Domowa galeria

Zarówno nowy, jak i wyremontowane wnętrze chcemy udekorować. Ozdobą ścian może być galeria obrazów – nawet stare obrazki w nowych ramach i nowej aranżacji wyglądają efektownie.

Aranżując nasze wnętrza, chcemy przede wszystkim czuć się w nich dobrze. Urządzamy je, kierując się indywidualnymi potrzebami i gustem – każdy z nas preferuje odmienny styl wykończenia.
Niezależnie jednak od tego, czy urządzamy wnętrze zupełnie od nowa, czy tylko je zmieniamy, często mamy już wiele zgromadzonych przez lata drobiazgów, które chcemy zachować. Nierzadko wśród tych drobiazgów znajdują się nasze ulubione obrazy, plakaty czy zdjęcia.  Nawet jeśli są one w różnych formatach, kolorystyce i stylach, nie musimy chować ich do szuflady.

Jak zaaranżować galerię?
Jeśli chcemy powiesić na ścianie obrazki, które różnią się formą, możemy ją ujednolicić. Zrobimy to, dopasowując do fotografii, plakatów i obrazów podobne passe-partout i ramy oraz nadając całości symetrii – wieszając galerię w ustalonym kształcie, na przykład prostokąta lub kwadratu.

Ważne, by formuła całej galerii stanowiła dla powieszonych dzieł odpowiednie tło, wpasowując obrazy w koncepcję wnętrza. W zależności od naszego pomysłu, możemy również zrobić z galerii element dekoracyjny dominujący we wnętrzu. Wówczas to galeria nadawać mu będzie charakteru.

Domowa galeria - zdjęcie 1 Domowa galeria - zdjęcie 2
Galeria w kwadracie
Jeśli dysponujemy dużym fragmentem ściany bądź całą pustą ścianą, którą chcemy udekorować, możemy przeznaczyć ją na galerię, której forma wpisana będzie w kształt kwadratu.  Aby osiągnąć zamierzony efekt, musimy wybrać z naszej kolekcji obrazków te największe. Duży obrazek w galerii stanowić ma punkt odniesienia do wyrównywania poziomu małych – zaczynając od lewego górnego rogu naszej kwadratowej galerii, tam właśnie umieścimy największy obraz. Te, które chcemy powiesić obok niego, wyrównamy górną krawędzią z górną krawędzią największego obrazu.

Sposób na puzzle – jeśli mamy obrazki znacznie różniące się proporcjami od pozostałych w galerii (na przykład posiadające dwie krawędzie znacznie dłuższe od pozostałych), to one wyznaczać będą miejsce reszty obrazków w kwadracie galerii. Oznacza to, że najpierw musimy poszukać dla nich miejsca, a luki uzupełniać obrazkami, których kształt jest mniej problematyczny.

Ważne jest, aby utrzymać te same odległości. Jeśli powiesimy obok obrazka numer 1 (duży) obrazek numer 2 (mniejszy), to zawieszając obraz pod obrazkiem numer 2, a obok obrazka numer  1, pamiętajmy, aby 2 i 3 były w takiej samej odległości od obrazka numer 1.

Sposób na ujarzmienie – możemy też wyrównać proporcje i kształty, dobierając odpowiednie ramy i passe-partout do obrazków. Jeśli mamy na przykład bardzo długi lub wysoki i wąski obrazek, możemy wyrównać jego proporcje do wymiarów jednego ze standardowych formatów, zamawiając ramę w takich wymiarach, a do tego passe-partout, które uzupełni luki między wewnętrzną krawędzią ramy a obrazkiem. Zamawiając passe-partout w tym samym kolorze dla wszystkich obrazków w galerii, stworzymy dla nich tym samym eleganckie tło.

Sposobów eksponowania prac jest wiele. Chcąc wyróżnić jeden lub kilka obrazków, możemy oprawić je w inne ramy bądź kolor passe-partout. Możemy każdy obraz w galerii oprawić
w inne ramy, uzyskując eklektyczny efekt. Należy jednak pamiętać o ostrożnym łączeniu stylów i kolorów ram, aby całość wyglądała estetycznie.

Domowa galeria - zdjęcie 3 Domowa galeria - zdjęcie 4
Galeria w prostokącie
Jeśli nie dysponujemy całą ścianą, a jedynie jej fragmentem (np. pod półką w sypialni, nad sofą
w salonie czy stołem w jadalni), możemy stworzyć galerię poziomą.

Galeria w formie prostokąta to po prostu obrazki powieszone obok siebie w rzędzie, w równych odległościach. Ważne jest, aby wielkości i proporcje obrazków wyrównać do tych samych rozmiarów. Osiąga się to zamawiając dla całej galerii ramy tej samej wielkości (zatem musimy znać rozmiar największego obrazka, aby dopasować do niego resztę galerii). Przy mniejszych pracach puste miejsce między ramą a obrazem wypełnia passe-partout, eksponując zawieszone dzieło.

W ten sposób otrzymamy ujednolicone tło ekspozycyjne dla naszej galerii. Tak jak w przypadku galerii wpisanej w kwadrat, możemy bawić się różnymi stylami ram i kolorami passe-partout, pamiętając jednak o tym, by odległości między wieszanymi obrazkami były takie same oraz o tym, by wyrównać całą galerię do jednego poziomu.

Uruchomić wyobraźnię
Galerię ulubionych obrazków możemy wyeksponować tak, aby stała się ona rzeczywistą ozdobą naszego wnętrza. Na odpowiednim układzie obrazków oraz dopasowaniem ram i passe-partout nie kończą się jednak sposoby na ciekawą aranżacje galerii.
Możemy uruchomić wyobraźnię i połączyć styl galerii z innymi ściennymi dekoracjami w naszym mieszkaniu czy domu. Wystarczy oprawić je w te same ramy, a lustro czy tablica, na której zapisujemy ważne rzeczy, zyskają nowy wymiar, stając się nie tylko praktycznym domowym przedmiotem, ale częścią naszej domowej galerii.

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Redakcja

Źródło: www.e-oprawa.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także