Drewniana podłoga do mieszkania

Nowoczesne materiały podłogowe to między innymi wyroby z drewna wykonywane nie z litych desek, ale z kilku warstw tego materiału. Warto się im przyjrzeć...

drewniana podłogaJakie właściwości mają drewniane panele podłogowe, a jakie parkiet? W jakich pomieszczeniach najbardziej się sprawdzą?

Słowo o panelach drewnianych
Łączą walory estetyczne i wygląd litego drewna, natomiast ich trójwarstwowa budowa przypomina panele podłogowe. Dolną warstwę tworzy fornir z drewna iglastego, grubości 2 mm. Jego zadaniem jest zapobieganie odkształceniom warstwy środkowej. Tę zaś tworzą sklejone w płytę drewniane deszczułki – słoje poszczególnych warstw są ułożone do siebie prostopadle, dzięki czemu pod wpływem zmian temperatury i wilgotności powietrza panele odkształcają się w mniejszym stopniu niż drewno lite. Warstwa środkowa jest najgrubsza – może mieć nawet ok. 1 cm – decyduje bowiem o trwałości paneli. I wreszcie warstwa wierzchnia, która z kolei ma walor estetyczny. Jest cienka, ale wykonana ze szlachetnych gatunków drewna – krajowego lub egzotycznego. Gdy wybieramy podłogę, warto na grubość tej warstwy zwrócić szczególną uwagę. Im bowiem jest większa, tym więcej razy będzie można posadzkę odnawiać. Drewno jest wykończone nawet sześcioma warstwami lakieru utwardzanego promieniami UV lub olejem. O wyglądzie podłogi decyduje wzór paneli. A te mogą "udawać" np. zwykłe deski albo dwa lub trzy rzędy klepek. Po ułożeniu podłoga nie wymaga dodatkowego wykończenia i można ją od razu użytkować. Powierzchnia paneli lakierowanych jest bardziej trwała niż olejowanych. Te drugie jednak lepiej sprawdzają się w miejscach narażonych na kontakt z piaskiem, choć po pierwszym roku zabieg olejowania trzeba powtórzyć. Panele drewniane produkowane są w dwóch rodzajach: jako przeznaczone do łączenia na tzw. zatrzask oraz na klej. Panele możemy również przyklejać bezpośrednio do podłoża.

podłoga z drewna(Nie)zwykłe deski
Warstwową budowę może mieć także parkiet. Dwie warstwy drewna są łączone specjalnym klejem, dzięki czemu klepki są odporne na odkształcenia i zmiany wymiarów. Warstwa wierzchnia, tzw. użytkowa, ma grubość od 4 do 6 mm i jest wykańczana kilkoma warstwami lakieru, utwardzanego promieniami UV dzięki czemu jest trwała. Możliwe jest również wykończenie powierzchni olejem. Obie warstwy drewna leżą w stosunku do siebie prostopadle, co minimalizuje  wypaczanie się drewna. Taki parkiet nie wymaga cyklinowania i jest łatwy w montażu. Poszczególne klepki parkietu są klejone do podłoża, a podłogę można użytkować w niedługim czasie po ułożeniu. Nadaje się też do kilkakrotnego odnawiania oraz do stosowania na ogrzewaniu podłogowym. Parkiet dwuwarstwowy, produkowany zarówno z gatunków krajowych, jak i egzotycznych, można układać w różne wzory, a jest ich bardzo wiele. Kupując parkiet należy sprawdzić, czy klepki mają idealnie równe krawędzie. Jeśli tak nie jest, po ułożeniu powstaną między nimi nieestetyczne i kłopotliwe szczeliny, które trzeba zabezpieczyć dodatkowym środkiem.

A jak na tym tle wyglądają podłogi z drewna litego?

Deska lita czy panel?
Jeżeli chcemy zainstalować w mieszkaniu ogrzewanie podłogowe powinniśmy położyć panele lub parkiet warstwowy. Podłogi z desek litych nie nadają się. Panele i parkiety charakteryzuje duża odporność na odkształcenia i zmiany wilgotności. Należy jednak pamiętać, że po dłuższym nieużytkowaniu ogrzewania  podłogowego temperaturę w pomieszczeniu musimy podnosić stopniowo przez kilka dni. Jeżeli nie zastosujemy się do powyższych zaleceń, a rzeczoznawca stwierdzi z naszej strony zaniedbania, możemy stracić gwarancję na podłogę. Tam gdzie występuje tradycyjne ogrzewanie, polecałbym jednak podłogi z drewna litego. Są bardziej trwałe, charakteryzują się grubszą warstwą użytkową, tzn. mogą być częściej cyklinowane np. warstwa użytkowa podłogi z drewna litego o grubości 16 mm wynosi 9 mm. W przypadku paneli warstwowych o grubości 11 i 14 mm wartość użytkowa wynosi odpowiednio: 3,8 i 6 mm. Podłogi z desek litych wyglądają naturalniej i atrakcyjniej, gdyż jednolita struktura drewna umożliwia fazowanie desek, postarzanie drewna i nadawanie im cech antycznych. Poprzez szczotkowanie i czesanie podłoga zmienia swoją powierzchnię, a pomieszczenie nabiera oryginalnego charakteru. Takie efekty trudno uzyskać montując panele, czy parkiet.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Karol Górski

Zdjęcia: Galeria Parkietu

Polecamy Ci również

Zobacz także