Dekoracyjna ściana - kamień, drewno i tynki wapienne

0
Naturalne materiały wykończeniowe we wnętrzu
Naturalne materiały wykończeniowe są modne, ale pozwalają stworzyć ponadczasową aranżację.

Wnętrza minimalistyczne potrzebują odważnych akcentów. Warto mieć w mieszkaniu dekoracyjne ściany, np.: wykonane z kamienia czy drewna.

Urządzając wnętrza coraz częściej i chętniej sięgamy po naturalne materiały, takie jak drewno i kamień. Warto również docenić tradycyjne tynki wapienne, które pojawiają się również w ciekawej, dekoracyjnej odsłonie.

Nowoczesne wnętrze i naturalne materiały

Naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, czy tynki wapienne sprawdzają się w bardzo różnych aranżacjach.

Sto
Aranżacja salonu

Wykorzystanie naturalnych materiałów tworzy przyjazny mikroklimat we wnętrzu.

Sto
Dekoracyjny tynk wapienny

Dekoracyjne tynki i szpachle mineralno wapienne pozwalają stworzyć powłoki m.in. naśladujące nowoczesny i modny beton.

Sto
TYnki wapienne we wnętrzu

Tynki wapienne mają wiele zalet użytkowych, a ich dekoracyjne odmiany pozwalają na ciekawe wykończenie ścian.

Sto
Aranżacja nowoczesnej łazienki

Tynki wapienne charakteryzują się m.in. zdolnością regulacji poziomu wilgotności w pomieszczeniach.

Sto

Dekoracyjna ściana to gwarancja wnętrza modnego i naturalnego

Powrót do naturalnych materiałów wykończeniowych jest coraz bardziej widoczny w aranżacji wnętrz. Ten „powrót do natury” objawia się wykorzystaniem takich elementów jak drewno, kamień, czy tynki wapienne. Moda na naturalne surowce ma wiele zalet – w ich otoczeniu mieszka się zdrowiej, są one sprawdzone od lat, mają ponadczasowy charakter i dają wielkie możliwości aranżacyjne. Bo przecież np. drewno we wnętrzu może mieć bardzo różny wygląd – od klasycznych, ciężkich mebli, przez skandynawskie jasne i lekkie formy, po niezwykle modne ostatnio drewno industrialne. Każdy więc znajdzie coś dla siebie, a ciągle będzie to ten sam, naturalny materiał.
Podobnie wygląda wykorzystanie kamienia we wnętrzu – ten szlachetny surowiec może mieć zarówno bardzo nowoczesne i minimalistyczne oblicze, jak i reprezentować klasyczny przepych, czy surowy styl rustykalny. Kamień możemy wykorzystać jako okładziny podłóg i ścian, blaty, czy nawet zlewozmywaki. Często jest też wykorzystywany jako element dekoracyjny.

Przeczytaj też: Podłoga drewniana - olejowana, czy lakierowana? Jak wybrać sposób wykończenia podłogi drewnianej

Dekoracyjna ściana z tynku wapiennego

Gamę naturalnych materiałów we wnętrzach warto uzupełnić o tynki wapienne, tym bardziej, że występują one również w dekoracyjnych postaciach. Tynki wapienne (i gliniano-wapienne) są znane od tysiącleci. Ich wielką zaletą jest m.in. świetna paroprzepuszczalność i zdolność do regulowania poziomu wilgotności w pomieszczeniach (pochłaniają nadmiar wilgoci, przechowują ją, a następnie oddają w doskonałych proporcjach podczas wietrzenia). W przeciwieństwie do popularnych obecnie tynków i farb, tynki wapienne nie zawierają lotnych substancji (np. rozpuszczalników czy środków konserwujących), które mogłyby się ulatniać, szkodząc naszemu zdrowiu).

Mało tego – tynki wapienne, ze względu na silne właściwości alkaliczne, chronią przed rozwojem szkodliwych pleśni i mikroorganizmów itp. Te zalety warto wykorzystać, wykańczając ściany domu, czy mieszkania. Na rynku są dostępne kolekcje tynków i szpachli na bazie wapna oraz gliny, a także mineralne masy szpachlowe, które pozwalają tworzyć dekoracyjne powłoki.
– Linia tynków i szpachli, bazująca na unikatowym połączeniu wapna i gliny, uwalnia ok. 50% więcej wilgotności niż tradycyjne tynki gliniane, nie tracąc przy tym tak cennych właściwości jak łatwość obróbki i wodoodporność – mówi Sebastian Szarejko, manager produktu w firmie Sto. – Z kolei mineralne masy szpachlowe umożliwiają stworzenie powłoki nie tylko w stylu klasycznym czy śródziemnomorskim, ale też w nowoczesnym, ponieważ dobrze imitują tak popularne dziś powierzchnie betonowe.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Sto

Polecamy Ci również

Zobacz także