Egzotyczne piękno na lata

Drewno egzotyczne cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Ze względu na swoje właściwości mechaniczne i fizyczne można stosować je wszędzie tam, gdzie potrzebne są materiały o wysokiej trwałości, niestandardowym rysunku i odcieniu. Egzotyczne piękno należy umieć dobrze zabezpieczać, by móc się cieszyć jego urokiem przez długi czas.

podłoga drewnianaOtaczając się drewnem, obcujemy z historią. Drzewa Azji Południowo-Wschodniej (merbau, teak azjatycki, bambus), Afryki Środkowej (doussie, iroko, badi, teak afrykański) i środkowej części Ameryki Południowej (lapacho, jatoba, tauari) tak jak przed wiekami, tak i teraz na statkach przemierzają oceany, by w końcu przybić do portów Starego Kontynentu.

Drewno gatunków egzotycznych, poza trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne, jest szczególnie cenione ze względu na swoje niepowtarzalne i niespotykane wśród polskich gatunków usłojenie oraz paletę barw i odcieni. Od drzew bardzo ciemnych, jak jatoba, lapacho, merbau, przez zbliżone do dębu iroko i tauari, po jaśniejsze gatunki, doussie i bambus, możemy swobodnie wybierać i aranżować wnętrza według własnych, nawet najbardziej egzotycznych upodobań i gustów.

jasna podłogaEgzotyczne drewno wymaga specjalnej pielęgnacji. Takie gatunki jak bambus i doussie mają jasny, ciepły odcień, który łatwo utracić przez zastosowanie nieodpowiedniego podkładu.

Warto wypróbować lakier podkładowy Domalux Exotic Primer, który jest wydajnym (10 m2/l), szybkoschnącym preparatem, pomaga zapobiegać ciemnieniu drewna i wzmacnia jego strukturę przez stabilizację luźnych cząstek. Ponadto minimalizuje wypłukiwanie olejków eterycznych i garbników z drewna, przez co zachowuje powierzchnię drewnianą w stanie niezmienionym przez długie lata. Po jego aplikacji zużycie lakierów nawierzchniowych jest znacznie mniejsze. Podkład można nakładać pędzlem, wałkiem oraz blachą parkieciarską.

– Niektóre gatunki drewna pochodzącego z regionów tropikalnych posiadają w swojej strukturze znaczne pokłady substancji oleistych i garbników – tłumaczy Ryszard Plantos z Akademii Technik Malarskich. – Stosowanie preparatów do ochrony i dekoracji drewna bez odpowiedniego podkładu stwarza ryzyko powstania pęknięć i nierówności na podłożach lakierowanych, czyli tzw. skórki pomarańczowej.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Domalux

Polecamy Ci również

Zobacz także