Dlaczego warto wybrać dywan sznurkowy?

Dlaczego warto wybrać dywan sznurkowy?

Dywany są nieodłączną częścią wyposażenia polskich domów i mieszkań już od wielu lat. Nie w każdym jednak sprawdzają się te puszyste o gęstym runie, jak dywany typu shaggy; coraz częściej stawiamy na szorstkie dywany sznurkowe, nazywane również sizalowymi. Czym jest dywan sznurkowy i w jakich pomieszczeniach sprawdzi się idealnie?

Popularność dywanów sznurkowych stale rośnie, głównie ze względu na ich liczne zalety. Są to wielofunkcyjne produkty dobrej jakości, które sprawdzają się w wielu wnętrzach, również w tych, w których zainstalowano ogrzewanie podłogowe.

 
Czym jest dywan sznurkowy? 

Dywany sznurkowe (sizal) nazywane są również dywanami płasko tkanymi. Ich cechą charakterystyczną jest brak pęczków i runa, są to więc dywany szorstkie. Wytwarza się je głównie z wełny oraz materiałów syntetycznych, np. przędzy polipropylenowej. Ze względu na brak runa, mogą być używane zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz, np. na balkonach, tarasach i werandach. Taki dywan tkany jest prostą techniką tkacką, a po zakończonej produkcji umieszczany w starannie zabezpieczonym opakowaniu. Uważa się go za dywan bardzo trwały - nie niszczy go światło słoneczne czy deszcz, dlatego może służyć jako ozdoba zewnętrznych części domu. Łatwo też utrzymać go w czystości. Można go bez przeszkód odkurzyć tradycyjną szczotką do dywanów, a ze względu na brak runa, każde odkurzanie będzie dokładne. To dobra wiadomość dla alergików, ponieważ regularne sprzątanie pozwala na usunięcie z dywanu niebezpiecznych dla ich zdrowia roztoczy i bakterii. 

Dywany sizal sprawdzają się również w mieszkaniach, w których znajdują się zwierzęta domowe. Szybko można usunąć z nich sierść czy inne zanieczyszczenia, np. osypujący się z futra psa piasek, ponieważ nie przedostają się one w głąb dywanu. W utrzymaniu czystości dywanu pomoże regularne sprzątanie i czyszczenie. Nie straszne im również intensywne użytkowanie czy duży nacisk. Włókna tych dywanów są twarde i wytrzymałe, dlatego sprawdzają się idealnie jako pokrycie podłogi pod stołem lub łóżkiem. Funkcjonalny dywan sznurkowy w sklep Eureka można kupić już za kilkadziesiąt złotych za m2.

 
Gdzie sprawdzą się dywany sznurkowe? 

Szeroki wybór dywanów oraz dostępne rozmiary sprawiają, że dywan sizalowy można położyć w niemal każdym pomieszczeniu, np. model https://sklepeureka.pl/pl/p/Dywanik-do-kuchni-chodnik-antyposlizgowy-kitchen-szary/859 świetnie sprawdzi się w kuchni czy jadalni. Dywan sznurkowy to również doskonały wybór do łazienki - niewielki, szorstki dywanik, wykonany ze sztucznych włókien, jest odporny na działanie wilgoci, nie ulegnie więc zniszczeniu nawet przy dużym natężeniu ruchu.

Wybór dywanu sizalowego będzie odpowiedni do mieszkań, w których zainstalowano ogrzewanie podłogowe. Ze względu na płaski splot, ciepło nie napotyka oporu i szybko przedostaje się przez dywan. Można więc śmiało położyć go na podłodze w sypialni lub salonie. W drugim przypadku doskonale sprawdzi się jako osłona podłogi pod stolik kawowy. Dodatkowym atutem jest szeroki wybór kolorów i wzorów. Do wyboru są modele jednolite, utrzymane w jednym kolorze lub kilku odcieniach tej samej barwy, albo wersje z napisami lub wyraźnymi motywami, np. https://sklepeureka.pl/pl/p/Dywanik-do-kuchni-chodnik-antyposlizgowy-coffee-szary/1307. Sztuczne włókna są barwione, dlatego sizalowy dywan łatwo dopasować do wystroju wnętrza. Dobrej jakości dywan sznurkowy będzie służył przez długie lata, szczególnie wtedy, jeśli właściciele będą o niego odpowiednio dbać.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Polecamy Ci również

Zobacz także