Ekologiczne grzejniki

Ekologiczne grzejniki - zdjęcie 1Naturalność to pojęcie w prosty sposób kojarzące się z ekologią. Na rynku mamy coraz więcej naturalnej żywności i kosmetyków produkowanych z naturalnych składników. Naturalne – jak się okazuje – mogą być także grzejniki.

Naturalność w modzie
Grzejnik Geo marki Jaga przygotowany został z granulatu naturalnego kamienia, natomiast obudowę grzejnika Knockonwood wykonano z naturalnego drewna posiadającego certyfikat FSC. Certyfikat jest potwierdzeniem, iż drewno pochodzi z lasu, który zarządzany jest zgodnie z dobrem przyrody. Z certyfikowanego drewna wykonywane są także kratki do grzejników kanałowych Jaga.

Mniej czyli więcej
Istotnym krokiem firmy w kierunku oszczędności ciepła było skonstruowanie wymiennika o małej pojemności wodnej (Low H2O), dzięki któremu ogrzewanie zużywa mniej energii, daje więcej ciepła oraz zwiększa komfort cieplny. Specjalna konstrukcja wymiennika usprawniła pracę elementów grzejnych, które nagrzewają się błyskawicznie, ale też szybko stygną, jeśli w pomieszczeniu zaczyna być zbyt ciepło.

Tajemnicą grzejników opartych na technologii Low H2O okazała się też  mała bezwładność i szybka reakcja na zmiany temperatury w pomieszczeniu, która sprawia, że grzejniki wykorzystują wszystkie inne dodatkowe źródła ciepła. Z badań wynika, że oszczędności generowane przez grzejniki Low H2O w porównaniu do tradycyjnych grzejników płytowych wynoszą w skali roku min. 12%. Okazuje się jednak, że ten wynik można nawet dwukrotnie poprawić, zwiększając moc grzejników za pomocą systemu Dynamic Boost Effect (DBE). Jednostka DBE składa się z wysokiej klasy wentylatorów sterowanych mikroprocesorem, które montowane są na wymienniku ciepła.

Ekologiczne grzejniki - zdjęcie 2Ekologiczne grzejniki - zdjęcie 3

Gdy czujnik wykryje, że temperatura w pomieszczeniu różni się od zaprogramowanej w systemie, uruchamiane są wentylatory, które nadmuchując ciepłe powietrze, zwiększają wydajność grzejnika. System DBE można zastosować praktycznie do każdego grzejnika Jaga z grupy Energy Savers.

Jeszcze w tym roku na rynek trafi grzejnik Iguana Plus, którego znakiem szczególnym jest zwiększona o blisko 40%  moc w stosunku do wersji obecnej na rynku. Nie bez znaczenia dla ekologii jest to, że tak wysoki wzrost wydajności cieplnej producentowi udało się uzyskać przy minimalnym, 5-procentowym zwiększeniu ilości materiału użytego do produkcji grzejnika.

Połączenie funkcji
Oxygen to nowatorski grzejnik, łączący funkcję grzewczą i wentylacyjną. Pod obudową grzejnika znajduje się nie tylko element grzejny (wymiennik ciepła Low H2O), ale także system wymiany powietrza. Jednostka Oxygen pobiera świeże powietrze z zewnątrz budynku, oczyszcza je i wprowadza do pomieszczenia. W  przypadku zastosowania systemu Oxygen oszczędności energii generowane są głównie przez automatyczną wymianę powietrza. Oczywiście w tym przypadku znaczenie mają także opisane wcześniej oszczędności uzyskane przy pomocy systemu Low H2O. Ponadto wentylacja z zastosowaniem systemu Oxygen jest niezwykle komfortowa, ponieważ eliminuje straty ciepła, nieprzyjemne przeciągi oraz uczucie chłodu powstające zwykle podczas otwierania okien.

Zobacz więcej

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Jaga

Polecamy Ci również

Zobacz także