Design z Kraju Kwitnącej Wiśni

Design z Kraju Kwitnącej Wiśni

Mało znamy kulturę Dalekiego Wschodu i zazwyczaj myślimy o niej stereotypami. Jednak warto je przełamać i poznać współczesną sztukę japońską. Zacznijmy od designu.

Wystawa w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego próbuje pokazać obie strony kultury japońskiej – tradycyjną i nowoczesną. Ekspozycja „WA: HARMONIA. Japoński design dziś” prezentuje 161 przedmiotów codziennego użytku zaprojektowanych przez współczesnych designerów.

lampa dekoracyjnasztuka z Dalekiego Wschodu

„WA” przez wieki było synonimem idealnej zgody, harmonii pomiędzy wszystkimi istnieniami. Z czasem termin ten zaczął również oznaczać „rzeczy japońskie”. Pojęcie „wa” zaczęto wręcz używać jako przeciwieństwo do pojęcia „yô” („Zachód”). Wa uważana jest za jedną z japońskich cnót i symbolicznie łączy pozornie wykluczające się zjawiska. Dlatego nie powinno dziwić, że projektanci posługują się sprzecznymi pojęciami, takimi jak: naturalny/sztuczny, artystyczny/przemysłowy, tradycyjny/oparty na najnowszych technologiach, japoński/zachodni. Ich wzajemne oddziaływanie to kwintesencja Wa w designie.
Przedmioty podzielono na 12 kategorii odpowiadającym różnym typom użytkowania (m.in. sztuka stołu, akcesoria łazienkowe, zabawki, ubrania i dodatki) oraz sześciu słowom kluczowym ilustrującym trendy i gusta we wzornictwie japońskim: Kawaii (uroczy), Kurafuto (niepowtarzalny), Kime (finezyjny), Tezawari (zmysłowy w dotyku), Minimaru (minimalistyczny) i Kokorokubari (przemyślany).

lampyporcelana

„WA: HARMONIA. Japoński design dziś”, do 28 marca 2010
Instytut Wzornictwa Przemysłowego, ul. Świętojerska 5/7, Warszawa, wt.-nd. 10.00-19.00, wstęp wolny

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Anna Białorucka

Źródło: IWP

Polecamy Ci również

Zobacz także