Designerskie meble - Mediolan 2014

Designerskie meble - Mediolan 2014

W trakcie kwietniowych targów w Mediolanie marka Living Divani zaprezentowała nowości w trzech lokalizacjach. Główna część prezentacji odbyła się w zaprojektowanym przez Piero Lissoniego stanowisku marki na targach Salone del Mobile 2014.

designerskie meble

Przestrzeń ekspozycyjną zaaranżowano w formie ogromnego salonu otoczonego ekranami z malowanego bambusa. Ażurowe konstrukcje stopniowo ujawniały oczom zwiedzających świat Living Divani i stanowiły efektowne tło dla najnowszych mebli włoskiej marki.
Kolekcję mebli przeznaczonych do użytku zewnętrznego obejrzeć było można w ogrodzie botanicznym Orto Botanico w dzielnicy Brera. Ustawiona została w nim zaprojektowana również przez marki Piero Lissoniego instalacja w formie letniego pawilonu zatytułowana „Giardino Geometrico”.

meble ogrodowe

Kolejnym miejscem, w którym wyeksponowane zostały nowości stał się nowy showroom marki położonym w sercu dzielnicy Brera przy via Fatebenefratelli 10.
Trzy odbywające się równolegle prezentacje podkreślały zacieranie się granic między meblami wewnętrznymi i ogrodowymi oraz rangę Living Divani jako jednego z najważniejszych na świecie producentów wysokiej klasy mebli.

meble wypoczynkowe

Hasłami nowej kolekcji stały się: żywotność, dynamizm i wolność.  Wśród nowości znalazły się nowe propozycje mebli tapicerowanych zaprojektowane przez Piero Lissoniego, który od 1988 roku pełni rolę dyrektora artystycznego marki. Tradycyjnie już marka zaprosiła też do współpracy młodych projektantów.

Najnowsze produkty Mediolan 2014:

Pochodzący z Hiszpanii David Lopez już po raz drugi zaproszony został do współpracy z Living Divani. W tym roku jest autorem stolika kawowego Starsky. Występujący w trzech wysokościach model wykorzystywany może być pojedynczo, chociaż najlepiej sprawdzi się jako grupa stolików. Podstawa stalowa, okrągły drewniany blat ułożony w mozaikę.

 stolik kawowy Starskydesignerski stolik

David Lopez jest także autorem stołka Anin, który posiada czyste geometryczne linie. Podstawa wykonana jest z dwóch aluminiowych przecinających się płaszczyzn. Kontrastuje z nim miękkie skórzane siedzisko.

 stołek Aninstołek ze skóry

Zamiłowanie do konstruktywizmu jest znakiem rozpoznawczym pochodzącego z Bułgarii Victora Vasileva. W tym stylu utrzymane są jego dotychczasowe projekty dla Living Divani tj. biblioteka Bukva i stolik B2. W tym roku projektant stworzył stolik kawowy B3, który jest wyższą wersją modelu B2.

 stolik kawowy B3stolik kawowydesignerski stolik

Stolik kawowy Plane to dzieło Massimo Mariani. Składa się z dwóch tafli transparentnego szkła między, którymi znajduje się ułożony ukośnie blok z litego drewna orzecha lub marmuru Blanco di Carrara. Forma stolika nawiązuje do abstrakcyjnych dzieł Wassilego Kandinskiego.

 stolik ze szkła i drewnastolik Plane

Dyrektor artystyczny marki zaprojektował sofę Lipp, która jest reinterpretacją klasycznych siedzisk  w stylu capitonné. Tradycyjny wzór uwspółcześniony został poprzez uproszczanie bryły mebla i zastosowanie geometrycznych prostych linii. Siedzisko zamknięte jest wysokim oparciem, które osłania siedząca osobę niczym kokon. Sofie towarzyszy ławka z powtórzonym pikowanym wzorem zastosowanym na siedzisku.  Mebel dostępny jest w wykończeniu w tkaninie lub skórze.

 biała sofasofa tapicerowana

Zaokrąglone kształty są znakiem rozpoznawczym stolika nocnego Moon, który zaprojektował japońsko - włoski duet Tommaso Nani & Noa Ikeuchi. Ich pierwszy projekt dla Living Divani wyposażony jest w podwójny zachodzący na siebie blat. Wewnątrz otwierającego się symetrycznie mebla znajdują się dwie półki zamontowane na różnej wysokości.

 stolik nocny Moonstolik rozkładany

Przeznaczony do użytku zewnętrznego fotel Poncho zaprojektował duet młodych projektantów Paolo Lucidi i Luca Pevere, którzy prowadzą własne studio LucidiPevere w włoskim Udine. Fotel posiada typową dla mebli wewnętrznych elegancką formę, chociaż wykonany jest z materiałów przeznaczonych do użytku zewnętrznego. Rama ze stali ocynkowanej lub malowanej z przytroczonym Kevlarową liną miękkim tapicerowanym siedziskiem.

 fotel Ponchofotel tapicerowany

Stolik nocny Stilt stworzył Marco Guazzini. Urodzony we Florencji projektant, po kilku latach spędzonych w Nowym Jorku, obecnie tworzy w Mediolanie. Stolik Stilt wyposażony jest w dwie szuflady w różnej wielkości. Korpus wspiera się na trzech cylindrycznych nogach. Całość mebla wykonana jest z dębu lub wiązu.

 stolik nocny Stiltstolik z szufladami

Mario Ferrarini w 2012 zaprojektował dla Living Divani stolik/siedzisko Kalé. W tym roku powraca z projektem rozsuwanego stolika kawowego Step. Kwadratowy blat stolika po rozsunięciu stopniowo odkrywa wewnętrzny szklany blat. Kontrastowe zestawienie różnych materiałów nadaje modelowi eleganckiego i jednocześnie nieco abstrakcyjnego charakteru.

 stolik kawowy Steprozsuwany stolik

Massimo Mariani jest projektantem, którego styl opiera się na czystych geometrycznych kształtach.  Urodził się we Florencji, ukończył studia na Wydziale Architektury Uniwersytetu w Genui. Następnie zdobywał doświadczenie pracując w prestiżowych studiach projektowych, aby od 1998 rozpocząć działalność projektową pod własnym nazwiskiem. Jego pierwszym projektem dla Living Divani jest Upland - niekonwencjonalne połączenie siedziska ze stolikiem kawowym. Model występuje w mniejszej wersji dwuosobowej oraz większej w formie wyspy ustawianej w dużym pomieszczeniu  i służącej do odpoczynku.

 siedzisko ze stolikiem Uplanddesignerskie siedzisko

Z myślą o ogrodach powstała nowa wersja trzyosobowej sofy i fotela Filo autorstwa Piero Lissoniego. Podstawa wykonana jest z rur ze stali ocynkowanej lub malowanej. Miękkie siedzisko spoczywa na widocznej półce z drewna Iroko, która ociepla minimalistyczne wzornictwo mebla. W ten sposób marka przenosi do ogrodu typowe dla wnętrza domu wzory. Pokrycie mebli jest zdejmowalne i przystosowane do użytku zewnętrznego. W komplecie pokrowce.

sofa trzyosobowa Filonowoczesna sofa

 

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Living Divani, Kari Mobili

Zobacz także