Drzewo w domu

Stare drzewa zwykle zachwycają swym urokiem. Posiadają bowiem historię, której ludzie nie są w stanie zapamiętać. Ponadto ich rosłe, rozłożyste korony skutecznie ochraniają przed nadmiernym słońcem i tymczasowo – przed opadami deszczu.

Zakup działki budowlanej porośniętej strzelistymi drzewami – dla jednych może być problematyczny, zaś dla innych będzie stanowił fantastyczną i niepowtarzalną okazję do uatrakcyjnienia najbliższego otoczenia domu. Pierwsi z wymienionych inwestorów, nie akceptując drzew w miejscach, w których rosną one od lat – przed rozpoczęciem budowy domu – muszą je usunąć. Jest to stosunkowo kłopotliwe, ponieważ często konieczne okazuje się również usunięcie bardzo mocno rozwiniętego systemu korzeniowego. Może on bowiem stanowić przeszkodę podczas przygotowywania fundamentów pod budynek. Grupa osób, która zdecydowała się na pozostawienie drzew na ich właściwym miejscu ma szansę na stworzenie niepowtarzalnego klimatu wokół domu, a nawet w jego wnętrzu.

Stare drzewa w ogrodzie

Ogród, w którym dominują stare drzewa nie należy do rzadkości. Polacy lubią otaczającą ich przyrodę i niższą roślinność ogrodową chętnie dopasowują do wysokiej. Powstałe w ten sposób przydomowe ogrody zachwycają swym klimatem i stanowią idealne miejsce wypoczynku. Przy odrobinie inwencji twórczej można osiągnąć naprawdę zdumiewające rezultaty. Nie są to wprawdzie ogrody z typowych projektów, zwanych najróżniejszymi stylami, które przywędrowały do nas z różnych stron świata, ale typowo swojskie otoczenie domu. Swojskość nie musi oznaczać w tym, przypadku prostoty. Ogrody, w których pozostawiono stare drzewa bardzo często potrafią zaskakiwać wyszukaną elegancją i niepowtarzalnym charakterem. Nie mają idealnie rozplanowanej przestrzeni, ale właśnie dzięki temu są takie tajemnicze i urokliwe.

Drzewo na tarasie

Takie rozwiązanie jest jak najbardziej możliwe. Drzewo rosnące w miejscu, gdzie powstać ma przydomowy taras nie musi być skazane na wycinkę. Co prawda prace nad budową tarasu są nieco utrudnione, ale za to efekt - wprost zdumiewający. Dodatkowo, zyskujemy w ten sposób doskonalą ochronę przed promieniami słońca, stworzoną przez przeważnie bardzo rozłożyste korony starych drzew. Jednak w czasie budowy tarasu trzeba uważać, aby nie uszkodzić korzeni drzewa. Nie można ich też zasłaniać, ani zasypywać. W tarasie pozostawia się otwory z przeznaczeniem na drzewo. Otwory te należy przygotować szczególnie starannie, aby drzewo, którego system korzeniowy znalazł się pod tarasem miało w dalszym ciągu jak najlepsze warunki do rozwoju i wzrostu. Taras buduje się na punktowym fundamencie po to, by pomiędzy glebą, a stworzoną nawierzchnią zachować swobodny przepływ powietrza. Fundament pod taki taras powinien tworzyć regularną siatkę o rozstawie oczek co około 1,5 m. Zalecana głębokość fundamentu to około 40 cm. Na jego wierzchu montuje się stalowe kotwy, a do nich mocuje drewniane krokwie. Krokwie te mają za zadanie utrzymać ciężar całego tarasu oraz mebli i przedmiotów, które na nim staną. Prostopadle do krokwi – należy zastosować legary. Odległość pomiędzy nimi nie powinna być większa niż 0,5 m. Na tak przygotowaną konstrukcję warto rozłożyć specjalną siatkę o drobnych oczkach. Powierzchnia tarasu nie może być bowiem całkowicie szczelna, a to może powodować utratę drobniejszych przedmiotów, które zawsze mogą upaść i wpaść pod pokrycie tarasu. Jeżeli chodzi o samo pokrycie – to wybór jest nieco ograniczony. Jak zostało wspomniane powyżej nie może być ono szczelne. To powoduje, że do wykończenia tarasów, w obszarze których rośnie drzewo – najczęściej wykorzystuje się deski wykonane z określonego gatunku drewna egzotycznego. Pomiędzy deskami należy pozostawić kilkumilimetrową szczelinę, przez którą do korzeni drzewa dotrze zarówno powietrze, jak i woda opadowa. Tak obudowane drzewo nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, oprócz wykonywanego niezależnie od wszystkiego – podcinania gałęzi, itp. Jeżeli obudowa drzewa jest wykonana w sposób prawidłowy – rozwój drzewa będzie taki sam, jakby rosło ono w większym oddaleniu od domu.

Drzewo w domu, czy dom na drzewie?

Choć Polska nie jest krajem bardzo otwartym na nowości i innowacje budowlane – to na polskim rynku dostępne są projekty domów, gdzie żywe drzewo jakby przerasta budowlę w jej wnętrzu. Ogromny okaz wyrasta spod podłogi i przebijając sufit wznosi się wysoko ponad dom. Choć trudno w to uwierzyć – to dom ten stoi w willowej dzielnicy niedaleko rodzimego Krakowa. Cała jego konstrukcja jest nieco wyniesiona ponad poziom terenu, co sprawia, że wygląda lekko. Duża ilość przeszkleń powoduje doskonałe i niemal rozpływające się połączenie stworzonego obiektu z otaczającą go przyrodą. Niestety, technologia budowania takich domów jest jeszcze tak mało powszechna w naszym kraju, że praktycznie nic nie wiadomo na jej temat. Trzeba jednak przyznać, że budynek robi niesamowite wrażenie, a po jego obejrzeniu w głowie pozostaje wiele pytań bez odpowiedzi. Miejmy nadzieję, że z biegiem czasu w Polsce powstanie więcej tak innowacyjnych obiektów, co z pewnością pozwoli szczegółowo poznać technologię ich wznoszenia.

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: freshome.com,interiorarcade.com

Polecamy Ci również

Zobacz także