Posadzki żywiczne same w sobie są znane w Polsce już od dość dawna. Ze względu na dużą trwałość i odporność na uszkodzenia, pierwotnie stosowano je raczej w obiektach przemysłowych bądź domowych pomieszczeniach gospodarczych. Następnie odkryto możliwość dekorowania żywicy za pomocą różnorodnych dodatków, dzięki czemu posadzki tego rodzaju mogły śmiało wkroczyć na nasze salony. Aktualnie, prawdziwym hitem jest nadawanie podłodze z żywicy epoksydowej nowoczesnego efektu 3D.
Posadzki żywiczne wylewa się warstwowo i przy odpowiednich warunkach zewnętrznych oraz z zachowaniem wymaganych przerw technologicznych. Posadzki żywiczne powinny być wykonane przez odpowiednio wykwalifikowane osoby. Efekt 3D na podłodze to z pewnością bardzo oryginalny pomysł. Podłoga z żywicy epoksydowej jest trwała i można ją co jakiś czas odświeżać, co gwarantuje jej piękny wygląd na długie lata. Kolorowa podłoga uatrakcyjni dziecku wizytę u każdego lekarza. Posadzki 3D są bardzo dekoracyjne, efektowne i trwałe. Na podłodze z żywicy epoksydowej możemy wybrać sobie dowolny wzór, taki jaki nam pasuje. Pod żywicą można zatopić praktycznie wszystko. Oczywiście pod warunkiem, że będzie to materiał, z którym żywica nie zareaguje bezpośrednio i nie spowoduje jego zniszczenia. Posadzi żywiczne standardowo wykonuje się na wysoki połysk. Posadzka bardzo łatwo się czyści i jeszcze łatwiej jest ją utrzymać w czystości w powodu braku spoin. Wykonanie podłogi z żywicy epoksydowej to trudna sztuka i dosyć droga, ale efekt końcowy będzie zachwycający. Ze względu na oryginalne wzory posadzki z żywicy epoksydowej nadają się do każdego wnętrza mieszkalnego. Oryginalna grafika - przepaść Posadzki z efektem 3D są coraz bardziej popularne. Podłoga dekoracyjna z efektem 3D z żywicy epoksydowej to świetne rozwiązanie do wnętrza, któremu chcemy nadać charakteru i oryginalnego stylu. W celu użyskania fajnego rezultatu układa się na podłodze wybrany wzór graficzny bądź inny materiał dekoracyjny i następnie zalewa go przezroczystą żywicą epoksydową.
Ujmując rzecz w wielkim skrócie można powiedzieć, że w celu uzyskania tego spektakularnego rezultatu, układa się na podłodze wybrany wzór graficzny bądź inny materiał dekoracyjny i następnie zalewa go przezroczystą żywicą epoksydową. Powstające tą metodą posadzki są niepowtarzalne i niezwykle interesujące pod względem wizualnym. Charakteryzują się też dużymi walorami użytkowymi. Są bowiem trwałe i odporne na ścieranie. Ponadto, można je odświeżać, co pozwala na całkowite przywrócenie żywicy jej pierwotnej postaci estetycznej.
Zobacz: Podłogowe inspiracje
Zobacz: Modne wnętrze – drewno z odzysku
Kosztowna i trudna sztuka wylewania posadzek żywicznych
Posadzki żywiczne wylewa się warstwowo i przy odpowiednich warunkach zewnętrznych oraz z zachowaniem wymaganych przerw technologicznych. Do powyższego celu wykorzystywana jest w rzeczywistości nie tylko sama żywica, ale również inne współtowarzyszące jej materiały. Należą do nich m.in.: preparaty gruntujące, warstwy antypoślizgowe, warstwy zamykające czy lakiery. Uwzględniając konieczność zastosowania wszystkich tych produktów, można szacować, iż koszt materiału wynosi przeciętnie 150 zł za 1 m². Niestety jeszcze droższa jest robocizna, gdyż wiąże się ona z pracochłonnością, starannością oraz dysponowaniem odpowiednią wiedzą fachową. Samodzielnie raczej nie wykonany poprawnie posadzki żywicznej. Natomiast firmy, które specjalizują się w powyższym, żądają za usługę kwot często przekraczających 200zł/m². Może zatem zdarzyć się, że za wykonanie posadzki żywicznej w salonie o powierzchni 30 m² zapłacimy 9 – 10 tys. zł. O kosztach posadzek z efektem 3D zawsze decyduje się indywidualnie. Ważny jest bowiem nie tylko wymiar pomieszczenia, ale także to, co chcemy zalać. Należy uwzględnić, że zalanie większych rozmiarów przedmiotów wiąże się nierozłącznie z koniecznością zwiększenia grubości posadzki i tym samym z większym zużyciem materiału.
