Drzwi wewnętrzne – jak o nie dbać?

1
Drzwi wewnętrzne
Ładne i zadbane drzwi wewnętrzne są wizytówką mieszkania.

Drzwi wewnętrzne to taki element naszego mieszkania, o którym często zapominamy robiąc domowe porządki. A to duży błąd. By drzwi wewnętrzne pięknie wyglądały i działały przez długie lata powinniśmy o nie regularnie dbać i czyścić.

Większość z nas nie lubi sprzątać lub po prostu nie ma na to czasu. Szybko żyjemy, szybko jemy i szybko sprzątamy…a to oznacza też, że niedokładnie i wiele rzeczy omijamy w trakcie domowych porządków. Właśnie takim elementem, który często sobie odpuszczamy lub zapominamy są drzwi wewnętrzne.

Drzwi wewnętrzne – też trzeba myć!

Drzwi w mieszkaniu, tak jak inne rzeczy pokrywają się kurzem i brudem. Podczas domowych porządków nie powinniśmy omijać mycia ich skrzydeł, zawiasów, ościeżnicy i klamek. Czyszczenie tych elementów jest bardzo ważne i wpływa na żywotność użytkowania drzwi.

Zobacz: Jak dopasować drzwi do podłogi

Najczęściej brudzą się ościeżnice, do ich umycia wystarczy ciepła woda z detergentem i miękka szmatka. Zawiasy myjemy tak samo. Do umycia skrzydeł wymieńmy wodę i ściereczkę, żeby nie przenosić brudu z ościeżnicy i zawiasów. Absolutnie zabronione jest mycie druciakami i ostrymi gąbkami, które mogą uszkodzić okleinę. Drzwi możemy też zniszczyć, myjąc je środkami z alkoholem lub żrącymi substancjami. Najlepiej jak do tego celu użyjemy wody z mydłem.

Klamki powinniśmy czyścić regularnie, zwłaszcza te znajdujące się na drzwiach do ubikacji i łazienki oraz pokoi dziecięcych. Do powierzchni chromowanych sporządźmy roztwór wody z octem w proporcji 1:1. Można dodać kilka kropel olejku eterycznego.

To Cię zainteresuje: Drzwi tablicowe - do pokoju dziecięcego i nie tylko

Wilgoć w mieszkaniu niszczy drzwi

Wilgoć to największy wróg drzwi wewnętrznych. W pomieszczeniu takim jak łazienka, drzwi w szczególności są narażone na działanie wilgoci.  Kiedy są już bardzo zniszczone to najlepszym rozwiązaniem jest ich wymiana. Niekorzystne jest też mycie mopem ich dolnej części, na której z czasem może odkleić się okleina. Drzwi nie lubią także niskiej temperatury. 

Polecamy: Czym wykończyć ściany. Pomysły na ściany do zadań specjalnych

Odpowiednie użytkowanie podstawą pięknych drzwi wewnętrznych

Na jakość i żywotność drzwi wewnętrznych wpływa ich użytkowanie przez nas samych. Postarajmy się unikać trzaskania, szarpania i przede wszystkim zamykania ich nogą. Drzwi w naszych mieszkaniach są wizytówką, myjmy je i czyśćmy regularnie oraz zamykajmy je naciskając delikatnie klamkę, a posłużą nam na długie lata.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Dębek

Źródło: Invado

Polecamy Ci również

Zobacz także