Dekoracje świąteczne

Sztuka śwdekoracje świątecznego stołuiątecznej dekoracji wnętrz ma w Polsce niezwykle bogatą tradycję. Już jesienią odkładano specjalne snopki siana, najpiękniejsze jabłka, ziarna zbóż, grochu i fasoli, które miały potem posłużyć do upiększania domu na Święta. Także część wigilijnych wypieków, jak na przykład pierniki czy kruche ciasteczka pełniły funkcję Bożonarodzeniowych ozdób.

Do dziś możemy znaleźć nawiązania do tych staropolskich tradycji w zdobiących nasz dom choinkowych ozdobach ze słomy, czy też bukietach ze zboża i gałązek świerkowych. Mogą one przybierać nieco inne formy, pasujące do nowoczesnych wnętrz, jednakże metoda wykonania pozostaje od wieków ta sama. Pięknymi dekoracjami znanymi też naszym babciom i dziadkom
są wiklinowe wieńce na drzwi ozdobione kłosami zbóż, a także pieczołowicie przygotowywane z kawałków opłatka dekoracje wieszane na suficie.

Sporo zmieniło się w przystrajaniu choinek. Kiedyś używano tu przede wszystkim produktów spożywczych – rajskich jabłuszek, orzechów, opłatków, ciastek i cukierków. Poza tym przygotowywano także misterne ozdoby z papieru. Stałym i nieodzownym elementem dekoracji Bożonarodzeniowych drzewek były także świeczki. Rozwiązanie to jednak nie należało do bezpiecznych i, z racji często wybuchających pożarów, zarzucono używania żywego ognia na rzecz lampek elektrycznych, których coraz bogatsze wzornictwo zachwyci każdego.

stół świątecznydekoracje świątecznedekoracje i dodatki świąteczne

Niezwykle ważne jest także efektowne przystrojenie świątecznego stołu. Z pewnością nie wolno zapomnieć o sianku pod obrusem i najlepiej ręcznie wykonanych stroikach przy każdym nakryciu. Niezbędne są także świece – ich ilość i rozmiar uzależnione są od liczby gości oraz nastroju, jaki chcemy stworzyć. Tradycyjną dekoracją, której nie może zabraknąć na  świątecznym stole jest także znana wszystkim gwiazda betlejemska. Wybierając obrus możemy pokierować się jedną z dwóch królujących tendencji – jedna dyktuje śnieżną biel, druga natomiast sugeruje użycie jednolitej, wyrazistej barwy, np. czerwieni z dodatkiem białych serwetek. Całości dopełni biała porcelana,eleganckie sztućce wyczyszczone do połysku i, oczywiście, świąteczne potrawy.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Anna Malesińska

Zdjęcia: Villeroy&Boch

Polecamy Ci również

Zobacz także