Drewno w łazience

Zapanowała moda na drewno w łazience. Dodaje jej ono szyku i elegancji. Przełamuje chłód chromu, szkła i ceramiki, a często nawet ją zastępuje.

Najpopularniejsze są meble z drewna. Większość  producentów ceramiki sanitarnej wzbogaciła swoje kolekcje właśnie o meble. Wykonywane są one z drewna litego lub z fornirowanej sklejki oraz tworzywa drewnopodobnego. Łazienkowe meble to przede wszystkim szafki lub stelaże podumywalkowe i szafki wolno stojące. Z drewna robione są też drobniejsze elementy wyposażenia, jak np. ramy luster, różnego rodzaju półeczki , wieszaki, relingi, mydelniczki.

drewno w łazience drewniane elementy w łazience

Z różnych gatunków drewna wykonuje się także blaty do modnych ostatnio umywalek nablatowych. Podumywalkowe blaty są na ogół dość masywne i grube. Pod nimi instaluje się często dodatkowe półki czy szafki. Lekkości takiej konstrukcji dodają szafki podwieszane.

Drewno wykorzystuje się również jako wykończenie podłogi w łazience. Można nim wyłożyć całą posadzkę  lub tylko jej fragmenty, na przykład te mniej narażone na wilgoć. Drewno dobrze komponuje się z niemal każdym materiałem posadzkowym, zarówno z płytkami ceramicznymi, jak i kamieniem naturalnym, np. marmurem, granitem czy trawertynem, dlatego też stosuje się je jako mniej lub bardziej regularne wstawki w podłodze. Drewno na podłodze może też przybrać formę podkreślającej kompozycję aranżacyjną wstawki w centralnej części łazienki lub np.  chodnika lub ścieżki łączącej dwie wybrane jej strefy. Może również stanowić obramowanie podłogi wykonanej z innego materiału.

Drewno stosuje się też na ściany, których fragmenty można wykończyć tradycyjną boazerią. Popularne są także płyty z wodoodpornej sklejki, fornirowane naturalnym drewnem. Okłada się nimi ściany, tworząc najczęściej ekrany zakrywające podtynkowe systemy instalacji.  Ciekawym pomysłem jest także obudowanie drewnem wanny lub zbudowanie przy niej specjalnego podestu. Drewniane podesty umieszcza się również w innych strefach łazienki, np. przy umywalce.

Jeśli łazienka mieści się na poddaszu, warto wyeksponować w niej belki konstrukcyjne. Stanowią one wówczas ciekawą ozdobę pomieszczenia.

Drewno w łazience wykorzystuje się też w sposób bardziej nietypowy. Wykonuje się z niego bowiem np. eleganckie umywalki o ciekawej, nowoczesnej formie. Produkowane są one  ze szlachetnych gatunków drewna egzotycznego – wenge, padouk, a także z drewna jaworowego - twardego, odpornego na wilgoć i zmiany temperatury. Dzięki nowoczesnej, specjalnie opracowanej technologii produkcji oraz impregnacji nie są one wcale mniej trwałe od umywalek ceramicznych. Łączy się je często ze szkłem lub stalą.

Jakie drewno?
Nie każdy rodzaj drewna nadaje się do zastosowania w łazience, miejscu szczególnie narażonym wody czy też pary wodnej. Drewno przeznaczone do łazienki powinno być jak najbardziej odporne na wilgoć, aby nie pęczniało i nie rozsychało się. Powinno być też odporne na zagrzybienie. Warto również wybrać  drewno twarde. Jest ono odporniejsze na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, wgniecenia i zadrapania, a więc i trwalsze.

blat pod umywalkę z drewna szafka drewniana

O tym, jak bardzo dany gatunek drewna jest podatny na działanie wilgoci decyduje współczynnik skurczu. Im jego wartość jest niższa, tym mniejsze jest ryzyko niszczenia drewna pod wpływem wilgoci. Najniższy współczynnik skurczu maja gatunki drzew egzotycznych i to one najlepiej sprawdzają się w łazience. Są ponadto twarde i stabilne. Cenione są także ze względu na walory dekoracyjne – bogactwo kolorów i usłojenia. Swoje właściwości zawdzięczają dużej zawartości garbników i związków żywicznych, a także substancji oleistych. W miejscach najbardziej narażonych na wilgoć, w pobliżu wanny, brodzika i umywalki, zaleca się stosowanie takich gatunków drzew, jak: teak, jatoba, cedr, doussie, marbau, iroko, lapacho, a także badi i wenge. Gatunki egzotyczne, które są bardziej wrażliwe na wilgoć to: kempas, guatambu, zebrano i orzech afrykański (bibola). Spośród bliższych nam gatunków najtrwalsze są: dąb, wiąz, jesion, buk, a także modrzew. Mniej odporne natomiast to na przykład: sosna, świerk, czereśnia oraz grusza. Te ostatnie lepiej wykorzystać w miejscach, które nie są narażone na bezpośredni kontakt z wodą.

Warto też pamiętać, że mniej odporne jest drewno lite, trwalsze zaś klejone. Na podłogę w łazience lepiej więc  zastosować np. panele trzywarstwowe, niż tradycyjny parkiet lub deski. Ważne jest także, aby poszczególne elementy podłogi były większego formatu.

Oceń artykuł
4,67 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Marta Balcerowska

Zdjęcia: Villeroy & Boch, Paradyż, Kohler

Polecamy Ci również

Zobacz także