Dobór koloru ścian

Dobór koloru ścian

kolor ścian w salonieKolor nie tylko pozwala optycznie powiększyć małe mieszkania czy sprawić, że duże pomieszczenia stają się bardziej przytulne. Kolor, a nawet jego odcień, pomaga się skupić na pracy, może nastrajać optymizmem
i dodawać energii, ale może też przygnębiać i rozpraszać. Wybierając go, pamiętajmy, że będzie
towarzyszył przez jakiś czas.


Zanim zdecydujemy się na kolory poszczególnych pomieszczeń, zastanówmy się nad ich funkcjami i naszymi oczekiwaniami związanymi z nimi. Nie bez znaczenia są też nasze subiektywne preferencje barw. Pamiętajmy, że przede wszystkim musimy je lubić, bo mają one ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Często zapominamy o tym lub nie doceniamy tego problemu. Po drugie warto znać pewne triki i umieć wykorzystać atuty kolorów, by uwydatnić zalety, a zatuszować wady danego pomieszczenia. Odpowiedni dobór barw pozwala bowiem osiągać pewne zamierzone efekty.

kolor we wnętrzach

Subiektywne odczuwanie kolorów

Emocje i subiektywne odczucia, jakie wywołują w nas barwy, są efektem naszych przeżyć, doświadczeń, ale mogą też wynikać z naszego temperamentu czy usposobienia. Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, że czerwień jest kolorem drażniącym, a zieleń uspokaja, ponieważ znajdzie się wiele osób, dla których czerwień będzie kolorem pożądanym, zaś zieleń nie będzie im odpowiadać. Często podświadomie wybieramy kolory kojarzące się tylko nam, z miłymi wspomnieniami i wydarzeniami, innym te emocje mogą być całkowicie obce i dany kolor może
w nich budzić inne odczucia.

ciepłe kolory we wnętrzuCo warto wiedzieć?

Odcień koloru zmienia się w zależności od intensywności i kąta padania światła. Wpływ na niego ma również faktura ściany oraz wysokość i kubatura pokoju. Barwa wyda nam się bardziej intensywna, jeśli zastosujemy ją na dużej powierzchni, na przykład na wszystkich ścianach. Specjaliści radzą w takich wypadkach, by wybierać odcień farby o ton jaśniejszy od pożądanego. Jednak zanim zabierzemy się do malowania dużej powierzchni sprawdźmy, jak wybrany przez nas kolor wygląda w pomieszczeniu, które zamierzamy remontować.

Psychologia kolorów

Niebieski, to kolor dla większości osób przyjazny i kojący. Skojarzenia z nim związane są dość uniwersalne, przywodzą na myśl spokój pogodnego nieba. Niebieski, sprawdzi się wiec w sypialni czy kąciku wypoczynkowym, ale jego nadmiar może wywoływać nostalgię i melancholię. Warto przełamać go na przykład czerwienią, która pobudza i dodaje energii, a zestawiona z niebieskim wyda się jeszcze bardziej intensywna. Czerwień powinna być zarezerwowana do pomieszczeń, w których pracujemy, gdyż jest to kolor stymulujący, choć w nadmiarze u niektórych osób może wywoływać rozdrażnienie. Najbardziej optymistycznymi i wesołymi są kolory słońca - pomarańczowy i żółty. Te sprawdzają się niemal w każdym pomieszczeniu, nastawiając nas pozytywnie do świata, dodają nam energii i siły do działania.

Oceń artykuł
3,70 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Malwina Wieczorek

Polecamy Ci również

Zobacz także