Dom bezpieczny i wygodny

Dom bezpieczny i wygodny

Współczesny dom to już nie tylko dach nad głową, zabezpieczający podstawowe potrzeby mieszkających tam osób. To często szereg skomplikowanych instalacji oraz urządzeń dbających o wiele aspektów naszego życia.

domek jednorodzinnySystemy integrujące i sterujące poszczególnymi urządzeniami zamontowanymi w domu często nazywamy „inteligencją budynku”. Koncepcja inteligentnego domu opiera się na zapewnieniu domownikom maksymalnej wygody, redukcji kosztów eksploatacji oraz zapewnieniu bezpieczeństwa. Zintegrowanie wszystkich wyżej wymienionych funkcji powoduje, że dom zaczyna „myśleć” i wykonywać wcześniej zaprogramowane przez nas czynności. Najczęściej integruje się systemy pogodowe ze sterowaniem ogrzewania oraz dodatkowo z systemem sterowania zamykania okien podczas deszczu, uruchamianiem oświetlenia w zależności od pory dnia i nocy, włączeniem zraszaczy ogrodowych itp. Przyjmuje się, że optymalnie zaprogramowany system pozwoli na uzyskanie oszczędności na ogrzewaniu i zużyciu energii rzędu 30-50%. Dodatkową zaletą domu inteligentnego jest symulacja obecności domowników podczas ich nieobecności np. wyjazdu urlopowego. System również samodzielnie zawiadomi policję lub firmę ochroniarską podczas próby włamania. Atutem takiego zintegrowanego systemu jest również możliwość monitorowania swojego domu i wszystkich urządzeń z dowolnego miejsca na świecie za pośrednictwem Internetu.

Drzwi i okna antywłamaniowe
Większość włamań do domów następuje na skutek wyważenia okna lub drzwi balkonowych. Wybierając stolarkę okienną i drzwi często skupiamy się na estetyce produktów i ich walorach użytkowych oraz współczynnikach przenikalności cieplnej. Jednak nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że złodziejowi wyważenie standardowego okna zajmuje kilkanaście sekund. Podczas wyboru  okien warto dopłacić za okucia antywyważeniowe, szyby antywłamaniowe oraz zamki okienne.

Rolety zewnętrzne
Rolety są doskonałym zabezpieczeniem przed hałasem, nadmierną troską sąsiadów, ograniczają również dostęp światła słonecznego. Jednak najczęściej są wybierane jako zabezpieczenie przed włamaniem. Są doskonałym uzupełnieniem systemów alarmowych – stosowanych już prawie standardowo w nowych domach. Montaż rolet okiennych warto przewidzieć już podczas budowy domu. Można wtedy schować mechanizm zwijający pod nadprożem okna.

Czujniki gazu i tlenku węgla
Praktycznie każdy dom jednorodzinny jest wyposażony we własną kotłownię. Do ogrzewania domu wykorzystuje się obecnie różne paliwa. Niezależnie jednak od tego jakim paliwem ogrzewamy dom, istnieje ryzyko wydzielania się trującego dla ludzi gazu – tlenku węgla. Jest on bezwonny i tylko zamontowanie specjalnego czujnika daje gwarancję wykrycia tego gazu w pomieszczeniu oraz zaalarmowania mieszkających tam domowników. Coraz większą popularnością cieszą się również detektory gazu, wykrywające nawet drobne nieszczelności w instalacji i mierzące poziom stężenia gazu w domu.

Systemy alarmowe
Niezależnie od ilości różnych urządzeń zamontowanych w naszych domach, służących poprawie bezpieczeństwa – większość inwestorów decyduje się na montaż systemów alarmowych oraz monitoringu całego budynku. Oferta producentów systemów alarmowych jest bardzo różnorodna i każdy klient może dostosować ofertę precyzyjnie do swoich potrzeb. Oczywiście tak jak w wypadku wszystkich wcześniej wymienionych urządzeń montaż takiej instalacji warto zaplanować już podczas realizacji budynku w stanie surowym, aby wszystkie instalacje były schowane pod tynkiem.

Komfort w twoim domu
Wybierając projekt domu często zastanawiamy się czy przyszły dom będzie wygodny i komfortowy. Zwracamy uwagę na ilość i wielkość pokojów, usytuowanie kuchni, jadalni, układ łazienek itp. Zastanawiamy się nad doborem odpowiednich materiałów budowlanych – aby były zdrowe, bezpieczne i estetyczne. Planujemy również montaż dodatkowych urządzeń, dzięki którym jeszcze bardziej przystosujemy dom do swoich potrzeb. Jest wiele rozwiązań na rynku podnoszących komfort życia w naszym domu. Oferta jest tak bogata, że jedynym ograniczeniem będzie zasobność naszych portfeli.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także