Dwa lata kampanii firmy Procter&Gamble z myślą o przedwcześnie urodzonych dzieci

0
Milion pieluszek Pampers Preemie dla polskich wcześniaków

Milion pieluszek Pampers Preemie dla polskich wcześniaków

Firma Procter&Gamble wspólnie z Fundacją Wcześniak Rodzice-Rodzicom podsumowała z okazji Światowego Dnia Wcześniaka pierwsze dwa lata funkcjonowania programu, którego celem jest wsparcie przedwcześnie urodzonych dzieci. W jej ramach firma przekazała bezpłatnie oddziałom neonatologicznym szpitali w całej Polsce już milion pieluszek Pampers Preemie Protection, stworzonych z myślą o wyjątkowych potrzebach wcześniaków.

Bezszelestnie i dokładnie

Pieluszki Pampers Preemie Protection są trzy razy mniejsze niż tradycyjne. Pozwalają na bezszelestne zapięcie na całej powierzchni i dopasowanie pieluchy pomiędzy przewodami i sondami medycznymi. Te najmniejsze służą dzieciom o wadze mniejszej niż 800g. Dostępne są także w rozmiarach – P1 dla dzieci o masie ciała mniejszej niż 2300 g i P2 dla dzieci o masie ciała poniżej 1800g.

Przez dwa lata firma Procter & Gamble bezpłatnie przekazała milion pieluszek Pampers Preemie Protection szpitalom z oddziałami dla wcześniaków w całej Polsce.

– Bardzo nas cieszy, że nasze najmniejsze pieluszki Pampers trafiły dokładnie tam, gdzie są najbardziej potrzebne, czyli do wcześniaków, które są pacjentami klinik neonatologicznych w całej Polsce. Wierzymy, że ten milion pieluszek pomógł neonatologom i pielęgniarkom w walce o życie i zdrowie tych najmniejszych dzieci. Dla firmy P&G i marki Pampers to niezwykle ważna kampania.  Jesteśmy dumni, że pieluszki Pampers Preemie i cały program wsparcia pacjentów z oddziałów neonatologicznych powstał we współpracy z wybitnymi ekspertami: neonatologami i pielęgniarkami, a także dzięki zaangażowaniu naszych partnerów z organizacji pozarządowych – podkreśla Małgorzata Mejer, manager ds. Komunikacji Korporacyjnej Procter & Gamble w Europie Centralnej.

Pieluszka ważna jak inkubator

Wcześniak to dziecko urodzone przed 37. tygodniem ciąży, o masie ciała mniejszej niż 2500g. Według danych Instytutu Matki i Dziecka odsetek wcześniactwa w Polsce wynosi ok. 7 proc. Podobne wyniki obserwowane są też w krajach Unii Europejskiej. Najmniejsze wcześniaki, te o bardzo małej masie ciała, to ponad 1 proc. wszystkich urodzeń, czyli około 4 tysięcy dzieci każdego roku. Na szczęście w ostatnich latach obserwuje się zwiększenie liczby przeżywających skrajnych wcześniaków.

Lekarze tłumaczą, że dla wszystkich wcześniaków pierwsze tygodnie i miesiące życia są wielkim wyzwaniem. - Kiedy rodzi się wcześniak, to w większości przypadków jest to poród nagły, którego nie można zaplanować ani przewidzieć – wyjaśnia wolontariusz z Fundacji Wcześniak Rodzice-Rodzicom. Zarówno mama, jak i dziecko nie są przygotowani na przedwczesne narodziny. Żeby maluch przeżył, często musi trafić na jakiś czas do inkubatora. Tam często zostaje podłączone do respiratora, więc dla większości rodziców pierwsze dni kojarzą się głównie z wielkim strachem, związanym z bezpośrednim zagrożeniem życia dziecka. Trudno jest być rodzicem na tym etapie życia wcześniaka. Można je wtedy tylko oglądać, częstować ściągniętym przez mamę mlekiem z piersi i delikatnie dotykać albo przytulać, jeśli stan dziecka na to pozwala. Rodzice muszą wtedy uzbroić się w cierpliwość i dać swojemu potomkowi czas, aby mógł w swoim tempie dojrzewać i rozwijać się.

Przytulanie wcześniaka polega na kangurowaniu, czyli kontakcie skóra do skóry przez położenie dziecka na nagiej piersi mamy lub taty. Na to musi wyrazić zgodę neonatolog.  Gdy wcześniak przytula się do rodzica w ten sposób, to słyszy bicie jego serca, co dodatkowo je uspokaja i reguluje rytm pracy jego własnego serca. Dla rodziców wcześniaków kangurowanie jest niezwykłym przeżyciem, gdyż często jest to pierwsza okazja do przytulenia własnego dziecka, leżącego przez dłuższy czas w inkubatorze.

Oprócz troski i miłości swoich najbliższych, a także ogromnej wiedzy całego personelu medycznego zawsze potrzebny jest wysoko wyspecjalizowany sprzęt. Okazuje się, że również pieluszka przystosowana wielkością, kształtem i właściwościami do potrzeb wcześniaków to bardzo ważny sojusznik w walce o zdrowie nowego człowieka. Firma Procter & Gamble opracowując pieluszkę Pampers Preemie współpracowała z ponad 100 pielęgniarkami z oddziałów intensywnej terapii noworodka z USA, Kanady, Francji i Japonii. W projekt zaangażowali byli również najwybitniejsi pediatrzy i dermatolodzy dziecięcy z całego świata.

Niezwykłe zdjęcia z kolekcji Najmniejsi Zuzy Krajewskiej

Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka, marka Pampers nawiązała współpracę z uznaną fotografką – Zuzą Krajewską, która prywatnie jest także mamą wcześniaka.

W ramach wspólnego projektu powstały wyjątkowe zdjęcia pod tytułem Najmniejsi. Fotografie przedstawiają dzieci urodzone przed 36. tygodniem ciąży przebywające na oddziałach intensywnej terapii noworodka.

Autorka na fotografiach przedstawia szpitalną codzienność i emocje towarzyszące pierwszym momentom opieki nad noworodkami, które urodziły się przed czasem. Uwagę zwracają kontrasty: kruchość i delikatność wcześniaków w porównaniu z elementami otoczenia, takimi jak sprzęt medyczny czy dłoń lekarza.

Zdjęcia powstały przy wsparciu Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Medycznego Żelazna i Klubiku Dziecięcego Pląskowo.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także