Drewniana podłoga w mieszkaniu – sprawdź dlaczego jest lepsza

0
Podłoga drewniana
Podłoga drewniana musi być odpowiednio zabepieczona lakierem, który może przedłużyć jej trwałość lub podtrzymać kolor.

Drewniana podłoga w mieszkaniu to inwestycja na lata i gwarancja trwałości, elegancji i ekologii. Po mimo większej ceny niż paneli to wielu miłośników naturalnych rozwiązań twierdzi, że to dobry wybór, za który warto tyle zapłacić.

W chwili obecnej bardzo ciężko jest odróżnić panele od drewnianej podłogi. Dzisiejsza technologia jest tak rozwinięta, że możemy mieć idealną podłogę z paneli, które imitują drewno. Jednak z bliższej perspektywy da się odróżnić panele od podłogi z prawdziwego drewna.

Pierwsze wrażenie

Na pierwszy rzut oka trudno rozróżnić podłogę syntetyczną (panele laminowane) od podłogi drewnianej. Obecna technologia jest tak bardzo rozwinięta, że laminaty imitujące naturalne sęki i ułożenie słojów drewna do złudzenia przypominają naturalną podłogę. Gdy jednak podejdziemy do niej bliżej, bosą stopą sprawdzimy, z czym mamy do czynienia.
Koszt podłogi drewnianej jest 3-4 razy większy od paneli, jednak oprócz walorów estetycznych (jest miła w dotyku oraz ociepla i buduje klimat w mieszkaniu) jest niezwykle trwała i przy odpowiedniej pielęgnacji może nam posłużyć na wiele wiele lat.

Sprawdź: Wykładziny dywanowe w designerskim wydaniu Toma Dixona

Ponadto, uniwersalny charakter drewna pasuje zarówno do wnętrz industrialno-nowoczesnych, jak i rustykalnych.

Gwarancja trwałości

Odpowiednio zabezpieczona i pielęgnowana podłoga drewniana może nam służyć przez długie lata. - Decydując się na określony gatunek drewna, trzeba wziąć pod uwagę gdzie i z jakim natężeniem podłoga będzie eksploatowana – mówi Aleksandra Kobylańska, architekt i dekorator wnętrz. Jak dodaje, im drewno jest twardsze, tym bardziej odporne na zarysowania, wgniecenia i wilgoć, co przekłada się na wyższą cenę. Najtwardszymi gatunkami drewna, które powinny być wybierane do pomieszczeń często uczęszczanych są: jesion, dąb i klon lub drewno egzotyczne takie jak: merbau, sukupira czy jatoba – komentuje Kobylańska. Podłoga z drewna jest również bardzo dobrym izolatorem termicznym oraz akustycznym, czego nie można powiedzieć o panelach.

Ekologiczny mikroklimat

Wybierając drewnianą podłogę stawiamy na ekologiczne rozwiązania. Materiał ten można stosować z całą odpowiedzialnością za środowisko naturalne. Drewno to surowiec odnawialny, a do tego nie jest wysoce przetworzony. Jest antystatyczne, tzn. że w mniejszym stopniu przyciąga obecny w mieszkaniach kurz, w przeciwieństwie do elektrostatycznych paneli. Nawet utylizacja podłóg drewnianych odbywa się bez obciążenia dla przyrody. Podłogi z naturalnych surowców „oddychają”, co oznacza, że pomagają utrzymać stałą wilgotność w mieszkaniu (około 40-60%). Najbardziej odpowiednia temperatura dla podłóg drewnianych wynosi od 18 do 23 stopni Celsjusza.

Zobacz zdjęcia: Przepięknego loftu zaaranżowanego w starej fabryce

Impregnacja podłogi drewnianej

Jeżeli chcemy, aby podłoga drewniana wyglądała jak nowa przez wiele lat należy ją odpowiednio zabezpieczyć i to powinniśmy zaplanować już na etapie remontu. To o czym powinniśmy pamiętać wybierając lakier do podłogi to przede wszystkim intensywność i eksploatowanie podłogi oraz jej przeznaczenie. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów impregnatów – zapobiegające zmianie koloru drewna, uwypuklające strukturę, uzupełniające szczeliny i podkreślające kolor.


Naturalna podłoga jest elegancką i przyjemną wizytówką każdego domu, ociepla jego wizerunek, zachowując pełną klasę. Robi dobre wrażenie już od wejścia i nie traci jakości oraz oryginalnego wyglądu z upływem czasu. Zachowując jeden warunek - odpowiednią dbałość - będzie inwestycją, która zwróci się po latach.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Dębek

Źródło: Domalux

Polecamy Ci również

Zobacz także