Domowe naprawy

Domowe naprawy

Wiosna to dobry czas na przeprowadzenie drobnych napraw domowych. Pamiętajmy jednak, że przed przystąpieniem do działania, musimy odpowiednio przygotować warsztat pracy.

Zarysowania i pęknięcia
Najczęściej pojawiają się na ścianach i sufitach. Najpierw musimy usunąć resztki farby i wierzchnią warstwę tynku. Najlepiej to zrobić szpachelką, którą także poszerzamy pęknięcie, a potem gruntujemy to miejsce odpowiednią emulsją. Nakładamy ją pędzlem, by przeniknęła w głąb podłoża, wzmocniła je i jednocześnie zmniejszyła jego chłonność.
Gdy emulsja wyschnie (ok. 2 godz.), nakładamy dwuetapowo gipsową masą szpachlową. Najpierw dokładnie wypełniamy poszerzone pęknięcie, potem nanosimy warstwę, w której zatopimy siateczkę zbrojącą o szerokości minimum 10 cm, która zapobiegnie ponownemu pękaniu. Siateczkę wciskamy szpachelką w świeży pas masy gipsowej, aby nie było jej widać. Po wyschnięciu gipsu, wyrównujemy powierzchnię papierem ściernym, a potem ją malujemy.

smarowanie tapety klejemWymiana tapety
Na rynku znajdziemy szeroki wybór tapet. Najbardziej popularne są nadal papierowe i winylowe. Dekorują, ale także ukrywają nierówności ścian, a te o właściwościach akustycznych (korkowe, tekstylne lub grubo tłoczone) wyciszają wnętrze.
Jak zamontować tapetę? Potrzebny będzie odpowiedni klej (każdy rodzaj wymaga innego). Zanim przykleimy tapetę, musimy przygotować podłoże, które powinno być równe, czyste, suche, gładkie. Potem płynem do usuwania tapet musimy namoczyć resztki starych tapet, a gdy zmiękną, usunąć je za pomocą szpachelki. Następnie szpachlą gipsową wyrównujemy wszystkie pęknięcia i ubytki.
W przypadku układania tapet na płytach gipsowo-kartonowych, styki płyt powinny być gładko wykończone. Potem powierzchnię zagruntowujemy klejem rozpuszczonym w wodzie, nakładamy równomiernie klej na tapetę i pozostawiamy ją, aby zwilgotniała.
Przyklejając tapetę, dociskamy ją do ściany gumowym wałkiem lub szmatką, aby nie powstały pod nią pęcherze powietrza.

fugiFugi jak nowe
Jeżeli decydujemy się na wymianę starej i zniszczonej fugi, musimy dokładnie usunąć stare spoiny przy pomocy specjalnych rylców (dostępne w supermarketach). Szczeliny musimy dokładnie oczyścić z pyłu, najlepiej odkurzaczem. Zanim nałożymy nową fugę, zwilżamy szczelinę wodą. Następnie postępujemy tak samo, jak przy fugowaniu nowych płytek. Przygotowaną, zgodnie z zaleceniami producenta, zaprawę wprowadzamy w spoiny przy użyciu gumowej pacy. Po wstępnym związaniu fugi (ok. 30 min.) całą powierzchnię przemywamy wilgotną gąbką. Spoiny o intensywnych kolorach należy dodatkowo zwilżyć dużą ilością wody i pozostawić do wyschnięcia. Po upływie około 3 godzin należy ponownie umyć powierzchnię gąbką.
Gdy nie chcemy wymieniać fug, a jedynie odświeżyć ich wygląd, wystarczy zastosować renowator do fug. To gotowy do użycia produkt, który nanosi się pędzelkiem na umyte i odtłuszczone spoiny.
Szczególnie narażone na pękanie połączenia i krawędzie (między ścianą a wanną), wypełniamy masami trwale elastycznymi, np. silikonem. Następnie zwilżamy masę wodą z dodatkiem mydła lub płynu do mycia naczyń i usuwamy nadmiar silikonu odpowiednio ukształtowanym zbierakiem, który nadaje spoinie właściwy kształt.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Grupa Atlas

Polecamy Ci również

Zobacz także