Dobry dizajn musi być praktyczny

1
Modna umywalka
Nowoczesna łazienka

Co to oznacza, że dobry dizajn musi być praktyczny? Wyobraźmy sobie taką sytuację. Marzy nam się nowa, piękna łazienka. Przeglądamy katalogi, oglądamy strony internetowe z aranżacjami łazienek. Widzimy łazienkę-marzenie. Urządzona w stylu, który lubimy, z przepiękną, dużą wanną na środku. Zatrudniamy fachowców, którzy przerabiają nam instalację, kupujemy nową wannę, toaletę, umywalkę i meble.

Po kilku tygodniach prac, wchodzimy do swojej nowej, idealnej łazienki. Zachwyt! Wszystko wygląda perfekcyjnie! Mina nam rzednie, gdy chcemy skorzystać z toalety. Jest niewygodnie! Ktoś nie pomyślał i zostawił za mało miejsca w około. Przełykamy tę gorzką pigułkę. Zrelaksujemy się w czasie gorącej kąpieli w naszej nowej wannie.

Napuszczamy wodę, rozkoszujemy się bąbelkami z hydromasażu. Jest cudownie. Z przyzwyczajenia sięgamy ręką po ulubiony żel do mycia… No tak, nie ma gdzie sięgnąć! Zachwycając się zdjęciem z katalogu, gdzie wanna stała na środku, nie pomyśleliśmy, że ten dizajn jest po prostu niepraktyczny! Owszem, ładnie wygląda w katalogu, ale nikt z projektujących tę łazienkę nie pomyślał o tak prozaicznej rzeczy jak półka na przybory toaletowe typu mydło, szampon, ulubiony płyn do kąpieli… Nasza wymarzona łazienka, staje się łazienką z najgorszych koszmarów. Nie cieszą już nas nowe, piękne płytki, nowoczesne meble, ani ta wanna, która zachwycaliśmy się na etapie przeglądania katalogów… Nie pomoże półka na kółkach, którą naprędce dokupiliśmy, żeby móc sięgać po niezbędne przybory toaletowe w czasie kąpieli. Po prostu nie pasuje do naszego idealnego wnętrza.

Każdą łazienkę da się dobrze urządzić

Powyższa sytuacja jest oczywiście nieco przerysowana, ale uwierzcie – zdarza się bardzo często.

– My, jako dizajnerzy, doskonale o tym wiemy – mówi Izabela Kural, która pomaga klientom Salonu Hoff w projektowaniu łazienek. – Dlatego tak ważne jest poproszenie doświadczonych dizajnerów o pomoc w projektowaniu. Przez lata pomogliśmy setkom osób zaprojektować setki łazienek. Wiemy, na co zwrócić uwagę, by łazienka była nie tylko ładna, ale również praktyczna w użytkowaniu – dodaje.

Doświadczeni dizajnerzy są właśnie po to, żeby pomóc w doborze odpowiednich rozwiązań. Nie każdy bowiem musi wiedzieć, że przed toaletą trzeba zostawić około 70 cm „luzu”, a przy wejściu do prysznica około jednego metra.

Łazienki nie remontuje się co rok, czy nawet co dwa lata. Dlatego najpierw warto pochylić się nad projektem. Nie zachwycać się od razu ładnym dizajnem na zdjęciach, bo ten – choć pięknie prezentuje się w katalogach – nie zawsze okazuje się praktyczny.

A praktyczny dizajn to podstawa!

Łazienka mała, ciasna, ale… własna i doskonała w każdym calu

Część z nas przyzwyczaiło się do małych łazienek. Nie ma się co oszukiwać – w większości bloków łazienki są mikroskopijne, więc siłą rzeczy musieliśmy przyjąć do wiadomości, że nie ma się tam gdzie ruszyć, a zmienianie czegokolwiek nie ma sensu, bo ścian nie naciągniemy. Błąd! Może i ścian nie naciągniemy, ale możemy w bardzo prosty sposób powiększyć przestrzeń. Na szczęście do lamusa odeszły już czasy, kiedy na rynku dostępnych było kilka modeli toalet czy umywalek, a wanny były w określonych rozmiarach.

Dziś możemy wybierać i przebierać w niezliczonej ilości wanien, kabin prysznicowych i umywalek. Projektanci sanitariatów dobrze wiedzą, z jakimi problemami zmagamy się w małych łazienkach i wychodzą nam naprzeciw. Dziś już nikogo nie dziwi maleńka umywalka i nieco mniejsza niż zazwyczaj toaleta.

– Małą łazienkę, choć jest to walka o milimetry, też można praktycznie urządzić. Z pomocą przyjdą np. i krótsze miski WC, czy mała wanna ze składanym parawanem prysznicowym . Na rynku jest obecnie bardzo duży wybór – podkreśla Stanisław Zaleski, dizajner Hoff.

Pomyślmy więc, czy zamiast „męczyć się” w łazience, która urządzana była za słusznie minionych czasów, nie warto poprosić o pomoc fachowców i cieszyć się nową i – co ważne – praktyczną łazienką przez kolejne lata?

Za duża łazienka? To więcej miejsca na dobry dizajn

Wydawałoby się, że zaprojektowanie dużej i przestronnej łazienki, to tak zwana bułka z masłem. Nic bardziej mylnego!

Duże łazienki też mogą stanowić nie lada wyzwanie! Zazwyczaj znajdują się nowo wybudowanych domach.

Kupując projekt domu, oczami wyobraźni widzimy siebie w luksusowej łazience, wykończonej idealnie, z mnóstwem dizajnerskich gadżetów. Zastanawiamy się jednak, czy wanny zaprojektowanej przez architekta po lewej stronie od drzwi, nie dać jednak na przeciwną ścianę, a ubikacji nieco dalej od drzwi wejściowych…

Wydaje nam się, że na takie szczegóły przyjdzie jeszcze czas...Kombinujemy dalej, rozrysowujemy wszystko na kartce i zastanawiamy się, jak będzie wyglądała „na żywo” nasza idealna łazienka.

Tymczasem na plac budowy przyjeżdżają fachowcy od fundamentów i na „dzień dobry” przywożą… hydraulika. A ten pyta znienacka: gdzie chcecie mieć wannę, toaletę i umywalkę. A pralka będzie w łazience, czy w osobnym pomieszczeniu? Jak to? Na etapie fundamentów mamy decydować o takich szczegółach?

Właśnie tak. I dlatego jeszcze przed etapem budowy, warto zasięgnąć porady dizajnera. Bo – o ile – w małych łazienkach możemy mieć problem z miejscem na wszystko, o tyle w dużych – z niezagospodarowaną przestrzenią.

– Dlatego tak ważny jest projekt. Po co nam duża łazienka, gdzie wszystko będzie poupychane pod ścianami, a na środku będzie niezagospodarowane puste miejsce? A łazienka to nie pokój, czy sypialnia, gdzie od czasu do czasu możemy poprzestawiać meble. Umywalki, miski ustępowej czy wanny, nie przestawimy tak łatwo, gdyż wiąże się to z koniecznością przerabiania instalacji, co generuje zupełnie niepotrzebne koszty – mówi Adam Bukowiński z Salonu Hoff.

Dlatego też dizajn, oprócz tego, że ma się nam podobać, musi być również praktyczny. A o to zadbają bezpłatnie dizajnerzy z Hoff.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Polecamy Ci również

Zobacz także