy sposób przygotować pokój na tę okazję.

O co chodzi z tym Halloween?
Halloween to święto cieszące się popularnością zwłaszcza w Ameryce. Dzieciaki wprost je uwielbiają - tego dnia, w strojach potworów i straszydeł, pukają do drzwi sąsiadów, zbierając różne łakocie. W Polsce traktowane jest raczej jako ciekawostka, jednakże z roku na rok liczba jego zwolenników systematycznie rośnie. Coraz częściej możemy się spotkać z imprezami urządzanymi w szkołach, dyskotekach, czy w końcu w domach. Aby zabawa się udała, warto zadbać o odpowiedni wystrój domu. Dzięki naszym wskazówkom, pomysłom oraz szablonom, każdy rodzic może przygotować swoim pociechom niezapomnianą imprezę halloweenową.

Dyniowym szlakiem
Niekwestionowanym znakiem rozpoznawczym Halloween jest upiorny lampion z dyni. Symbolizuje on Jacka - pijaka, który za swe niecne uczynki nie poszedł do nieba, a z piekła został wyrzucony. Legenda głosi, że na odchodne diabeł podarował mu żarzący węgielek, który to Jack włożył do niedojedzonej rzepy. Z tym światłem miał udać się w swoją wędrówkę, w poszukiwaniu miejsca wiecznego zatracenia. Legenda ta jest żywa także w Ameryce, jednakże tutaj rzepę zastąpiono dynią właśnie.

Jeszcze do niedawna znalezienie dorodnej dyni na Halloween mogło nastręczać wiele kłopotów. Obecnie są one dostępne w niemal każdym hipermarkecie, warzywniaku oraz... na aukcjach internetowych. Gdy zakup dyni mamy już za sobą, przygotujmy długi, wytrzymały nóż, mocną łyżkę oraz ołówek. Czas zrobić naszą halloweenową ozdobę.

  1. Najpierw powinniśmy zastanowić się, jaką paskudną minę przybierze nasze warzywo. Dużo tutaj zależy od naszej pomysłowości, ale ostateczny wynik zweryfikują nasze umiejętności manualne. Jeśli kroimy w dyni po raz pierwszy, powinniśmy postawić na proste, kanciaste kształty. Należy przy tym pamiętać, by otwory na oczy, usta i nos nie były zbyt małe (światło nie będzie widoczne), ale i zbyt duże (dynia może przy przenoszeniu).
  2. Wbij ukośnie nóż i odetnij górną część dyni. Dziura powinna być na tyle duża, by łyżką można było wybrać wnętrzności. Odciętego kawałka nie należy wyrzucać, może on posłużyć za pokrywkę (uwaga na ciepło płomienia!). Miąższ dyni można wykorzystać do upieczenia pysznego placka.
  3. Nanieś delikatnie ołówkiem kontury „twarzy” na dynię. Po tej czynności starannie wytnij oczy, nos i usta.
  4. Wstaw znicz do środka upewniając się, że jest on stabilnie umocowany.
  5. Zapal płomień i ciesz się efektem.

Tak przygotowaną dynię możemy postawić przed drzwiami domu – efekt po zmroku wręcz piorunujący. Alternatywą dla dyni upiornej jest dynia wesoła – tą możemy przygotować wspólnie z dziećmi. Dekorację ograniczamy do namalowania/doklejenia śmiesznej miny i nałożenia nakrycia głowy.

Podano do (upiornego) stołu
Oprócz pomysłowych dań na tę okazję, warto zadbać o udekorowanie stołu. Do jego nakrycia nada się obrus z postrzępionej, szorstkiej tkaniny. Ciekawym pomysłem jest dodanie sztucznych pająków oraz pajęczyn – można je kupić w sklepach ze śmiesznymi rzeczami.

Orzechowe czaszki
Orzechy włoskie możemy pomalować farbą na wzór czaszek, pająków lub gałek ocznych – wszystko zależy od naszej wyobraźni.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także