Efekt 3D na podłodze - posadzki z żywicy epoksydowej

Efekt 3D na podłodze
Unikalna podłoga 3D z żywicy epoksydowej sprawdzi się w warunkach mieszkalnych jak i w obiektach użyteczności publicznej

Posadzki żywiczne same w sobie są znane w Polsce już od dość dawna. Ze względu na dużą trwałość i odporność na uszkodzenia, pierwotnie stosowano je raczej w obiektach przemysłowych bądź domowych pomieszczeniach gospodarczych. Następnie odkryto możliwość dekorowania żywicy za pomocą różnorodnych dodatków, dzięki czemu posadzki tego rodzaju mogły śmiało wkroczyć na nasze salony. Aktualnie, prawdziwym hitem jest nadawanie podłodze z żywicy epoksydowej nowoczesnego efektu 3D.

Posadzki żywiczne są trwałę i odporne na uszkodzenia.

Efekt 3D to prawdziwy hit wśród podłóg.

FotoFloor
Sztuka wylewania posadzek żywicznych jest pracochłonna i trudna.

Posadzki żywiczne wylewa się warstwowo i przy odpowiednich warunkach zewnętrznych oraz z zachowaniem wymaganych przerw technologicznych.

FotoFloor
Kolorowa podłoga z grafiką żółwia w toalecie.

Posadzki żywiczne powinny być wykonane przez odpowiednio wykwalifikowane osoby.

FotoFloor
Żywica na podłodze jest trwała i odporna na ścieranie.

Efekt 3D na podłodze to z pewnością bardzo oryginalny pomysł.

FotoFloor
Kolorowa grafika z rybkami sprawdzi się w pokoju dziecięcym i lokalach użytkowych, gdzie czas spędzają dzieciaki.

Podłoga z żywicy epoksydowej jest trwała i można ją co jakiś czas odświeżać, co gwarantuje jej piękny wygląd na długie lata.

FotoFloor
Posadzka graficzna z żywicy imitująca morze i ryby.

Kolorowa podłoga uatrakcyjni dziecku wizytę u każdego lekarza.

FotoFloor
Posadzka żywiczna z grafiką w kolorowe rybki i morze.

Posadzki 3D są bardzo dekoracyjne, efektowne i trwałe.

FotoFloor
Podłogi 3D sprawią, że podłoga będzie unikalna, efektowna.

Na podłodze z żywicy epoksydowej możemy wybrać sobie dowolny wzór, taki jaki nam pasuje.

FotoFloor
Efekt 3D - wrażenie nierównej posadzki.

Pod żywicą można zatopić praktycznie wszystko. Oczywiście pod warunkiem, że będzie to materiał, z którym żywica nie zareaguje bezpośrednio i nie spowoduje jego zniszczenia.

FotoFloor
Pod żywicą można umieścic: grafikę, dekoracyjne kamyki, skały,  muszle, piasek, itd.

Posadzi żywiczne standardowo wykonuje się na wysoki połysk.

FotoFloor
Żywica epoksydowa zabezpiecza dowolny druk przed zniszczeniami i eksploatacją.

Posadzka bardzo łatwo się czyści i jeszcze łatwiej jest ją utrzymać w czystości w powodu braku spoin.

FotoFloor
Wylewka z żywicy epoksydowej

Wykonanie podłogi z żywicy epoksydowej to trudna sztuka i dosyć droga, ale efekt końcowy będzie zachwycający.

FotoFloor
Grafika pod żywicą dająca efekt 3D

Ze względu na oryginalne wzory posadzki z żywicy epoksydowej nadają się do każdego wnętrza mieszkalnego.

FotoFloor
Dzięki odpowiednio dobranej grafice optycznie możemy powiększyć lub pomniejszyć pomieszczenie.

Oryginalna grafika - przepaść

FotoFloor
Wybór wzoru grafiki pod żywicę zależy tylko od nas samych.

Posadzki z efektem 3D są coraz bardziej popularne.

FotoFloor
Dzięki posadzce z efektem 3D w łatwy sposób odmienisz swoje wnętrze.

Podłoga dekoracyjna z efektem 3D z żywicy epoksydowej to świetne rozwiązanie do wnętrza, któremu chcemy nadać charakteru i oryginalnego stylu.

FotoFloor
Podłoga z rafą koralową w trakcie realizacji.

W celu użyskania fajnego rezultatu układa się na podłodze wybrany wzór graficzny bądź inny materiał dekoracyjny i następnie zalewa go przezroczystą żywicą epoksydową.

FotoFloor

 Ujmując rzecz w wielkim skrócie można powiedzieć, że w celu uzyskania tego spektakularnego rezultatu, układa się na podłodze wybrany wzór graficzny bądź inny materiał dekoracyjny i następnie zalewa go przezroczystą żywicą epoksydową. Powstające tą metodą posadzki są niepowtarzalne i niezwykle interesujące pod względem wizualnym. Charakteryzują się też dużymi walorami użytkowymi. Są bowiem trwałe  i odporne na ścieranie. Ponadto, można je odświeżać, co pozwala na całkowite przywrócenie żywicy jej pierwotnej postaci estetycznej.

