Domowe porządki - nietypowe zastosowanie coli w domu

0
Domowe porządki - nietypowe zastosowanie coli w domu
W sytuacjach awaryjnych cola może być dobrym pomocnikiem podczas wielu prac domowych.

Cola – ulubiony napój dzieci, nastolatków i dorosłych. W Polsce pojawił się w latach 60. Jest tak znany, że doczekał się wielu swoich wersji. Każdy wie, że jest niezdrowa, jednak nikt się tym nie przejmuje i pije ją dalej.

Cola jak już wcześniej wspomnieliśmy, jest to istna trucizna. Skład coli jest owiany wielką tajemnicą. Jedno jest pewne, jej poziom kwasowości jest tak duży, że sam napój idealnie sprawdzi się w domowych porządkach np. przy myciu toalet. Sprawdźcie, co możemy wyczyścić przy użyciu coli.

Domowe porządki, czyli jak wyczyścić przypalony garnek i inne uciążliwe zabrudzenia

Mało osób lubi sprzątać. Uciążliwe zabrudzenia, kamień na baterii czy tłuste plamy na obrusie skutecznie odstraszają do tej czynności. Jednak samo się nie posprząta. Trzeba to zrobić. W tym celu używamy wielu detergentów - mniej lub bardziej skutecznych. Jak się okazuje świetnym środkiem czystości, który poradzi sobie w trudnych sytuacjach, jest cola. Z pewnością jest o wiele więcej osób, które pije i lubi ten napój niż tych, którzy lubią sprzątać. Ciekawe czy smakosze coli wiedzą, że ten napój ma tyle w sobie substancji, że jest w stanie doczyścić rdzę?

To Cię zainteresuje: Sprzątanie kuchni. Podpowiadamy jak wyczyścić trudne miejsca

Zamiast wylewać resztki coli do zlewu, można ją spokojnie wykorzystać w domowych porządkach, jakich? Oto kilka nietypowych zastosowań tego napoju:

  • Mycie okien – szmatka zanurzona w coli umyje i nabłyszczy okna. Po tym zabiegu okna należy przetrzeć czystą, mokrą szmatką.
  • Usuwanie gumy do żucia – cola rozpuści gumę do żucia, która przykleiła się do ubrań, dywanów, włosów.
  • Usuwanie rdzy – wystarczy jak na kilka godzin, włożymy zardzewiały przedmiot do coli, a rdza sama zniknie.
  • Czyszczenie srebra – podobnie jak ze rdzą, cola usunie brzydki ciemny nalot ze srebrnych sztućców. Wystarczy jak zanurzymy srebrny przedmiot w coli.
  • Mycie podjazdu - cola upora się z plamami po oleju na podjeździe przed domem. Wystarczy jak tłustą plamę na chodniku polejemy colą, odczekamy chwilę i zmyjemy ją wodą.
  • Mycie umywalki, kabiny prysznicowej, baterii – cola poradzi sobie także z brzydkim nalotem w wannie, brodziku i toalecie. Najlepszy efekt osiągniemy, gdy zabrudzone miejsca przetrzemy szmatką zanurzoną w coli lub colą i folią aluminiową.
  • Mycie muszli klozetowej – cola świetnie zwalczy kamień i rdzę z toalety, a przy okazji udrożni rury. Wystarczy jak resztki coli wlejemy do muszli klozetowej najlepiej na całą noc. Po upływie tego czasu z toalety znikną rdzawe zacieki.
  • Usuń farbę z metalowej powierzchni - ściereczka zanurzona w coli i pozostawiona na plamie z farby, usunię ją z metalowej powierzchni.
  • Pranie – ten napój poradzi sobie również z plamami tłuszczu i krwi. Dodajmy cole do prania, a poradzi sobie z tymi uciążliwymi zabrudzeniami i odświeży ubrania. Cola również poradzi sobie ze śladami markera na tkaninach.
  • Mycie garnków – cola wyczyści przypalone garnki i patelnie.

Ciekawostka

Cola potrafi także rozpuścić zęby, nadać nowe życie pieniądzom oraz zneutralizować kolor na włosach.

Warto wiedziećJak usunąć w kuchni uciążliwy osad powstały z gazu


Oceń artykuł
5,00 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Dębek

Polecamy Ci również

Zobacz także