Domowa galeria - pomysł na dekorację ścian

Domowa galeria - pomysł na dekorację ścian

Szukając pomysłów na dekorację domu mamy wiele możliwości. Jedną z nich jest galeria na ścianie, która może stać się centralnym punktem twojego mieszkania.

Dobrze zaprojektowana i umieszczona galeria zdecydowanie warta jest zauważenia. Pytanie tylko jak ją stworzyć tak, by ciekawiła innych? Jest na to kilka rad.przykładowa galeria w salonie

Na początek trzeba się zastanowić nad funkcją, jaką spełnia przestrzeń, gdzie zawiśnie nasza galeria i wówczas przemyśleć, co warto tam zaprezentować. Na przykład jeśli planujemy ją w sypialni warto, aby obrazy, grafiki czy zdjęcia, które do niej wybierzemy były łagodne i kojące. Wszak jest to miejsce do relaksu i wypoczynku, dobrze by więc było nie burzyć harmonii tego miejsca. Zupełnym przeciwieństwem będą przestrzenie kreatywne, typu studio muzyczne, pracownia, czy nawet salon – tam przyda się odrobina ożywienia i energii. Oczywiście ile jej będzie zależy tylko do nas.

Inną rzeczą, którą musimy rozważyć to czy nasza galeria ma składać się jedynie z obrazów, zdjęć, czy może chcemy przemieszać różne gatunki prac. Zazwyczaj galeria kojarzy się z jednolitością gatunkową, jednak wcale nie musi tak być. Mądre połączenie stworzy niepowtarzalną całość. Uważajmy jedynie, aby dzieła, które wybierzemy nie kontrastowały ze sobą za bardzo.

Aby stworzyć wrażenie ujedstylizowana galerianolicenia, zharmonizować naszą galerię warto wybrać dla wszystkich prac takie same ramy (oczywiście dopasowane do rozmiaru). Ciemne nadadzą klasy i elegancji, jasne – radości. Ci bardziej odważni lub szukający dodatkowego bodźca mogą spróbować oprawiania w różne ramy, jednak muszą zachować przy tym dużo ostrożności, żeby dobrze to wszystko połączyć. Jeśli zaś chcemy wyróżnić którąś z prezentowanych prac umieśćmy ją w środku i otoczmy pozostałymi. Możemy mieć wówczas pewność, że na pewno nie pozostanie niezauważona.

Planując naszą galerię dobrze jest sprawdzić rozplanowanie prac wcześniej. Zanim więc zaczniemy wbijać gwoździe i haczyki spróbujmy wyciąć kawałki papieru odpowiadające wymiarami pracom, które chcemy powiesić i zrobić test. Jeśli wszystko będzie pasować możemy zacząć tworzenie wspaniałej galerii.

galeria muzyczna
pomysł na galerię do pokoju dziecięcego
stylizowana galeria
galeria w salonie
galeria łącząca różne style prac
galeria umieszczona w rogu pokoju
ściana przeznaczona na rozbudowaną galerię
przykładowa galeria
galeria grafik ptaków
jednolite ramy

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Magdalena Kolwaga

Źródło: decoist.com

Zobacz także