Dekoracje świąteczne do nowoczesnych wnętrz

Dekoracje świąteczne do nowoczesnych wnętrz

Błyszczące łańcuchy, brokatowe bombki, anielskie włosy, intensywne odcienie czerwieni i złota – z takimi akcentami kojarzą nam się najbliższe święta. Jednym z tegorocznych trendów świątecznych jest jednak minimalizm. Jak się zabrać za dekorację domu, by nie przesadzić?

Oprócz dekorowania samej choinki, przed świętami często odświeżamy wnętrze mieszkania, chcąc wprowadzić świąteczny klimat. Narzucającą się estetyką był dotychczas przepych. Ale można też inaczej.

– Ozdoby utrzymane w stonowanej kolorystyce i o prostych formach pozwalają na świętowanie bez wrażenia przeciążenia i estetycznego rozgardiaszu - mówi Marta Krężelewska, stylistka.

Częstą niekonsekwencją jest wprowadzanie świątecznego przepychu do bardzo prostych na co dzień mieszkań. Zamiast kilkunastu dodatków w wielu kolorach, lepiej wybrać jeden powtarzalny motyw i  utrzymać wszystkie dekoracje w tej samej stylistyce albo konsekwentnie ogrywać wszystkie elementy tylko jednym kolorem. W minimalistycznych wnętrzach sprawdza się biel lub srebro, ale tak naprawdę  najważniejsza jest konsekwencja kolorystyczna. I tak na przykład wprowadzenie na czas świąt wyłącznie zieleni do białych wnętrz może zdziałać cuda.

Zobacz: Dekoracje świąteczne – kolory

Na Święta Bożego Narodzenia, nawet w domu minimalisty, nie może zabraknąć choinki. Ale ją również, tak jak świąteczne ozdoby, można dopasować do dominującego we wnętrzu stylu. Wystarczy odejść od utartych schematów.
Kto powiedział, że zielone drzewko to jedyne rozwiązanie? Osobom kreatywnym i dbającym o ekologię przypaść do gustu może choinka zbudowaną z palet lub malowana na neutralną biel drewniana, geometryczna choinka – podpowiada stylistka.

Nie może też zabraknąć światełek. Gra światłem pozwala zaakcentować detale i wprowadzić ciepłą atmosferę. Ale niekoniecznie trzeba obwieszać lampkami cały dom. Czasem wystarczy jeden, za to wyrazisty element – np. drewniana lampka w kształcę renifera - by światłem zbudować nastrój. - Możemy także nadać mieszkaniu nowy charakter dobierając poduszki ze świątecznymi ornamentami. Wystarczy minimalistyczna grafika renifera czy choinki na białej poduszce, by wprowadzić świąteczny klimat – zapewnia stylistka.

Sprawdź: Ozdoby świąteczne – naturalne i pachnące

Okres przedświąteczny można wykorzystać także do przygotowania własnoręcznych dekoracji. Alternatywą dla brokatowych bombek mogą być własnoręcznie robione geometryczne, papierowe ozdoby lub dekoracje wykonane ze słomy. Tradycyjne świąteczne dekoracje wyjątkowo pięknie prezentują się właśnie w nowoczesnych wnętrzach.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: MyBaze.com

Polecamy Ci również

Zobacz także