Dekoracje na Święta

To wyjątkowy czas w roku. Odliczamy dni do chwili gdy tradycja "zaprasza" do stołu, kiedy pierwsza gwiazda zabłyśnie na niebie. Mamy więc czas by przygotować mieszkania, domy na te niecodzienne chwile. Niewiele potrzeba by nasze wnętrza były prawdziwie bożonarodzeniowe.

dekoracje choinkowePrzygotowanie potraw pozostawiamy, na ostatni tydzień przedświąteczny. Wcześniej robimy gruntowne porządki i jest to dobry czas na kilka zmian w wystroju mieszkania.

Świąteczne barwy
Królujące dodatki w czasie świąt połyskują żywą czerwienią, zielenią, złotem, srebrem. Jednak odchodzi się już od kolorów tradycyjnych i dowolność barw świątecznych jest praktycznie nieograniczona. Od kilku lat z powodzeniem przyjęły się dekoracje w bieli, w delikatnych subtelnych fioletach, zimowych błękitach. Tak więc choinkę możemy ubrać wielobarwnie lub w odcieniach jednego koloru – zazwyczaj ubieramy ją tak by pasowała do wnętrza. Choinka – niezmiennie najważniejsza ozdoba świąteczna – nie musi być zdobiona jedynie bombkami i światełkami. Powraca zwyczaj zdobienia drzewka: cukierkami, piernikami, ptaszkami, suszonymi talarkami prawdziwej cytryny, czy też grapefruita, jabłuszkami wykonanymi z tworzywa ...Nie powinno na niej zabraknąć drobnych, mieniących się światełek, które niezaprzeczalnie związane są właśnie ze Świętami Bożego Narodzenia, aniołków z porcelany lub ze słomy. Jeśli kupujemy drzewko sztuczne, możemy je kupić np. w kolorze białym, niekoniecznie zielonym.

jemiołaDekoracja na szczęście
W naszych domach, nie powinno zabraknąć jemioły z jej białymi owocami (w Anglii dawniej uważanej za afrodyzjak).Warto pamiętać, że kiedyś najważniejszym symbolem Świąt Bożego Narodzenia była nie choinka, a właśnie jemioła. Dawniej zdobiono nią stoły lub wieszano jej gałązki przy suficie (w kształcie kuli), a była symbolem przyjaźni, sympatii i pomyślności. Dzisiaj, jemioła powieszona nad drzwiami symbolizuje pokój, miłość i szczęście. Jednak mało kto wie, że owoce jemioły w większej ilości są trujące, więc nie należy ich próbować. Symbolem miłości były również orzechy laskowe i włoskie. Dlatego nie zapominajmy o pozostawieniu ich na stole w świątecznych koszyczkach.

Pachnące owoce pomarańczy nadziewane goździkami, powieszone na błyszczących wstążkach w dowolnym miejscu, są wprawdzie zwyczajem skandynawskim, ale warto go włączyć do naszych rodzimych tradzestaw obiadowyycji dekorowania wnętrz. Przepięknie pachną i prezentują się bardzo świątecznie. 

O "jeden" więcej
W niektórych domach do dekoracji świątecznego stołu używa się zastawy – specjalnie pozostawionej na tę jedyną chwilę. Pamiętajmy więc, by nie zabrakło nam jednego nakrycia więcej. Dlaczego?
Dzisiaj z tradycji pozostał zwyczaj pozostawienia przy wigilijnym stole wolnego, dodatkowego nakrycia.Obyczaj ten mówi, że dawniej, czekało ono na bliskich, którzy odeszli - dzisiaj wolne miejsce czeka na osobę samotną, która w ten szczególny wieczór będzie przyjęta jako członek rodziny.

Świąteczne dodatki
W świątecznie przystrojonych wnętrzach nie może zabraknąć nastrojowych świec, oczywiście dobranych kolorystycznie do wystroju pomieszczeń. Na ogół świece przystrajamy stroikami by podkreślić ich urok. Kolejnym drobiazgiem podkreślającym wyjątkowość świątecznego czasu są serwetki, których nie powinno zabraknąć na stole. Mogą to być serwetki jednorazowe – zdobione symbolami świątecznymi, ale mogą też być z materiału – specjalnie zdobione na tę okazję. Sztućce możemy podać bardziej elegancko, w tzw. kieszonkach, uszytych z materiału i zdobionych ręcznie ornamentami świątecznymi.

Na drzwiach wejściowych powieśmy świąteczny stroik w dowolnym kształcie, który możemy kupić gotowy, lub wykonać samodzielnie. A do tego potrzebne będą niewielkie gałązki choinek, kawałeczek ozdobnego, błyszczącego sznurka, aniołek ze słomy, niewielkie bombki w dowolnych kolorach.

serwetki świąteczneserwetki z nadrukiemserwetki haftowane

Woreczki adwentowe dla naszych pociech
Święta to szczególnie ważny czas dla dzieci. Bardzo przeżywają przystrajanie mieszkania i wszelkie przygotowania do świąt. Już dzisiaj możemy w ich pokojach powiesić woreczki adwentowe. Co to takiego ?
Na ddekoracje świąteczneługim sznureczku umieszczone są 24 kieszonki w kształcie skarpety, listka, mikołaja ...opatrzone cyfrą od 1 do 24 – każdy z osobna. Są to dni Adwentu od 1 do 24 grudnia – dla dzieci czas oczekiwania na gwiazdkę. Zabawa z woreczkami adwentowymi ma mobilizować nasze pociechy do dobrego zachowania w zamian za niespodziankę, którą każdej nocy do kieszonki przynosi „aniołek lub gwiazdka”. Symboliczne prezenty powinny się znaleźć w numerze kieszonki zgodnej z danym dniem grudnia. Woreczki adwentowe są niepowtarzalną dekoracją w pokoju dziecka, a przy okazji bawią i sprawiają dużo radości.

Czas życzeń
Jeśli nie możemy zobaczyć swoich bliskich i przyjaciół w Święta Bożego Narodzenia, przesyłamy im życzenia na kartach i dostajemy je. Otrzymane kartki można umieścić na choince, pomiędzy pachnącymi, zielonymi gałązkami drzewka.

Podczas świątecznych przygotowań nie zapominajmy o drobiazgach świątecznych, bo to one tworzą klimat Świąt Bożego Narodzenia i nie może ich zabraknąć.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Joanna Bogumił

Zdjęcia: Redakcja, Villa Italia

Polecamy Ci również

Zobacz także