Drzwi - pełne czy szklane?

Wybierając drzwi wewnętrzne musimy zdecydować czy mają być pełne czy przeszklone. Warto dobrać ich rodzaj do funkcji pomieszczenia.

Drzwi składają się ze skrzydła, futryny (ościeżnicy) oraz okuć. Skrzydła pełne wykonuje się z litego lub klejonego drewna, z płyt MDF lub HDF (z włókien drzewnych). Drzwi drewniane mają najczęściej naturalny kolor, te z klejonki są wykończone fornirem z naturalnego drewna. Można też kupić drzwi drewniane bejcowane lub malowane na dowolny kolor. Drzwi z płyt mogą być wykończone cienką okleiną z forniru lub laminowane (oklejone tworzywem sztucznym).

drzwi szklane drzwi pełne

drzwi wewnętrzne drzwi do pokoju

Drzwi pełne gwarantują dobrą izolację termiczną i akustyczną. Dlatego najlepiej stosować je w pomieszczeniach, które mają zapewniać ciszę i spokój, np. w sypialniach i gabinetach. Warto też zamontować je w pokoju nastolatka – reszta domowników nie będzie słyszała głośnej muzyki.
Drzwi pełne sprawdzą się również w pomieszczeniach gospodarczych, spiżarniach lub pralniach. Ponieważ są tutaj narażone na uszkodzenia, można je okleić dodatkową folią, chroniącą przed zarysowaniem i ścieraniem.

Skrzydła z mniejszymi lub większymi przeszkleniami sprawiają, że wnętrza wydają się jaśniejsze i optycznie większe. Dlatego drzwi przeszklone wybieramy do pomieszczeń ciemniejszych (bez okien), które warto doświetlić, np. do przedsionka lub łazienki. Drzwi z dużymi przeszkleniami montuje się często między pomieszczeniami, które chcemy połączyć, np. między pokojem dziennym i jadalnią lub między jadalnią i kuchnią.Natomiast w łazience dobrze zastosować drzwi z małym okienkiem – zapalone w środku światło będzie oznaczać, że łazienka jest zajęta.W drzwiach stosuje się szkło przezroczyste lub matowe, białe lub barwione, a także ornamentowe i witrażowe. Szyby mogą być podzielone szprosami. 

drzwi z ciekawym wzorem drzwi drewniane drzwi drzwi z pionowym pasem ze szkła

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także