Domowe porządki – sprzątaj i spalaj kalorie

0
Mycie podłóg
Domowe porządki nie muszą być takie złe. Przy sprzątaniu można pozbyć się wielu zbędnych kalorii.

Domowe porządki tak bardzo nielubiane przez wielu z nas mogą przyczynić się do smuklejszej sylwetki? Czy to możliwe, że przy zwykłym ścieraniu kurzu możemy spalić, aż 240 kcal? Podpowiadamy, jak sprzątać i chudnąć dzięki temu.

Jedni przy sprzątaniu domu się odprężają, a dla innych to konieczność. Jedno jest pewne mycie podłóg, okien czy prasowanie spala kalorie więc przybliża nas do wymarzonej sylwetki. Oczywiście samo sprzątanie nie zastąpi nam prawdziwego treningu, ale z pewnością nie zaszkodzi.

Polecamy: Ekologiczne sposoby na porządki w domu

Bywają tygodnie i miesiące, w czasie których nie spędziliśmy ani minuty na siłowni, na rowerze czy na rolkach. Inaczej jest w przypadku porządków domowych. Tutaj raczej jest na odwrót nie ma tygodnia podczas, którego nie prasujemy, odkurzamy czy myjemy podłogę. Te czynności mogą stać się naszą codzienną dawką ruchu i przepisem na idealną figurę.

Efektywne i efektowne sprzątanie – w stylu cardio

Sprzątający trening tak jak wszystkie treningi wymagają odpowiedniej rozgrzewki, tak więc powinniśmy zacząć go od czynności, które są najbardziej energiczne. W celu spalenia jak największej ilości kalorii podczas domowych porządków ważne jest, by nie wykonywać prac w dużych odstępach czasu. Aby nasze sprzątanie przyniosło zamierzony efekt powinniśmy przy nim się porządnie zmęczyć i sprawić, aby pracowały wszystkie partie ciała. Pamiętajmy także, że czym więcej wysiłku włożymy w daną czynność to tym więcej spalimy kalorii

Przykładowe ćwiczenia przy sprzątaniu

Świetną propozycją ćwiczeń jest sprzątanie powierzchni pionowych. Tutaj ważne jest wykonywanie ruchów obiema rękami i w różnych kierunkach (w prawo i w lewo, z góry i na dół). W trakcie prasowania i zmywania wystarczy jak od czasu do czasu będziemy stawać na palcach i na jednej nodze. Musimy wówczas pamiętać o dokładnym napinaniu mięśni, wciągając brzuch i prostując plecy. Podczas godzinnego zamiatania i mycia podłóg zgubimy około 250 kcal natomiast przy myciu łazienki około 240 kcal. Odkurzanie lub trzepanie dywanów sprawi, że spalimy 260 kcal, a zmywanie naczyń 114 kcal.

Przeczytaj poradnik: Jaki odkurzacz wybrać, gdy w domu jest pies lub kot

Obecnie na rynku jest mnóstwo sprzętów ułatwiających i umilających sprzątanie. Wcale nie musimy z nich rezygnować chcąc spalić nadmiar kalorii. Pomóżmy sobie używając mopów, chłonnych czy czyszczących ściereczek. Pamiętajmy, że tracąc energię paradoksalnie zyskujemy jej jeszcze więcej, dzięki wydzielającym się podczas ruchu endorfinom, zwanym hormonami szczęścia. Wykonując domowe prace porządkowe ze zdwojonym entuzjazmem nasz dom zalśni czystością, a my cieszyć się będziemy coraz lepszą formą i wspaniałym samopoczuciem.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Vileda

Polecamy Ci również

Zobacz także