Deska czy panel?

Deska czy panel?

Oryginał czy kopia? To pytanie zadaje sobie wiele osób kupujących podłogi. Za naturalną podłogą przemawia niepowtarzalny wygląd, zapach, trwałość, walory zdrowotne i ekologiczne. Na korzyść paneli działa przede wszystkim ich niższa cena. Jednak czy względy ekonomiczne zrównoważą jakość wieloletniej eksploatacji?

drewniana podłoga Dlaczego drewno
Drewno to wyjątkowy materiał podłogowy, a jego zalety są trudne do przecenienia. Naturalne posadzki zapewniają izolację termiczną pomieszczenia odczuwaną jako "ciepła podłoga" oraz izolację akustyczną – tłumienie hałasu. Pokrycie kilkoma warstwami lakieru utwardzanego dodatkowo promieniami UV, jak jest to w przypadku deski barlineckiej, lub lakierem o podwyższonej odporności na ścieranie (również w ofercie deski barlineckiej) zapewnia wysoką trwałość i pożądaną elastyczność. W przypadku licznych uszkodzeń podłogę można poddać kilkukrotnej renowacji, która zapewni jej piękny wygląd przez dziesięciolecia. Podłogi warstwowe są dodatkowo odporne na odkształcenia. Krzyżowe ułożenie trzech warstw deski barlineckiej względem siebie oraz zastosowanie w niej zatrzaskowego złącza, umożliwiają drobne ruchy drewna (kurczenie się i pęcznienie) podczas zmian wilgotności i temperatury powietrza. Powoduje to znoszenie naprężeń i przeciwdziała powstawaniu szpecących szczelin. Dzięki tym właściwościom oraz optymalnej grubości deska barlinecka może być układana także na wodnym i elektrycznym ogrzewaniu podłogowym. Technologia wykonania podłogi sprawia również, że jej montaż jest tak samo szybki, łatwy i czysty (nie trzeba używać kleju) jak w przypadku posadzek laminowanych. Fabryczne wykończenie warstwy licowej deski barlineckiej umożliwia użytkowanie pomieszczenia tuż po zakończeniu montażu.

Zdrowie i ekologia
podłogi drewnianePodłogi drewniane mają pozytywny wpływ na zdrowie. Zbudowane z naturalnych materiałów "oddychają" regulując mikroklimat wnętrza (szczególnie posadzki olejowane), pozytywnie jonizują powietrze, nie elektryzują się i nie przyciągają kurzu. To najlepszy wybór do dziecięcych pokoi i dla alergików. Naturalne podłogi są również w pełni ekologiczne − łatwe w składowaniu i utylizacji, a przez to przyjazne środowisku.

Estetyka
Naturalne podłogi mogą być najpiękniejszą dekoracją wnętrza. Drewno gwarantuje unikatowy wzór usłojenia. Jego barwy pasują do każdego stylu aranżacji i budują klimat domowej przytulności i ciepła. Drewniane podłogi są ponadczasowo modne i nawet po latach użytkowania wyglądają szlachetnie. Na rynku jest ogromny wybór podłóg drewnianych − tylko oferta deski barlineckiej zawiera kilkadziesiąt pozycji, wykonanych z ponad 20 gatunków drewna.

Dlaczego nie panele
panel laminowanyPanel laminowany nie ma w swojej konstrukcji naturalnych elementów drewnianych.Wprawdzie jego rdzeń stanowi płyta pilśniowa - HDF lub MDF, ale jest to drewno przetworzone z prasowanych włókien drzewnych (pyły i wióry drewna zmieszane z klejami). Posadzka może być również wykonana z płyty wiórowej, która jest jednak zdecydowanie mniej trwała. Panele laminowane nie zachowują właściwości termoizolacyjnych drewna i nie mają zdolności regulacji mikroklimatu otoczenia. Szczególnie uciążliwy jest praktyczny brak izolacji akustycznej, wynikający z faktu, iż panele są cienkie (6-8 mm) i sztywne, dlatego też nie mają zdolności pochłaniania energii uderzenia, jak to czyni drewno poprzez swoją sprężystość. Charakterystyczne, głośne stukanie pozostaje nawet po zastosowaniu wyciszających materiałów podkładowych w postaci maty (np. z celulozy) lub korka. Powierzchnię wierzchnią paneli tworzą naprasowane warstwy papieru dekoracyjnego z żywicą lub laminat. Tworzywa dobrze zabezpieczają posadzkę przed uszkodzeniami mechanicznymi, chemikaliami, wysoką temperaturą czy działaniem promieni słonecznych. Jednak kiedy dojdzie do uszkodzenia warstwy z dekoracyjnym nadrukiem, odsłania się płyta, co wymaga zastosowania masy wypełniającej w kolorze wzoru. W przypadku zniszczenia większej powierzchni pozostaje kupno nowej posadzki. Montaż paneli jest szybki, prosty i często bezklejowy. Można je użytkować tuż po ułożeniu. Ich budowa wyklucza jednak montaż na elektrycznym ogrzewaniu podłogowym. Dozwolone jest tylko wodne, które wolniej się nagrzewa i nie tworzy niekorzystnych dla płyty HDF zmiennych warunków temperaturowych.

Zdrowie i ekologia
Wiele paneli elektryzuje się przyciągając kurz. Tylko posadzki lepszej jakości mają specjalną warstwę antystatyczną. Jako podłogi, które nie są naturalne powinny posiadać odpowiednie certyfikaty potwierdzające, iż są bezpieczne dla alergików. Dla osób dbających o środowisko naturalne, nie bez znaczenia może być fakt, że panele laminowane to w dużej mierze produkt sztuczny, którego prawidłowa utylizacja jest trudna i kosztowna.

Estetyka
Największą dla wielu różnicę stanowią walory estetyczne jednego i drugiego typu podłogi. Sztuczne pokrycie posadzek laminowanych umożliwia imitację dowolnego gatunku drewna, terakoty, kamienia, czy nadruk z bohaterami kreskówek. Ilość wzorów jest w tym przypadku nieograniczona. Jednak panele laminowane nigdy nie dostarczą zmysłom tylu doznań, co naturalne drewno, szczególnie gdy stąpa się po nim gołymi stopami. Wybór czy lepsza jest naturalna deska podłogowa czy panel laminowany to jak pytanie czy lepiej jest chodzić po lesie czy też tylko na niego patrzeć. Drewniane podłogi ze względu na swoje wyjątkowe walory użytkowe i estetyczne zasługują na opinię najzdrowszych i najlepszych do domów i mieszkań. Na korzyść paneli laminowanych przemawia ich niska cena. Warto jednak pamiętać, że brak możliwości renowacji sprawia, że użytkuje się je stosunkowo krótko. A ponowna praca związana z ich wyborem, montażem i wymianą może się po prostu się nie opłacać. Droższe podłogi naturalne przy odpowiedniej eksploatacji i możliwości renowacji posłużą jeszcze naszym dzieciom.

Oceń artykuł
4,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Ewa Kalicka

Źródło: Barlinek S.A.

Polecamy Ci również

Zobacz także