Eklektyzm w aranżacji wnętrz

Eklektyzm w aranżacji wnętrz

Młodzi ludzi coraz częściej cenią sobie nowoczesny, niezbyt ciężki wystrój wnętrz,
a jednocześnie nie chcą się rozstawać z pamiątkami rodzinnymi z dawnych lat.

styl eklektyczny (fot. dailymail.co.uk)styl eklektyczny wnętrza (fot.eclecticinteriordesigngroup.blogspot.com)

W takich upodobaniach właśnie dekoratorzy dopatrują się początku eklektyzmu - trendu w aranżacji przestrzeni dopuszczającego mieszanie stylów, pozwalającego np. łączyć klasykę z nowoczesnością. Eklektyzm to nic innego, jak kojarzenie stylów, zestawianie elementów kontrastowych i mocno różniących się od siebie już na pierwszy rzut oka. Eklektyzm pozwala łączyć odmienne trendy i zestawiać różne epoki. Do powstania tego nurtu w aranżacji wnętrz doprowadziło pragnienie połączenia sentymentu do pamiątek z nowoczesnymi i funkcjonalnymi rozwiązaniami.

mieszanie stylów we wnętrzu (fot.interiordesignforthebedroom.blogspot.com)styl eklektyczny meble

Często na pierwszy rzut oka szokujące zestawienia, po chwili uwagi zyskują i wyglądają ciekawie. Ważne, by zestawienia komponować z wyobraźnią, dla której wnętrze w stylu eklektycznym jest prawdziwym polem do popisu. Nawet bowiem ciężka komoda po dziadku w odpowiednim zestawieniu wyda się lekka, a wnętrze zyska na niepowtarzalności i nabierze dyskretnego charakteru retro.

Eklektyzm mimo woli

Większość naszych mieszkań jest aranżowana na zasadach eklektyzmu. Niekoniecznie w wyniku celowych zabiegów. Eklektyczne wnętrza powstają same podczas wymieniania zepsutych sprzętów, dokupujemy nowe meble, wciąż przybywa dekoracji i dodatków.

dodatki do mieszkania (fot. nomadpaper.com)Wysmakowana, z góry przemyślana aranżacja wnętrza eklektycznego wymaga sporo czasu
i dobrego smaku, gdyż łatwo zamiast pomieszczenia przytulnego i funkcjonalnego uzyskać przestrzeń pełną chaosu. Podczas łączenia starego z nowym najistotniejsza staje się decyzja, który styl będzie dominował. Proporcje powinny być odpowiednio zachowane. Efekt końcowy będzie interesujący i oryginalny wyłącznie wówczas, gdy zachowamy kompromis pomiędzy jednym i drugim. Dlatego aranżacje eklektyczne reprezentacyjnych wnętrz najczęściej zleca się profesjonalnym dekoratorom - nawet dla nich stanowią wyzwanie. We własnym domu warto jednak pokusić się o samodzielną aranżację, zwłaszcza, że urządzanie wnętrza eklektycznego może być świetną zabawą. Nie trzeba przemeblowywać całego domu. Wystarczy trochę poprzestawiać meble, zmienić np. narzutę na kanapie. Czasami wystarczy wprowadzić jeden kolor - bardziej zdecydowany niż inne - i zmiana gotowa.

styl eklektyczny w mieszkaniu (fot. thomasriley.net)

Tyle pomysłów, ile wyobraźni

Urządzając eklektyczne wnętrze należy pamiętać, że charakter pomieszczenia tworzą przedmioty o różnych fakturach, barwach i formach, jednak tyko wtedy, gdy są ze sobą umiejętnie zestawione. Minimalizm można ożywić nutą przepychu, a meble o niecodziennych kształtach lub wzory na ścianie nadają indywidualnych cech każdej przestrzeni. Ciężki fotel po pradziadkach zestawiony
z przedmiotem o smukłej, nowoczesnej linii zyska na lekkości. A może błyszcząca szafa z płyty MDF oparta na złotych, ręcznie rzeźbionych nogach, które ocalały z toaletki prababci? Ile wyobraźni - tyle pomysłów na pomieszczenia w stylu eklektycznym.

Jaki styl wnętrza?

styl nowoczesny
wynik głosowania
40,1%
styl klasyczny
wynik głosowania
21,4%
styl skandynawski
wynik głosowania
14,7%
styl rustykalny
wynik głosowania
12,6%
styl eklektyczny
wynik głosowania
11,2%

Ilość oddanych głosów: 2423

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Czajkowska

Polecamy Ci również

Zobacz także