Drążek czy linka - wybieramy karnisz

Odpowiednio dobrany karnisz jest atrakcyjnym dodatkiem i oryginalną dekoracją wnętrza. Na rynku dostępne są karnisze wykonane z różnych materiałów – metalu, drewna lub tworzyw sztucznych – w ciekawych formach i wzorach.

Wiele jest sposobów na skuteczne i ładne zasłonięcie okna. Jednak obok żaluzji, moskitier, verticali, mat i różnego rodzaju rolet, tradycyjne firanki i zasłony nadal znajdują wielu zwolenników. Tkanina wraz z dopasowanym do niej i do stylu pomieszczenia karniszem tworzą efektowną kompozycję.

karnisz stalowy z kryształkami Swarovskiego karnisz z barwionego drewnakarnisz stalowy

nowoczesny karniszkarnisz stalowy ze szklanym zakończeniemkarnisz stalowy do pokoju dziecięcego
  
  
Wybór i montaż
Przed zakupem karnisza należy przemyśleć sposób montażu (do ściany, do sufitu lub rozporowo) oraz zdecydować, czy ma być pojedynczy czy podwójny. Podwójny karnisz jest potrzebny, gdy chcemy powiesić równocześnie firankę i zasłonę. Jeśli wybrany model nie występuje w wersji podwójnej, zwykle można do niego dokupić dodatkową szynę, której kolor można dopasować do karnisza - wtedy zasłonkę wieszamy na rurze, a firankę na szynie. Karnisz powinien być umieszczony na wysokości co najmniej 5 cm powyżej nadproża okiennego, zachowując przy tym około 20 cm odległości (z każdej strony) od boków wnęki oraz około 10-15 cm odległości od ściany – okno da się swobodnie otworzyć, a firanki nie będą opierały się o parapet.
Najpopularniejsze są karnisze metalowe składające się z drążka (o różnej grubości) oraz wsporników. Na drążek nawleka się kółka z żabkami lub haczykami i przymocowuje do ściany lub sufitu. Zaletą tych karniszy jest duża różnorodność zakończeń, które można dopasować do charakteru wnętrza i naszego gustu. Zamiast kółek z żabkami można też w zasłonkę wszyć specjalne przelotki – efekt jest ciekawy, jednak to rozwiązanie bardziej pracochłonne.
Przy długim karniszu konieczne jest czasami zamocowanie dodatkowych wsporników na środku karnisza, przez co nie da się poruszać firanką na całej jego długości. Jeśli przeszkadza nam odgłos przesuwania metalowych kółek po rurze, możemy wybrać delikatniejsze, plastikowe haczyki. Aby zastąpić kółka i żabki, można też zawiesić zasłonkę na szelkach lub troczkach – bez odpinania łatwiej ją zdjąć i ponownie powiesić.
Często spotykane są także karnisze drewniane - dobrze komponują się z wystrojem tradycyjnych wnętrz. Drewniane i plastikowe karnisze są cichsze i tańsze niż metalowe. 

karnisze z podświetlanymi końcówkamikarnisz linkowy

 
Cienka linia
Wielbiciele minimalizmu mogą zdecydować się na karnisze linkowe, składające się z metalowej linki, wsporników i żabek. Najlepiej wieszać na nich lekkie firanki; przy cięższych można zastosować specjalne napinacze, dzięki którym linka nie będzie się wyginać. Karnisze mogą mieć jedną, dwie,
a nawet trzy linki, w kolorach srebrnym (stalowym) lub złotym (albo miedzianym). Ich zalety to atrakcyjna cena i możliwość skrócenia. Pasują do nowoczesnych wnętrz, podkreślając urok delikatnych, zwiewnych tkanin.

Oceń artykuł
3,67 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także