Drzwi wejściowe

Wybór odpowiednich drzwi wejściowych wpływa na funkcjonalność i estetykę mieszkania. Powinny być też bezpieczne.

Dobór drzwi będzie zależał od tego, czy zamontujemy je w nowym mieszkaniu, czy wymieniamy stare na nowe. W drugim wypadku wybór będzie ograniczony. Drzwi trzeba bowiem dostosować do wmurowanej ościeżnicy.

Drzwi zgodne z prawem
Parametry, jakie muszą spełniać drzwi wejściowe są uregulowane w polskim prawodawstwie. Określono je w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Zgodnie z nim, drzwi wejściowe do budynków i mieszkań powinny mieć w świetle ościeżnicy co najmniej 90 cm szerokości
i 2 m wysokości. Dzięki temu, że producenci są zobowiązani do przestrzegania przepisów, drzwi oferowane na rynku spełniają podstawowy warunek, jakim jest funkcjonalność.

drzwi wejściowe porta drzwi wejściowe porta
Zadanie nie dla amatora
Drzwi wejściowe muszą być przede wszystkim bezpieczne. Dlatego warto wybierać wyłącznie modele posiadające odpowiednie atesty, blokady antywłamaniowe i fabrycznie montowane zamki patentowe. Drzwi do mieszkania czy domu to inwestycja na wiele lat, nie warto więc na nich oszczędzać. Zwłaszcza, że solidne i bezpieczne drzwi można kupić wyłącznie u renomowanych producentów i trzeba się liczyć z wyższą ceną drzwi. Na pocieszenie można dodać, że w cenę drzwi
z ościeżnicą jest zwykle wliczony koszt wstawienia.        

Lewe czy prawe?drzwi wejściowe
Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę wybierając drzwi, to kierunek otwierania. Potoczne stwierdzenia "drzwi lewe", "drzwi prawe" oznaczają podstawowy parametr techniczny, określający, jak otwierają się drzwi. Tym samym informują, z której strony zostały zamontowane zawiasy, zamek i klamka. Drzwi lewe to te, które otwieramy lewą ręką do siebie, stojąc do nich twarzą. Prawą ręką otwieramy drzwi prawe. Pozostałe parametry drzwi są znormalizowane, podobnie jak ościeżnic, zatem, jeśli w nowym mieszkaniu mamy już zamontowaną ościeżnicę, powinny do niej pasować wszystkie drzwi otwierane w określonym kierunku, dostępne na rynku. Wyjątek stanowią drzwi antywłamaniowe, które zawsze sprzedawane są razem z ościeżnicą, ponieważ różni producenci stosują odmienne rozwiązania zapobiegające wyłamaniu drzwi. Na kłopoty możemy natrafić jedynie wymieniając drzwi w starym mieszkaniu. Przede wszystkim trzeba dokładnie sprawdzić odległości między zawiasami oraz średnicę trzpienia, na który zakładany jest zawias. Do lat 90. ubiegłego wieku produkcja stolarki drzwiowej i okiennej nie była bowiem obwarowana restrykcyjnymi przepisami, jak ma to miejsce obecnie. W efekcie, drzwi i ościeżnice wykonywano według norm poszczególnych producentów, zatem łatwo spotkać się z sytuacją, że nowo kupione drzwi nie będą pasowały do starej futryny. W starym budownictwie mieszkaniowym wykorzystywano zazwyczaj ościeżnice stalowe, których demontaż jest niezwykle uciążliwy, przy wymianie trzeba wzywać stolarza i dopasowywać nowe drzwi do starej ościeżnicy. To znacznie podwyższa koszty. Pomijając kłopoty z ościeżnicą, nowe drzwi do starego mieszkania w większości przypadków będą wymagały podcięcia od spodu. W mieszkaniu zapewne została bowiem dawno ułożona podłoga z terakoty lub drewna. Współczesne drzwi mają tymczasem przynajmniej 2 m. wysokości, zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?
Izolacyjność termiczna
– dobre drzwi powinny zatrzymywać ciepło w mieszkaniu. Współczynnik przenikania ciepła, oznaczany literą U - do sprawdzenia w dokumentacji - nie powinien być wyższy, niż 2.
Certyfikaty – kupując drzwi trzeba sprawdzić, czy producent posiada certyfikaty zaświadczające
o produkcji zgodnej z normami polskimi i Unii Europejskiej.
Bezpieczeństwo – drzwi powinny być wyposażone w minimum jeden zamek wielozapadkowy.
Estetyka – drzwi muszą być solidnie wykonane i wyróżniać się ciekawym wzornictwem.
Gwarancja – warto sprawdzić, czy obowiązuje w przypadku samodzielnego montażu drzwi i na jaki okres jest udzielana.

Oceń artykuł
3,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Karina Trzcińska

Zdjęcia: Porta, Oknoplast-Kraków

Polecamy Ci również

Zobacz także