Dobra energia w mieszkaniu

Feng shui to znana od tysięcy lat chińska sztuka projektowania przestrzeni życiowej, w taki sposób, by zharmonizować energię przepływającą przez nasze mieszkanie. Dzięki zastosowaniu jej podstawowych zasad nie tylko będziemy czuli się świetnie w naszym domu, ale powiedzie nam się również w innych sferach życia.

Feng shui to złożona filozofia, na której zgłębienie trzeba poświęcić wiele czasu, jednak pewne jej założenia możemy zrealizować przy odrobinie chęci i wysiłku włożonych w urządzanie domu. Feng shui to w dosłownym tłumaczeniu wiatr i woda. Wiatr rozprasza energię, zaś woda ją gromadzi. Feng shui mówi, jak utrzymać stałą równowagę właśnie pomiędzy rozpraszaniem i gromadzeniem obecnej, choć niewidzialnej dla nas energii w naszym najbliższym otoczeniu. Dokładnie tak, jak dzieje się to w naturze. Feng shui wykorzystuje do urządzania mieszkania zasady przyrody i pomaga zastosować je w praktyce. Zyskana dzięki nim równowaga energetyczna zapewnia nam dobre samopoczucie, wzmacnia kreatywność, rozprasza konflikty.

Pierwszą podstawową zasadą feng shui jest utrzymywanie porządku. Bałagan w mieszkaniu uniemożliwia bowiem swobodny przepływ energii we wnętrzu i przekłada się na poczucie chaosu w innych sferach życia. Kolejną ważną zasadą feng shui jest dobre naturalne oświetlenie całego mieszkania, gdyż słońce jest nośnikiem dobrej energii. Powinniśmy także dokładnie przemyśleć przeznaczenie każdego pomieszczenia i zgodnie z nim je urządzać. Np. sypialnia nie powinna być jednocześnie miejscem pracy, nie należy więc wstawiać do niej komputera ani biurka.

Przedpokój
Jest zwykle najciemniejszym miejscem w całym mieszkaniu. Aby poprawić przepływ energii, warto zawiesić w nim duże lustro odbijające światło z okien innych pokojów. Dodatkowo optycznie powiększy ono ciasne zazwyczaj pomieszczenie. O przedpokój warto należycie zadbać także z tego względu, że przez drzwi wejściowe wpływa z zewnątrz energia życiowa Qi, która zasila zarówno wnętrze, jak i nas samych. Aby mogła przepływać swobodnie, posprzątajmy, pochowajmy wszystkie okrycia i buty do szafy, powieśmy na ścianie haczyk na klucze. Znawcy feng shui radzą, aby przy drzwiach wejściowych powiesić jakiś osobisty przedmiot, z którym mamy miłe skojarzenia, np. zdjęcie, figurkę, maskotkę.

kwiaty w domuSalon
Salon to miejsce spotkań całej rodziny, przy wyborze kolorów i dodatków musimy więc wziąć pod uwagę zdanie innych domowników, aby każdy czuł się tu dobrze. Wybierając meble, pamiętajmy, by unikać ostrych kantów. Narożniki dużych mebli nie powinny być zwrócone w stronę drzwi wejściowych, łóżka lub biurka. Kanapę i fotele, na których siedzimy najczęściej, ustawmy jak najbliżej okna – najlepiej, gdy nie wychodzi ono na ruchliwą ulicę, tylko na park lub ogród. Jeśli mamy niewielkie mieszkanie, zapewne pokój dzienny spełnia także rolę miejsca do pracy, sypialni lub jadalni. W takim wypadku również możemy urządzić go według zasad feng shui. Musimy w tym celu wydzielić w pokoju poszczególne strefy. Kącik do pracy powinien znajdować się w innym końcu pokoju niż meble wypoczynkowe, by energie pracy i relaksu nie ścierały się ze sobą. Można również oddzielić obie części pokoju przezroczystą zasłoną lub optycznie, za pomocą kolorów ścian. Biurko nie powinno stać tyłem do wejścia do pokoju. Zadbajmy, aby w pokoju było dużo roślin i uśmiechniętych zdjęć całej rodziny.

Kuchnia i jadalnia
Jedną z głównych zasad feng shui jest reguła niestykania się ze sobą przeciwstawnych żywiołów. Dlatego, urządzając lub remontując kuchnię, uważajmy, aby nie łączyć żywiołu wody i ognia. Zlew, zmywarka i lodówka nie powinny stać w bezpośrednim sąsiedztwie kuchenki. Przygotowując posiłki, powinniśmy mieć dobry nastrój, aby przekazać dobrą energię innym domownikom. Pomalujmy ściany w ciepłych kolorach, unikajmy niebieskiego. Postawmy kwiaty w wazonie, najlepiej w szklanym, a nie w metalowym, powieśmy na ścianach pamiątki i zdjęcia. Stół, przy którym będziemy spożywać posiłki powinien być okrągły lub owalny. Ścianę przy nim pomalujmy na inny kolor niż reszta kuchni – dzięki temu energia będzie skupiała się w miejscu spotkań rodziny.

Sypialnia
okrągły stół do jadalniTo miejsce, w którym odpoczywamy. Najlepiej pomalować je na spokojne, pastelowe barwy, zrezygnować z urządzeń elektrycznych i przedmiotów kojarzących się z pracą. Najważniejszym meblem w sypialni jest oczywiście łóżko. Powinno być przede wszystkim wygodne i mieć ramę o zaokrąglonym brzegach. Najlepiej, by wezgłowie znajdowało się przy ścianie, a łóżko było usytuowane tak, abyśmy, leżąc na nim, mieli dobry widok na okno i drzwi. Łóżko nie powinno się jednak znajdować zbyt blisko drzwi, by uniknąć wrażenia, że leżymy „w przejściu” i nie czujemy się bezpiecznie. Jeśli łóżka nie da się ustawić inaczej, oddzielmy je od drzwi np. dużym kwiatem w doniczce. Pamiętajmy, by bezpośrednio nad łóżkiem nie wieszać ciężkich elementów, np. półek, żyrandoli, obrazów. Znawcy feng shui ostrzegają także przed umieszczaniem łoża pod skosami, jeśli sypialnię urządzamy na poddaszu.

Zasady feng shui mogą nam pomóc poczuć się lepiej we własnym domu. Jak przy wszelkich innych zasadach pamiętajmy jednak, że najważniejsze nie jest trzymanie się ich za wszelką cenę czy podążanie za modą, lecz urządzenie mieszkania według własnych potrzeb i wyobrażeń. Tak, aby czuć się w nim dobrze.

Oceń artykuł
4,29 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Anna Trojanowska

Zdjęcia: Velux, Biuro Kwiatowe "Holandia", Stolmar

Polecamy Ci również

Zobacz także