Domowa galeria - pomysł na dekorację ścian

3
Ramki na ścianie
Puste ściany to smutne ściany. Warto udekorować ścianę ramkami z interesującymi grafikami.

Szukając pomysłów na dekorację domu mamy wiele możliwości. Jedną z nich jest galeria na ścianie, która może stać się centralnym punktem twojego mieszkania.

Dobrze zaprojektowana i umieszczona galeria zdecydowanie warta jest zauważenia. Pytanie tylko jak ją stworzyć tak, by ciekawiła innych? Jest na to kilka rad.

Zobacz: Wiosenna metamorfoza wnętrza

Domowa galeria

Na początek trzeba się zastanowić nad funkcją, jaką spełnia przestrzeń, gdzie zawiśnie nasza galeria i wówczas przemyśleć, co warto tam zaprezentować. Na przykład jeśli planujemy ją w sypialni warto, aby obrazy, grafiki czy zdjęcia, które do niej wybierzemy były łagodne i kojące. Wszak jest to miejsce do relaksu i wypoczynku, dobrze by więc było nie burzyć harmonii tego miejsca. Zupełnym przeciwieństwem będą przestrzenie kreatywne, typu studio muzyczne, pracownia, czy nawet salon – tam przyda się odrobina ożywienia i energii. Oczywiście ile jej będzie zależy tylko do nas.

Inną rzeczą, którą musimy rozważyć to czy nasza galeria ma składać się jedynie z obrazów, zdjęć, czy może chcemy przemieszać różne gatunki prac. Zazwyczaj galeria kojarzy się z jednolitością gatunkową, jednak wcale nie musi tak być. Mądre połączenie stworzy niepowtarzalną całość. Uważajmy jedynie, aby dzieła, które wybierzemy nie kontrastowały ze sobą za bardzo.

Zobacz też: Jak wyglądają i do czego pasują modne dywany w stylu vintage

Aby stworzyć wrażenie ujednolicenia, zharmonizować naszą galerię warto wybrać dla wszystkich prac takie same ramy (oczywiście dopasowane do rozmiaru). Ciemne dodadzą klasy i elegancji, jasne – radości. Ci bardziej odważni lub szukający dodatkowego bodźca mogą spróbować oprawiania w różne ramy, jednak muszą zachować przy tym dużo ostrożności, żeby dobrze to wszystko połączyć. Jeśli zaś chcemy wyróżnić którąś z prezentowanych prac umieśćmy ją w środku i otoczmy pozostałymi. Możemy mieć wówczas pewność, że na pewno nie pozostanie niezauważona.

Planując naszą galerię dobrze jest sprawdzić rozplanowanie prac wcześniej. Zanim więc zaczniemy wbijać gwoździe i haczyki spróbujmy wyciąć kawałki papieru odpowiadające wymiarami pracom, które chcemy powiesić i zrobić test. Jeśli wszystko będzie pasować możemy zacząć tworzenie wspaniałej galerii.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Magdalena Kolwaga

Zobacz także