Dobry odkurzacz do szybkiego sprzątania mieszkania

0
Dobry odkurzacz
Odkurzanie nie jest zbyt lubianym zajęciem, ale w każdym domu powinien znajdować się dobrej klasy odkurzacz.

Schowek na dodatkowe szczotki, zwijany kabel, rura teleskopowa, automatyczny wyłącznik czy sterowanie z rękojeści stanowią dodatkowe wyposażenie odkurzacza. Radzimy, jaki wybrać odkurzacz, żeby odkurzanie nie kojarzyło nam się nieprzyjemnie.

Dobry odkurzacz nie musi być drogi, ale na pewno musi być sprawny i poręczny. Dodatkowe funkcje oraz wyposażenie decydują coraz częściej o tym, czy odkurzanie przebiega sprawnie. Kto kupuje odkurzacz, najczęściej zwraca uwagę na jego moc, wydajność i głośność pracy. Tymczasem detale też mają znaczenie. Ważne jest, żeby nie zrobić jeszcze większego bałaganu podczas odkurzania, tylko sprawnie posprzątać, co trzeba.

Przeczytaj równieżNa co zwrócić uwagę kupując odkurzacz dla alergika

Wbudowany schowek i zwijany kabel

Modele odkurzacza starszego typu w ogóle nie posiadały schowka na dodatkowe, wymienne szczotki. To udogodnienie pojawiło się w nowszych odkurzaczach. Najpierw schowki miały jedynie tyle miejsca, żeby pomieścić małe, najczęściej pojedyncze szczotki. Bywał jednak problem: gdy włożyło się dwie szczotki, nie można było wyciągnąć jednej, tylko od razu obie. Obecnie odkurzacze są tak pojemne, że zmieszczą nawet kilka szczotek czy innych akcesoriów w schowku umieszczonym w obudowie, choćby szczotkę do odkurzania parkietu czy dywanów, szczotkę z separatorem (tzw. oddzielaczem) drobnych przedmiotów, ssawkę szczelinową albo nawet worek na kurz.

Zwijany kabel też jest praktyczny. Koniec z poplątanym nawet kilkunastometrowym kablem, który zawierusza się nam co chwilę pod nogami. Nowoczesne odkurzacze wyposażone są w mechanizmy zwijające kabel. Można więc, za pomocą specjalnego przycisku, zwinąć w sekundę lub dwie cały kabel albo schować go do pożądanej długości. System automatycznego napinania przewodu spowoduje natomiast, że kabel nie będzie się nam plątał pod stopami w czasie odkurzania.

Automatyczny włącznik i wyłącznik

Automatyczny włącznik/wyłącznik także stanowi udogodnienie. Wystarczy, że ustawisz odkurzacz tak, jakbyś chciał rozpocząć odkurzanie, a mechanizm sam się włączy. Jeżeli też przez np. około 10 sekund nie wykonasz żadnego ruchu, odkurzacz uzna, że skończyłeś odkurzanie i mechanizm automatycznie wyłączy odkurzacz. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku osób narzekających, że co chwilę, np. gdy chcą przejść z jednego pomieszczenia do drugiego, muszą wyłączać i ponownie włączać odkurzacz. Wybrane modele posiadają również zabezpieczenie włącznika. Dzięki niemu dziecko nie uruchomi odkurzacza, sami też tego nie zrobimy przypadkowo.

Odkurzacz ze sterowaną rękojeścią

Przyda się także sterowanie odkurzaczem z rękojeści węża. To sprawi, że nie musimy co chwilę schylać się, żeby włączyć/wyłączyć odkurzacz lub zmienić moc działania urządzenia. Regulacja długości rury teleskopowej do odkurzacza, już z blokadą wybranej długości, również jest pomocna.

Ochronne odbojniki

Zdarza się, że najnowsze nasze meble po kilku tygodniach mają podniszczone kanty. Dzięki miękkim odbojnikom, chroniącym meble, nie uszkodzimy ścian, drzwi, futryn, nóg od krzeseł czy stołu, witryny lub komody nawet wtedy, gdy przypadkowo odkurzacz w nie „wjedzie”. Odbojniki działają bowiem jak swoiste amortyzatory. Podobne zadanie mają miękkie koła odkurzacza. Nie porysują powierzchni podłogi.

Parkowanie odkurzacza

Parkowanie nie dotyczy tylko samochodów. W przypadku niektórych odkurzaczy to pojęcie także obowiązuje. System parkowania powoduje, że odkurzacz łatwo jest ustawić w pionie, np. przy ścianie. To przydatne jest choćby wtedy, gdy chcemy zmienić szczotkę albo ssawkę w odkurzaczu. Wybrane modele są wyposażone w podświetlenie, dzięki czemu tworzy się nam przed oczami tzw. dywan światła, rozświetlający podłogę.

Dodatkowe wyposażenie

Regulacja mocy to następna sprawa. Niektóre modele odkurzaczy posiadają nawet 10-stopniową regulację mocy. Użytkownicy czasem nastawiają moc już z przyzwyczajenia, na wyczucie. Przydatna – i łatwa w obsłudze – jest natomiast cyfrowa regulacja mocy. Zadanie ułatwi nam duży wyświetlacz LED. Inne funkcje w odkurzaczu, które ułatwią nam codzienne odkurzanie, to wskaźnik zużycia filtra, wskaźnik zapełnienia worka (w modelach z workami) czy duża pojemność worka, wynosząca minimum 3 litry.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Piojda

Polecamy Ci również

Zobacz także