Drewniana podłoga - wapnowanie

Drewniana podłoga - wapnowanie

Często elementem wystroju pokoju jest stylowa, drewniana podłoga. I choć niejednokrotnie widać na niej upływ lat to jest wciąż piękna.

drewniana podłogaJednak nie zawsze sprawcą jest biegnący czas, bowiem coraz częściej drewniane podłogi są specjalne postarzane. Aby dodać swojej podłodze nieco lat nie musimy jednak zatrudniać ekipy remontowej. Jest na to łatwy sposób, z którego można skorzystać samemu - to wapnowanie. Zabieg ten jest tak prosty, iż  nawet niedoświadczony majsterkowicz może wykonać go samodzielnie. Dzięki temu szybko i tanio można zmienić dotychczasowy wystrój mieszkania -  postarzana podłoga całkowicie odmieni klimat dotychczasowego wnętrza. Będzie również dopełnieniem mieszkań urządzanych w modnych teraz stylach skandynawskim, vintage i shabby chic. Wapnować można każdy rodzaj drewna, choć najlepiej wapnuje się odmiany twarde, takie jak jesion czy dąb.

Co będzie potrzebne do wapnowania podłogi:

  • metalowa, druciana szczotka,
  • pasta wapienna lub wosk,
  • stalowa gąbka do czyszczenia,
  • wosk w płynie do podłogi (najlepiej wybrać jakiś w wersji eko, wolny od silikonów i barwników),
  • bawełniane ściereczki,
  • szlifierka z nakładką z włókniny polerującej lub materiał do polerowania.

Na samym początku należy dokładnie oczyścić podłogę. Zrobimy to za pomocą metalowej szczotki. Jest to bardzo ważna czynność, ponieważ powierzchnia przeznaczona do wapnowania musi być sucha i czysta. Kolejnym etapem jest nakładanie pasty wapiennej przy użyciu stalowej gąbki do czyszczenia. Czynność musimy wykonywać dość szybko – wosk szybko schnie. Po upływie 5-10 minut, używając bawełnianych ściereczek, usuwamy nadmiar wosku z podłogi. Resztę pozostawiamy do wniknięcia w włókna drewna.

Przedostatnia faza polega na zabezpieczeniu drewna. Wylewając na podłogę wosk wcieramy równomiernie cienkie jego warstwy w drewnianą powierzchnię. Po wyschnięciu wosku pozostaje nam wypolerować podłogę. Do tego lepsza będzie szlifierka ze specjalną nakładką, dzięki której w szybki sposób wypolerujemy duże powierzchnie. Te kilka kroków wystarczy aby w kilka chwil nadać podłodze nowy, oryginalny wygląd.

Kup szlifierki i polerki niezbędne do wapnowania.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Robert Kuć

Źródło: okazjeinfo

Polecamy Ci również

Zobacz także