Dzień Matki - mikser czy kwiatki

Patera Słonecznik

Wystawy perfumerii zaczynają eksponować swoje najnowsze kolekcje w specjalnych cenach, kwiaciarnie coraz gęściej zaklejone okazjonalnymi plakatami, ulotki zniżkowe krążą na każdym kroku, a Internet to spis rabatów i promocji w poszczególnych sklepach online.

Brzmi znajomo? Nic dziwnego, w końcu 26 maja Dzień Matki. Czas na wybór prezentu – jakiego w tym roku?

Tradycyjnie czy nowocześnie?

Problem pojawia się wraz z pytaniem, jak zaskoczyć mamę w tym roku, żeby nie był to kolejny flakonik perfum czy nowy kubek? Zabrać na wycieczkę, do kina i na lody, kupić najnowszy mikser, a może kupić coś oryginalnego, na co sama na pewno się nie zdecyduje? Niegdyś, angielskim symbolem Dnia Matki było matczyne ciasto przywożone przez córki do domu na znak szacunku, w zamian za co otrzymywały błogosławieństwo matki. Wystarczającym powodem do ogromnej radości była ręcznie namalowana laurka, czy bukiecik świeżo zerwanych na łące maków. Obecnie, wielu handlowców zaciera ręce licząc, że pogoń za nowinkami technologicznymi wyprze tradycyjne formy okazywania wdzięczności. Na prezent często wybieramy sprzęty kuchenne, kosmetyki, bądź jeszcze droższe, modne „hity”, zapominając o delikatnej specyfice Święta Matki.

komplet powój

Kwiaty, kwiatki, kwiatuszki

Tradycyjne bukiety kwiatów, to od zawsze dobry i sprawdzony sposób na okazanie swoich uczuć. Czasem, nie warto pogrążać się w kosztownych, użytecznych zakupach, ale zastanowić się nad subtelnym upominkiem, gestem, który być może przyniesie bliskiej osobie jeszcze większą radość.  Bywa, że spotykamy się z przekonaniem, że rośliny, które za chwilę zwiędną, to bezsensowna strata pieniędzy. W takim przypadku, dobrym rozwiązaniem może być zakup drobiazgów, o kolorowym, kwiecistym wzornictwie, które podobnie jak kwiaty wprowadzą świeży, optymistyczny nastrój do matczynego świata. Może to być

wazon w ulubionym kolorze mamy, gustowna szklana patera na owoce, czy fantazyjna podstawka świeczkę.

Skąd całe zamieszanie?

Historia święta Dnia Matki liczy wiele setek lat. Obchodzone było ono już w starożytnej Grecji jako wiosenne święto Matki Natury, w Rzymie święto bogini Cybele, a w siedemnastowiecznej Anglii tradycją stało się świętowanie Matczynej Niedzieli, będącej dniem wolnym od pracy. W Polsce natomiast Święto Matki pojawiło się już w 1914 roku – pierwszy raz w Krakowie. A wszystko oczywiście po to, by udowodnić swoją miłość, wdzięczność, oraz uświadomić sobie jak ogromną rolę odgrywa w życiu matka, która zawsze przecież znajdzie czas i dobre rady.

 

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Villa Glass Studio

Polecamy Ci również

Zobacz także