Dekoracje wnętrz - powrót Reliefu

Trendy dekoratorskie wnętrz nieustannie się zmieniają. Producenci pod okiem stylistów poszukują sposobów, by możliwość nieprzeciętnej dekoracji wnętrz była w zasięgu ręki każdego odbiorcy. Tym razem wzorcem okazał się powrót reliefu w nieco odmienionej formie.

Dekoracje wnętrzDawniej relief nie był dekoracją stosowaną w dowolnym wnętrzu. Zdobił przestrzenie ścian dworków i zamożnych posiadłości. Dzisiaj, relief możemy mieć w każdym domu, na najmniejszym kawałku ściany. Wykonanie tego nie jest zbyt skomplikowane przy użyciu produktu dekoracyjnego Fox Dekorator. Jest to system dekoracji ścian, który daje nieograniczone możliwości zdobienia wnętrz.

Odkryte tajemnice techniki
Przy pełnym zaangażowaniu i wyobraźni samodzielnie możemy wykonać zdobienia ścian w mieszkaniu. Jeśli obawiamy się, że zadanie to jest dla nas zbyt trudne poprośmy o pomoc stylistę. Dla wszystkich odkrywamy sposób wykonania nieprzeciętnej dekoracji pomieszczenia.

Refief - to półtransparentna, akrylowa farba strukturalna w postaci masy do samodzielnego barwienia. W połączeniu z barwnikami, bejcą do ścian, werniksami oraz szablonami i dekorami, tworzy atrakcyjną alternatywę dla gładkich ścian. Relief przeznaczony jest do cienkowarstwowego nakładania na tynk, beton, kamień, płyty gipsowe, drewnopodobne oraz na wszystkie podłoża, które przed nakładaniem dekoracji należy oczyścić. Należy jednak pamiętać, że relief przeznaczony jest do wewnętrznej dekoracji wnętrz. Swoiste właściwości produktu dowodzą, że po wyschnięciu Relief pozostaje elastyczny. Jego zaletą jest wysoka przyczepność do podłoża. Idealnie miesza się z barwnikami Fox, które dają zapewniają tworzenie atrakcyjnych rozwiązań kolorystycznych. Ciekawe efekty uzyskamy, jeśli zmienimy delikatnie kolor Reliefu w poszczególnych warstwach.

Dekoracje wnętrzWykończenie i zabezpieczenie wzmacnia efekt dekoracyjny reliefu. Po wyschnięciu, Relief dodatkowo możemy wykończyć bejcą do ścian - bezbarwną lub z dodatkiem barwnika Fox, bądź też werniksem metalicznym. Dekorację ściany możemy rozpocząć po uprzednim jej przygotowaniu. Powierzchnie przeznaczone do dekoracji należy oczyścić (powłoki farby klejowej lub zaprawy wapiennej należy usunąć), odtłuścić, naprawić ubytki (przy pomocy profesjonalnych szpachlówek Fox), zagruntować i pomalować. Najlepsze efekty uzyskuje się stosując specjalny grunt i farbę z systemu Fox Dekorator.

Uwaga! Tynki i podłoża zawierające cement i wapno wymagają 4 tygodniowego okresu sezonowania. Jego pominięcie grozi uszkodzeniem powłoki dekoracyjnej.

Masa reliefowaOprócz masy reliefowej potrzebujemy do pracy odpowiednich narzędzi. Bez nich nie wykonamy prac na oczekiwanym poziomie. Do nakładania, ściągania lub modelowania przydatne będą narządzie dekoratorskie Foxtools: japonki, pace gąbkowe, szczotkowe i motylkowe, wałki gąbkowe i motylkowe, grzebienie. Do nakładania masy w jasnych kolorach zalecamy użycie narzędzi plastikowych. Narzędzia należy umyć wodą natychmiast po zakończeniu prac. Mając wszystkie wyżej wymienione produkty, możemy spróbować swoich sił w dekoracji i przystąpić do właściwych prac.

Dekoracje z szablonami
Szablon w warstwie wierzchniej.
Po ostatecznym malowaniu / wykończeniu powierzchni, Relief (masę) nakładamy szpachelką przez szablon. Po wykonaniu aplikacji zdjąć szablon i pozostawić wzór do wyschnięcia. Szablon w warstwie podkładowej. Wzór wykonujemy analogicznie do szablonu przy warstwie wierzchniej. Po wyschnięciu wzoru, całość należy pomalować bejcą do ścian, pokryć reliefem lub pomalować farbą z systemu na jednolity kolor. Aby wzmocnić efekt dekoracyjny, wyciśnięDekoracje wnętrzty wzór można lekko przetrzeć papierem ściernym (efekt denim).

Dekoracje całych powierzchni
Przed przystąpieniem do pracy, trzeba zaplanować kolejność i sposób nakładania warstw oraz sprawdzić ostateczny efekt na małej próbce! Zabarwioną masę Relief nakładamy cienką warstwą na powierzchni 1-3 m2 przy pomocy szerokiej pacy lub szpachelki. Bezpośrednio po tym rozpocząć modelowanie. Efekt dekoracyjny uzależniony jest w głównej mierze od inwencji dekorującego, oraz narzędzi użytych do modelowania masy Relief. Najciekawsze są wielowarstwowe, cienko-blaszkowe stiuki, wykonywane japonką. Szlachetne powierzchnie imitujące kamień, beton itp. Te efekty uzyskujemy modelując Relief pacą gąbkową lub innym wybranym narzędziem.

Nasze zaangażowanie w prace dekoratorskie zaowocuje zamierzonym efektem tylko wtedy, kiedy każdą czynność wykonamy zgodnie z zalecaną instrukcją producenta. Zastosowanie wyrobu nie zwalnia wykonawcy z obowiązku wykonywania prac zgodnie z zasadami sztuki malarskiej i przy zachowaniu wszystkich zaleceń odnośnie bezpieczeństwa. Dlatego dane techniczne produktu wskazują istotne jego właściwości i mają wpływ na rozplanowanie prac dekoratorskich, szczególnie wtedy, kiedy budowanie płaszczyzn reliefu odbywa wieloetapowo. Danych o produkcie należy szukać na etykiecie opakowania.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Joanna Bogumił

Źródło: Fox Dekorator

Polecamy Ci również

Zobacz także