Drzwi przylgowe vs bezprzylgowe – klasyka kontra nowoczesność

0
Drzwi przylgowe vs bezprzylgowe – klasyka kontra nowoczesność
Porta VECTOR Premium model E /

Czy klasyka może ustąpić miejsca nowoczesności? Pomimo że drzwi z przylgą pamiętają wczesne lata XX wieku, nie zanosi się, aby zostały wyparte przez nowoczesne modele. Nie ulega jednak wątpliwości, że dekoratorzy patrzą coraz przychylniejszym okiem na modele bezprzylgowe, które świetnie wpisują się w założenia stylu minimalistycznego.

Jakie drzwi wybrać?

Wybierając drzwi wewnętrzne, należy kierować się zarówno względami praktycznymi, jak i estetycznymi. Nie każde drzwi będą wyglądały dobrze w każdym pomieszczeniu. W skrzydłach drzwi bezprzylgowych krawędź może wydawać się zbyt masywna, przez co drzwi dodatkowo „dociążą” pomieszczenie i optycznie je pomniejszą. Szczyt drzwi pozbawionych przylgi bywa określany jako płaski lub tępy, zważywszy na jego grubość (ok. 4 cm). Wyraźnie widoczny zamek oraz szczelina występująca między drzwiami a ościeżnicą nie poprawiają sytuacji.
W drzwiach przylgowych zamek i szczelina przy ościeżnicy są zasłonięte przez ową przylgę, dzięki czemu drzwi wydają się lżejsze i nie „zawłaszczają” małej powierzchni pokoju.
Drzwi bezprzylgowe są polecane m.in. do wąskich pomieszczeń, ponieważ tworzą optyczną iluzję powiększenia przestrzeni podłogi.

Drzwi bezprzylgowe do wnętrz nowoczesnych

W drzwiach przylgowych skrzydło posiada wcięcie w postaci felcu lub wrębu, które zachodzi na ościeżnicę. To standardowe rozwiązanie goszczące w większości polskich domów. Z kolei w drzwiach bezprzylgowych krawędź skrzydła jest w całości zlicowana z ościeżnicą, co doskonale wpisuje się w założenia współczesnych trendów. Zlewające się z futryną skrzydła niemal wtapiają się w ścianę, dzięki czemu wnętrze nabiera minimalistycznego charakteru. Aby jeszcze mocniej uwydatnić efekt przechodzenia płaszczyzny skrzydła w ścianę, producenci zrezygnowali ze standardowych zawiasów na rzecz specjalnych modeli umieszczonych we wnętrzu drzwi i niewidocznych po ich zamknięciu. Niestety przy otwartych drzwiach zawiasy są już widoczne.

Drzwi bezprzylgowe do wnętrz minimalistycznych i klasycznych

Modele bezprzylgowe, zważywszy na prostą i czystą formę, sprawdzą się we wnętrzach minimalistycznych i zaaranżowanych w stylu skandynawskim. Idealnym wyborem dla osób ceniących sobie elegancję i prostotę są drzwi z kolekcji Porta KONCEPT. Modele KONCEPT to rozwiązania na lata – wykonane z najwyższej jakości materiałów, odporne na wypaczenie i pokryte naturalną okleiną, staną się ozdobą każdego nowoczesnego wnętrza. Oferta producenta obejmuje zarówno drzwi z częściowymi przeszkleniami – z wykorzystaniem szyby matowej hartowanej – jak i modele o pełnych skrzydłach – idealne do dużych przestrzeni. Modele z częściowym szklanym wypełnieniem sprawdzą się w mniejszych wnętrzach – doskonale je odciążą, optycznie powiększą i doświetlą. Porta oferuje również drzwi z wypełnieniem w formie lustra.

 

Drzwi przylgowe vs bezprzylgowe – klasyka kontra nowoczesność - zdjęcie 1
Porta Natura KONCEPT /

Domy z małymi dziećmi – drzwi przylgowe czy bezprzylgowe?

W domach z bardzo małymi, ruchliwymi dziećmi, które lubią psocić, biegać i ukrywać się w dziwnych miejscach, bezpieczniejszym wyborem są drzwi bezprzylgowe. Chowające się za drzwiami dziecko może nieopatrznie włożyć palce między przylgę a framugę i nieszczęście gotowe. W wariancie bezprzylgowym nie ma takiej możliwości i szkrab może swobodnie manewrować między drzwiami a ścianą.

Co wybrać – drzwi z przylgą czy bez przylgi?

Drzwi bezprzylgowe to synonim elegancji i nowoczesności. Oczywiście nie zastąpią uniwersalnych drzwi przylgowych, które sprawdzą się w każdym wnętrzu, podkreślając jego naturalne piękno. Osoby dysponujące dużymi przestrzeniami mogą jednak eksperymentować z nowoczesnymi modelami drzwi i wprowadzić do swoich wnętrz elegancję w nowoczesnej odsłonie.

Podobał Ci się artykuł? Więcej wnętrzarskich inspiracji znajdziesz na blogu Porta.
Otwórz się na  https://www.porta.com.pl/otworzsiena

 

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Źródło: Porta

Polecamy Ci również

Zobacz także