Dyskretny urok tkanin

Na charakter wnętrza składa się wiele elementów, które współgrają ze sobą zgodnie z założeniem projektanta. Chcąc odmienić aktualny styl nie trzeba wywracać wszystkiego do góry nogami i urządzać od początku. Kilka drobnych dodatków może stworzyć zupełnie nową aranżację.

Tkaniny znaleźć można w każdym wnętrzu. I nie chodzi tu tylko o zasłony, dywany czy narzuty. Materiały można wykorzystać na nieskończenie wiele sposobów – ograniczenie stanowi tylko wyobraźnia projektanta. Warto poświęcić im trochę czasu – potrafią bowiem w magiczny sposób, szybko i niewielkim kosztem zmienić pomieszczenie nie do poznania.

rolety materiałowerolety w sypialni

Kuchenne królestwo
Sposób ich wykorzystania w mieszkaniu należy uzależnić przede wszystkim od przeznaczenia danego miejsca. W kuchni całkiem dobrze sprawdzają się materiałowe pokrowce na krzesła, obrusy, ale także rolety okienne. Warto zadbać o dopasowanie wszystkich rodzajów dzianin do siebie. Duże pole do popisu dają tutaj rolety. Sprytnie dobrany materiał może zupełnie odmienić okno. W zależności od wizji projektanta okno może stać się głównym elementem dekoracyjnym pomieszczenia lub zupełnie nie rzucać się w oczy. Kuchnia to miejsce, w którym wyjątkowo dobrze prezentują się wzory florystyczne czy delikatne hafty.

Miejsce relaksu
Sypialnia lubi przede wszystkim poduchy i narzuty. Dzięki tekstyliom zyskuje przytulny charakter i ciepło. Staje się oazą spokoju. Tutaj do wystroju potrzebne są materiały miękkie, ciepłe, przyjemne w dotyku – ciężkie aksamity czy delikatne atłasy. Barwy królujące w sypialniach to zarówno pastele, jak i głębokie, ciemne kolory. Ich dobór zazwyczaj zależy od funkcji jaką pełni nasza sypialnia – czy jest tylko miejscem spoczynku i relaksu, czy mieszkańcy spędzają tam więcej czasu w ciągu dnia. W sypialni ważną rolę odgrywają rolety, żaluzje lub zasłony – powinny odcinać od światła porannego, a także wzroku osób z zewnątrz. Z różnych materiałów można stworzyć także  mniejsze elementy dekoracyjne np. woreczki czy pudełka na drobiazgi, abażury, a nawet obrazy. Przede wszystkim należy dobrać rodzaj i kolorystykę tkanin do charakteru całego wnętrza. Jest to szczególnie istotne przy wyborze tych wzorzystych – nietrudno tu o przesadę. Łącząc desenie trzeba pamiętać, że muszą ze sobą współgrać zarówno pod względem wielkości, jak i barwy. Duże wzory sprawdzą się w przestronnych wnętrzach, natomiast małe pomieszczenia wolą motywy drobne, subtelniejsze.

Od ogółu do szczegółu
Wybierając tkaninę należy zwrócić uwagę na jej rodzaj, grubość, fakturę, kolor i wzór. Te ostatnie najczęściej dopasowywane są do kolorystyki wnętrza, która w naturalny sposób uzależniona jest od temperamentu, osobowości i upodobań mieszkańców. Projektanci często mówią także o stylu urządzania mieszkania zgodnie z osobowością właściciela. Wyróżnia się zazwyczaj 4 główne typy osobowości – związane z porami roku.

Usposobienia zimowe lubią skórzane obicia i gładkie powierzchnie.

Wiosenne – kolory, delikatne materiały, kwiatowe wzory.

Temperamenty letnie stawiają na przepych, czyli atłasy, satyny i koronki.

Jesienne – cenią naturę i ciemne, ciepłe barwy.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Comeks

Zdjęcia: Franc Gardiner

Polecamy Ci również

Zobacz także