Deszczownica – modny gadżet, czy przydatna rzecz w nowoczesnej łazience

0
Deszczownica z natryskiem i baterią termostatyczną Trinity
Deszczownica z natryskiem i baterią termostatyczną to idealne rozwiązanie do nowoczesnej łazienki.

Deszczownica staje się powoli standardem w polskich łazienkach. To urządzenie tak samo modne, co przydatne. Jednak nie zastąpi całkowicie tradycyjnej słuchawki prysznicowej. Jeśli zatem decydujemy się na ten dodatkowy gadżet, warto zadbać, aby móc dysponować zarówno nim, jak i zwykłym wężem ze słuchawką.

Posiadanie deszczownicy przynosi wiele korzyści. Kąpiel w wodzie spływającej po całym ciele niczym strugi deszczu jest niezwykle relaksująca, a dodatkowo uchodzi za bardziej higieniczną niż ta, którą wykonany słuchawką. Nie jest też jednak tak, aby deszczownica była całkowicie pozbawiona wad. Do zasadniczych należy jej dość wysoka cena oraz brak niektórych możliwości, którymi charakteryzuje się standardowy wąż prysznicowy. Na szczęście w sprzedaży dostępne są panele łączące obydwa rozwiązania. W sytuacjach, w których dysponujemy jedną tylko łazienką (a takich jest zdecydowanie najwięcej) wybór ten wydaje się być najbardziej racjonalnym.

Po co deszczownica w prysznicu?

Dodatkowy element wyposażenia kabin prysznicowych w postaci deszczownicy jest coraz częściej oferowany przez producentów łazienkowej armatury. Wynika to oczywiście z rosnących oczekiwań użytkowników wobec kąpieli. W dzisiejszych czasach nie jest ona już tylko codziennym obowiązkiem higienicznym, a stanowi odprężające chwile relaksu. Wielu z nas wiąże ją wręcz z możliwością odczuwania doznań, jakie jeszcze do niedawna gwarantowały wyłącznie profesjonalne salony SPA.

PolecamyBaterie łazienkowe o geometrycznych formach do nowoczesnej łazienki

Kąpiel pod deszczownicą jest bez wątpienia ogromną przyjemnością. Spływająca strugami na ciało woda zapewnia miłe doznania i pozwala swobodnie się umyć oraz spłukać (obydwie ręce użytkownika są wolne. W wyższej jakości deszczownicach intensywność strumienia wody można dowolnie regulować, a są też takie modele, które gwarantują wypływ kaskadowy. Zaletą tego rodzaju urządzeń jest to, że myją i jednocześnie naturalnie masują nasze ciało. Najbardziej zaawansowane technologicznie deszczownice mają wbudowany elektroniczny panel sterujący oraz efektowne oświetlenie.

Deszczownica – niepodważalne zalety

Niepodważalnymi walorami deszczownic są wygoda i bezpieczeństwo użytkowania (podczas zażywania kąpieli obydwie ręce są wolne). Kolejny atut to wyższy niż w przypadku korzystania ze słuchawki komfort kąpieli i dużo przyjemniejsze doznania. Odrębną kwestią jest to, że deszczownica jest gadżetem o wysokiej estetyce, co wpływa pozytywnie na wygląd całego wnętrza łazienkowego. Dotyczy to zwłaszcza designerskich modeli o wyszukanej stylistyce i ponadprzeciętnych możliwościach (np. efektownie podświetlających strumień wody). Mówi się również, że deszczownica gwarantuje oszczędność wody (poprzez wbudowany perlator napowietrzający strumień). Jednak akurat to jest dość dyskusyjne, bo osoby faktycznie i stale użytkujące tego rodzaju prysznic narzekają na zwiększone zużycie wody.

Warto przeczytać: Porady i inspiracje związane z wyborem baterii wannowej

Wady deszczownic

Decydując się na deszczownicę należy pamiętać, że nie zastąpi ona tradycyjnej słuchawki. Wyobraźmy sobie chociażby kąpiel małego dziecka pod tym urządzeniem. To właściwie niemożliwe, o komforcie malucha nawet nie wspominając. Wchodząc pod prysznic wyposażony w deszczownicę nie wykąpiemy się bez zamaczania głowy, co może być kłopotliwe zwłaszcza dla pań o długich włosach.

Deszczownica nie sprawdzi się też w przypadku, gdy zechcemy napełnić wodą wiadro czy miskę. Nie opłuczemy nią również kabiny prysznicowej po wyczyszczeniu. Należy też uwzględnić, że nie będzie to element trafiony do bardzo małych łazienek. Wprawdzie do wyboru użytkowników są deszczownice mniejszych i większych rozmiarów, ale przy ciasnej kabinie 80x80 cm montaż można uznać za zbyteczny.

Kolejna sprawa to koszty. Choć w sklepach znaleźć można deszczownice już za niespełna 100 zł, to o prawdziwym komforcie użytkowania tych urządzeń można mówić dopiero przy cenach od tysiąca złotych wzwyż. A na koniec dyskusyjne zużywanie wody przez deszczownice. Są modele, które wyrzucają nawet 40 litrów wody na minutę, więc o oszczędnej kąpieli nie ma nawet co wspominać. Dodatkowo trzeba oczywiście uwzględniać koszt podgrzania takiej ilości wody. Przy niewielkich przepływowych ogrzewaczach montaż deszczownicy w ogóle nie wchodzi w rachubę.

Panele natryskowe z deszczownicą – wyższy komfort kąpieli i standardowa użytkowość

W sklepach z armaturą łazienkową dostępne są panele natryskowe, które łączą w sobie ponadprzeciętność deszczownic z użytkowością standardowych słuchawek prysznicowych. Zestawy tego typu są najczęściej wmontowywane w kabiny prysznicowe, bo cechuje je uniwersalność. Można je także dokupić jako urządzenia samodzielne. Wybór tego typu armatury wydaje się być najbardziej racjonalnym, gdy w mieszkaniu jest jedna łazienka. Panel pozwala na przyjemną i relaksującą kąpiel oraz stwarza standardowe możliwości oferowane przez zwykłą słuchawkę prysznicową.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także