Dom w stylu wiktoriańskim

Dom w stylu wiktoriańskim

mocne kolory we wnętrzach charakterystyczne dla stylu wiktoriańskiego (fot. hitdecors.org)Styl wiktoriański narodził się za panowania królowej Wiktorii w Anglii, w latach 1837-1901. Cechuje go bogactwo formy, koloru i ornamentyki. Przez niektórych uważany jest za mało gustowny, wręcz kiczowaty.

Styl wiktoriański charakteryzuje się odrodzeniem stylów historycznych 
z zamiłowaniem do nadmiernej dekoracyjności i rzeźbień, pikowanymi meblami  tapicerskimi i przeładowaną ornamentyką. Nawiązuje do neoklasycyzmu i neogotyku. Projekty wiktoriańskie można tak naprawdę zaliczyć do dwóch odmiennych kierunków, gdzie z jednej strony mamy wielki i bogaty świat rezydencji, władzy, zaś z drugiej strony - świat rozwijającego się przemysłu, transportu, nauki i techniki - rewolucji przemysłowej.

styl wiktoriański we wnętrzach (fot. homedesigndecorates.com)klasyczna jadalnia (fot. vuerydesign.com)

sypialnia w stylu wiktoriańskim (fot. homedit.com)Mieszanka stylów: podłoga typowo angielska, obok rzeźba neoklasyczna, w tle kolumny.
Bogactwo stylu wiktoriańskiego było rezultatem przemian w przemyśle. Od około 1851 roku można było w sposób łatwy i tani wykonywać ornamenty, które dawniej wymagały żmudnej pracy i wysokich umiejętności. Nowoczesne maszyny umożliwiały produkowanie w krótkim czasie dużych ilości wzorzystych tkanin
i dywanów. Rewolucja przemysłowa przyczyniła się do wzrostu zamożności niektórych warstw społecznych. Stać ich było na kupno nowych mebli, dekoracji czy tkanin.
Typowe wnętrze w tych czasach to mieszanka różnych stylów historycznych. Pojawiały się elementy gotyckie, renesansowe, neoklasyczne, chińskie, japońskie.
Na ścianach królowały niezliczone ilości obrazów w złotych ramach, sztukaterie, na ozdobnych meblach ustawiano bibeloty, figurki, rzeźby. Richard Norman Shaw był znanym projektantem czasów wiktoriańskich, który stworzył wiele budynków i wnętrz charakterystycznych dla tego stylu.
Styl wiktoriański charakteryzował się mocną barwą, wzorem, mnóstwem detali połączonych często
w irracjonalny sposób.

IM SztukaWnętrz

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Magdalena Ostrowska-Miśkiewicz, architekt wnętrz

Źródło: IM SztukaWnętrz

Polecamy Ci również

Zobacz także