Dom miłośnika sztuki

Stuletnie meble, obrazy i przedmioty codziennego użytku nie wyszły z mody. Na krakowskiej wystawie wciąż zachwycają pięknem formy i mistrzowskim wykonaniem.

Obszerna ekspozycja, przygotowana przez Międzynarodowe Centrum Kultury we współpracy z Muzeum Sztuki w Ołomuńcu, to prezentacja blisko 300 dzieł architektury, malarstwa, rzeźby, grafiki i rzemiosła artystycznego twórców związanych z mecenatem znanych koneserów sztuki w Czechach i na Morawach przełomu XIX i XX wieku.

Ława, Thonet, 1905–1907, gięte drewno bukowe, intarsjaMotywem przewodnim wystawy stała się idea słynnego konkursu architektonicznego „Dom dla miłośnika sztuki” ogłoszonego przez wydawcę Alexandra Kocha w roku 1900 na łamach niemieckiego magazynu poświęconego sztuce wystroju wnętrz. Konkurs, który skupił uwagę najwybitniejszych wówczas architektów stał się symbolem epoki – nowego pojmowania piękna, syntezy sztuk, odrodzenia rzemiosła pod wpływem ruchu Arts and Crafts.
Na wystawę składają się prace artystów czeskich związanych z Paryżem m.in. obrazy, grafiki, rysunki Alfonsa Muchy i Vojtěcha Preissiga, a także najwybitniejszych artystów czeskiej secesji. Litografie Egona Schielego i Gustava Klimta, rzeźby Antona Hanaka, użytkowe drobiazgi projektu Josefa Hoffmanna i Kolomana Mosera przypomną zaś o ścisłych związkach Moraw z Wiedniem i artystami Wiener Werkstätte.

Vojtěch Preissig (1873–1944), Dziewczyna w kwiatach, 1899, akwaforta, akwatinta barwna, papierDo ekspozycji włączono barwne drzeworyty japońskie – ważne źródło inspiracji dla secesyjnych artystów. W dziale poświęconym sztuce czeskiego ekspresjonizmu zobaczymy obrazy, rzeźby oraz kubistyczne meble projektu Pavla Janaka i Josefa Gočara. Wśród mebli nie zabraknie słynnych „thonetów” – giętych mebli, krzeseł, foteli bujanych wyprodukowanych w morawskich fabrykach Thoneta w Koryčanach i Bystřicach, a także mebli zaprojektowanych przez Ottona Wagnera, Josefa Hoffmana i Adolfa Loosa. Ekspozycję zamknie prezentacja funkcjonalizmu – architektonicznych modeli domów zaprojektowanych przez Lubomíra Šlapete i willi Tugendhata w Brnie projektu Miesa van der Rohe oraz zestaw mebli Marcela Breuera i Jindřicha Halabali.

Dom Miłośnika Sztuki. Kultura Artystyczna Czech i Moraw 1870-1930, do 25 kwietnia 2010
Galeria Międzynarodowego Centrum Kultury, Rynek Główny 25, Kraków
Więcej informacji: www.mck.krakow.pl

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Międzynarodowe Centrum Kultury

Polecamy Ci również

Zobacz także