Zobacz: Podłogowe inspiracje

Zobacz: Modne wnętrze – drewno z odzysku

Kosztowna i trudna sztuka wylewania posadzek żywicznych

Posadzki żywiczne wylewa się warstwowo i przy odpowiednich warunkach zewnętrznych oraz z zachowaniem wymaganych przerw technologicznych. Do powyższego celu wykorzystywana jest w rzeczywistości nie tylko sama żywica, ale również inne współtowarzyszące jej materiały. Należą do nich m.in.: preparaty gruntujące, warstwy antypoślizgowe, warstwy zamykające czy lakiery. Uwzględniając konieczność zastosowania wszystkich tych produktów, można szacować, iż koszt materiału wynosi przeciętnie 150 zł za 1 m². Niestety jeszcze droższa jest robocizna, gdyż wiąże się ona z pracochłonnością, starannością oraz dysponowaniem odpowiednią wiedzą fachową. Samodzielnie raczej nie wykonany poprawnie posadzki żywicznej. Natomiast firmy, które specjalizują się w powyższym, żądają za usługę kwot często przekraczających 200zł/m². Może zatem zdarzyć się, że za wykonanie posadzki żywicznej w salonie o powierzchni 30 m² zapłacimy 9 – 10 tys. zł. O kosztach posadzek z efektem 3D zawsze decyduje się indywidualnie. Ważny jest bowiem nie tylko wymiar pomieszczenia, ale także to, co chcemy zalać. Należy uwzględnić, że zalanie większych rozmiarów przedmiotów wiąże się nierozłącznie z koniecznością zwiększenia grubości posadzki i tym samym z większym zużyciem materiału.

Koniecznie przeczytaj: Oryginalne sposoby na wykończenie podłogi

Posadzki żywiczne z efektem 3D -  prawdziwe działa sztuki na podłodze

Wykonanie posadzki żywicznej z efektem 3D jest rewelacyjnym sposobem na zaaranżowanie wnętrza w nietypowy sposób. Użycie do tego celu bezbarwnej żywicy pozwala na oryginalne eksponowanie zatopionych w niej przedmiotów. A zatopić można właściwie wszystko, co tylko przyjdzie nam do głowy. Oczywiście pod warunkiem, że będzie to materiał, z którym żywica nie zareaguje bezpośrednio i nie spowoduje jego zniszczenia. W grę wchodzi odpowiednio przygotowana grafika, dekoracyjne kamyki, skały,  muszle, piasek, itd. Firmy zajmujące się tworzeniem posadzek 3D mają własne katalogi, z których można wybrać odpowiadający mam wzór podłogi lub też możliwe jest przedstawienie własnego projektu. Za odpowiednie pieniądze można na ogół zrealizować praktycznie każdy, nawet najbardziej spektakularny zamysł.

Połysk, półmat lub mat na podłodze

Standardowo posadzi żywiczne z efektem 3D wykonuje się w wysokim połysku. Tak wykończona podłoga pięknie się prezentuje i najbardziej uwypukla zatopioną w niej głębię. U osób, które zobaczą ją po raz pierwszy zdecydowanie mogą wystąpić okrzyki oznaczające ogromny podziw. W powyższy sposób można stworzyć sypialnię nad morzem, łazienkę do złudzenia przypominającą oceanarium lub przedpokój będący połączeniem wielu przygód artystycznych, podróżniczych, itp. Dodatkowe nabłyszczenie powierzchni stanowi specjalna powłoka, która oprócz funkcji dekoracyjnych jest też warstwą ochronną dla żywicy. Zastosowanie tej powłoki jest bardzo praktyczne, ponieważ pozwala na odświeżenie podłogi bez naruszania jej właściwych struktur (powłokę można po pewnym czasie usunąć i nałożyć jej nową warstwę).

Dowiedz się: Na co zwrócić uwagę przy wyborze podłogi

Osoby, które nie są zwolennikami podłóg na wysoki połysk mogą zdecydować się na wykończenie posadzki żywicznej 3D lakierem poliuretanowym. Wówczas powierzchnia jest niemniej efektowna i praktyczna, a zdecydowanie mniej błyszcząca.

Innowacyjne podłogi w polskich realiach

Trend do tworzenia efektów 3D w posadzkach z żywicy jest doskonale znany w wielu krajach świata i Europy Zachodniej. Pałacowe, lśniące wnętrza praktycznie nigdy nie przestają być modne i cenione. Zwłaszcza w niektórych kręgach towarzyskich. Również w Polsce spotykamy się ze sporą dostępnością do wdrażania tego rodzaju rozwiązań. Problematyczne mogą okazać się jedynie polskie realia mieszkaniowe i niestety także zasobność naszych portfeli. Po pierwsze podłoga nie osiągnie zakładanego dla niej efektu 3D w skromnym i ciasnym pokoju blokowym. Po drugie zaś – ostateczna cena za jej wykonanie może przekroczyć możliwości finansowe Polaka pracującego na jednym z typowych dla naszego kraju etatów.

Oceń artykuł
4,38 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Zdjęcia: Fotofloor

Polecamy Ci również

Zobacz także