Dodatki dekoracyjne

Dodatki dekoracyjne

Charakter wnętrza zależy od dodatków, ozdób, tkanin i kolorów. To one nadają ostateczny szlif i są ostatnim „muśnięciem pędzla”.

dodatki dekoracyjne (fot. freshome.com)dekoracja wnętrza (fot.papilot.pl)

Jeśli mamy położoną podłogę, ściany pomalowane na piękny kolor, w pokojach stoją zamówione meble to czas na dobór dodatków dekoracyjnych. Nie jest to łatwe zadanie i zazwyczaj lepiej poradzić się specjalistów, jednak jest kilka metod jak zrobić to najskuteczniej.
Pomysłów na dekorację domu jest bardzo dużo. Ciągle napotykamy na sklepy internetowe, galerie handlowe oferujące: wazony, lampy, świeczniki, poszewki, narzuty. Który wybór jest najlepszy? Co będzie pasowało do naszego wnętrza? Oto kilka wskazówek.

jasne wnętrze (fot. increaseroom.com)Pomysł najważniejszy
Musimy podjąć decyzję czy chcemy trzymać się konkretnego stylu, jak minimalizm, styl glamour, styl prowansalski, czy wolimy pofantazjować i pobawić się w kreatywność, czyli łączenie dodatków nie koniecznie w jednym, określonym stylu.
Jeśli wolimy trzymać się konkretnej stylistyki, to mamy łatwiejsze zadanie, które polega na śledzeniu odpowiedniego trendu związanego z danym stylem. W magazynach kolorowych oraz w internecie znajdziemy bardzo dużo porad na ten temat. Drugie rozwiązanie jest nieco trudniejsze, ponieważ wymaga połączenia odpowiednich dodatków, materiałów, kolorów – tak, by były one spójne i pasowały do siebie. Łatwo tu o przesadę, chaos oraz bezstylowość.

stylowa łazienka (fot. increaseroom.com)aranżacja łazienki (fot. increaseroom.com)

Kolor to baza
Kolor we wnętrzu dekoruje oraz określa jego charakter. Jest kluczowy. Dekorując wnętrze należy pamiętać, że odpowiednia kompozycja i połączenie kolorów to połowa sukcesu. Należy ustalić bazową gamę barw. Musimy brać pod uwagę: styl w jakim urządzamy pomieszczenie, wielkość, oświetlenie, kolor mebli, oraz własne upodobania. Zazwyczaj we wnętrzu stosuje się trzy kolory. Jeden dominujący (ściany+ sufit), drugi – uzupełniający (meble), trzeci dodatkowy (dodatki dekoracyjne). Można, jeśli ktoś potrafi, oczywiście dołożyć kolejne dwa, ale to już zadanie dla specjalistów zajmujących się projektowaniem wnętrz. Pamiętajmy o tym, że kolory jaskrawe i mocne szybko się nudzą. Mogą też szybko zmęczyć. Najlepiej, żeby kolory bazowe były delikatne, a jedynie dodatkami „kolorujmy” wnętrze.

wybór kolorów (fot. ofeminin.pl)paleta kolorów (fot. chowanski.blip.pl)

Dobór materiałów
Szukając materiałów musimy pamiętać o odpowiedniej kolorystyce, fakturze, grubość i rodzaju materiału. Ważne, żeby zasłony, rolety, a także narzuty, dywaniki i poduszki dekoracyjne współgrały ze sobą i całym wnętrzem. Dobrze sprawdzają się kontrastowe zestawienia kolorystyczne (np. ciemna  kanapa i jasne ozdobne poduchy). Faktury i tkaniny dobieramy do stylu wnętrza i aranżacji pomieszczenia. Jest oczywiste, że w stylu romantycznym nie użyjemy ciężkich tkanin, a w kolonialnym nie zastosujemy zwiewnych tiuli.

dekoracyjne poduszki (fot. myfloor.pl)

Światło
Światło jest bardzo istotne w dekorowaniu wnętrza. To ono „koloruje” nam „obraz”, czyli podkreśla detale w naszym wnętrzu. Dobierając dodatki musimy zwrócić uwagę na to jak dużo światła naturalnego jest w naszym pomieszczeniu. Gdy nasze okna wychodzą na stronę północą lub wschodnią, to nasz pokój będzie raczej chłodny i ciemny (nie stosujmy więc zbyt ciemnych kolorów). Łagodniejsze i ciepłe światło dają okna południowe i zachodnie. Unikajmy wówczas kolorów: pomarańczowego, żółtego, czerwonego. Od tego, z której strony mamy okna, musi zależeć wybór rodzaju sztucznego oświetlenia, a także jego intensywność i lokalizacja.

światło we wnętrzu (fot. dom.pl)

Detale
Wnętrze potrzebuje drobnych dodatków, bibelotów. To one nadają charakter, klimat i styl wnętrza. Jeśli powiesimy lustro w złotej, barokowej ramie to nadamy klimat buduarowy, elegancki, kobiecy. Jeśli w tym samym miejscu zawiśnie lustro w nowoczesnej, stalowej ramie, to wiadomo, że wystrój nabierze stylu minimalistycznego. Ważne jest, aby zachować spójność kolorystyczną i nie wprowadzać przypadkowych elementów. Należy również pamiętać o zachowaniu umiaru – nie wypełniajmy całej wolnej przestrzeni drobiazgami. Niech nasze wnętrze „oddycha”.
kącik wypoczynkowy (fot. vitaessentiaestamor.blogspot.com)Podstawową zasadą w dekorowaniu wnętrza jest to, że jest jeden wyróżniający się element dekoracyjny. Jeśli mamy wielką fototapetę na ścianie, to nie stawiajmy obok dekoracyjnej dużej lampy. Jeśli poduszki są bardzo ozdobne, kolorowe, orientalne, to już nie kładźmy narzuty we wzory.
Dodatki, oprócz tego, że uzupełniają dekoracyjnie nasze wnętrze, to powinny być widoczne. Nie mogą zniknąć w natłoku różnych bibelotów.

IM SztukaWnętrz

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Magdalena Ostrowska-Miśkiewicz - architekt wnętrz

Źródło: IM Sztuka Wnętrz

Polecamy Ci również

Zobacz także