Koniecznie przeczytaj: Oryginalne sposoby na wykończenie podłogi
Posadzki żywiczne z efektem 3D - prawdziwe działa sztuki na podłodze
Wykonanie posadzki żywicznej z efektem 3D jest rewelacyjnym sposobem na zaaranżowanie wnętrza w nietypowy sposób. Użycie do tego celu bezbarwnej żywicy pozwala na oryginalne eksponowanie zatopionych w niej przedmiotów. A zatopić można właściwie wszystko, co tylko przyjdzie nam do głowy. Oczywiście pod warunkiem, że będzie to materiał, z którym żywica nie zareaguje bezpośrednio i nie spowoduje jego zniszczenia. W grę wchodzi odpowiednio przygotowana grafika, dekoracyjne kamyki, skały, muszle, piasek, itd. Firmy zajmujące się tworzeniem posadzek 3D mają własne katalogi, z których można wybrać odpowiadający mam wzór podłogi lub też możliwe jest przedstawienie własnego projektu. Za odpowiednie pieniądze można na ogół zrealizować praktycznie każdy, nawet najbardziej spektakularny zamysł.
Połysk, półmat lub mat na podłodze
Standardowo posadzi żywiczne z efektem 3D wykonuje się w wysokim połysku. Tak wykończona podłoga pięknie się prezentuje i najbardziej uwypukla zatopioną w niej głębię. U osób, które zobaczą ją po raz pierwszy zdecydowanie mogą wystąpić okrzyki oznaczające ogromny podziw. W powyższy sposób można stworzyć sypialnię nad morzem, łazienkę do złudzenia przypominającą oceanarium lub przedpokój będący połączeniem wielu przygód artystycznych, podróżniczych, itp. Dodatkowe nabłyszczenie powierzchni stanowi specjalna powłoka, która oprócz funkcji dekoracyjnych jest też warstwą ochronną dla żywicy. Zastosowanie tej powłoki jest bardzo praktyczne, ponieważ pozwala na odświeżenie podłogi bez naruszania jej właściwych struktur (powłokę można po pewnym czasie usunąć i nałożyć jej nową warstwę).
Dowiedz się: Na co zwrócić uwagę przy wyborze podłogi
Osoby, które nie są zwolennikami podłóg na wysoki połysk mogą zdecydować się na wykończenie posadzki żywicznej 3D lakierem poliuretanowym. Wówczas powierzchnia jest niemniej efektowna i praktyczna, a zdecydowanie mniej błyszcząca.
Innowacyjne podłogi w polskich realiach
Trend do tworzenia efektów 3D w posadzkach z żywicy jest doskonale znany w wielu krajach świata i Europy Zachodniej. Pałacowe, lśniące wnętrza praktycznie nigdy nie przestają być modne i cenione. Zwłaszcza w niektórych kręgach towarzyskich. Również w Polsce spotykamy się ze sporą dostępnością do wdrażania tego rodzaju rozwiązań. Problematyczne mogą okazać się jedynie polskie realia mieszkaniowe i niestety także zasobność naszych portfeli. Po pierwsze podłoga nie osiągnie zakładanego dla niej efektu 3D w skromnym i ciasnym pokoju blokowym. Po drugie zaś – ostateczna cena za jej wykonanie może przekroczyć możliwości finansowe Polaka pracującego na jednym z typowych dla naszego kraju etatów.
Ebella
Nieraz widziałam piękne, zdumiewające efekty takich posadzek. Trójwymiarowość 3D nadaje mieszkaniom nowego wyrazu. A wiecie jak się takie posadzki kładzie? Warto sobie poczytać: http://zarembaposadzki.pl/posadzki/posadzki-zywiczne/ , bo to długotrwały proces, w którym wszystko musi być doskonale przygotowane, zwłaszcza podłoże.