Egzotyczne rośliny zimą

rośliny w domuMroźna zima daje się we znaki nie tylko nam, ale także uprawianym przez nas roślinom. Jak sprawić, aby zapewnić im godne przezimowanie? Jakie rośliny mają szanse na przetrwanie zimy?

Ogród zimowy jest jednym z najlepszych miejsc na hodowanie roślin, zwłaszcza egzotycznych. Można w nim pielęgnować także rośliny uprawne oraz cytrusy. Do najpopularniejszych „zimowo-ogrodowych” roślin należą pnącza i rośliny o zwieszających się pędach (bluszcz, jaśmin lekarski), gatunki wysokie (figowiec benjamina, róża chińska, cytrusy) oraz gatunki niskie (begonia zimowa, fiołek afrykański). Niektórzy wykorzystują oszklone pomieszczenia również do hodowli ciepłolubnych roślin uprawnych, tj. papryka, cukinia czy pomidory.

ogród zimowykonstrukcja ogrodu zimowego

Uprawianie roślin w ogrodach zimowych daje nam wiele korzyści. Zapachy liści i kwiatów pozytywnie wpływają na nasz nastrój i mają działanie uspokajające. W ogrodach zimowych należy pamiętać o odpowiednim traktowaniu roślin. Błędy w uprawie mogą nas drogo kosztować. Zdarzają się sytuacje, w których roślina zostanie uszkodzona lub całkiem obumiera. Jest to spowodowane najczęściej niekorzystnymi warunkami klimatycznymi oraz wyborem złego stanowiska. Niepokojącym sygnałem może być wystąpienie plam na liściach czy zmiana ich zabarwienia. Jakie będzie przeznaczenie ogrodu zimowego i jakie rośliny będą w nich uprawiane – zależy tylko i wyłącznie od nas. Warto jednak pomyśleć o tym jeszcze na etapie projektowania ogrodu.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Wiga System

Polecamy Ci również

Zobacz także