Ekologiczne mieszkanie

Ekologiczne mieszkanie

Podejmując jakąkolwiek decyzję konsumencką, wpływamy w jakiś sposób na środowisko. Warto wobec tego pomyśleć o tym, by nasza dbałość o ekologię przejawiała się także podczas urządzania mieszkania. Moda "eko" jest coraz bardziej widoczna w światowym designie.

drewniana podłogaTo, co dawniej było niepotrzebnymi już odpadami, dziś często zamienia się w meble i inne elementy wystroju naszych mieszkań. Wykorzystanie tych "śmieci" do aranżacji mieszkania jest nie tylko ekologiczne, ale też bardzo modne.

Drewniane palety, wykorzystywane do transportu towarów, z magazynów trafiają do naszych salonów, kuchni i sypialni. Można je łatwo zmienić w stolik ogrodowy, a nawet stół kuchenny. Wystarczy, że uzupełnimy deski poprzeczne lub położymy na wierzchu szklany blat, dorobimy nogi, zabezpieczymy bejcą, lakierem lub olejem do drewna i gotowe - możemy cieszyć się nowym meblem. W ten sposób nie tylko unikniemy wyrzucania z pozoru niepotrzebnych przedmiotów, ale też uzyskamy ciekawy aranżacyjny efekt. Z pomocą palet możemy urządzić w zasadzie całe wnętrze. Zbijając trzy palety w poziomie i do nich trzy w pionie uzyskamy szkielet kanapy. Wystarczy dodać poduszki i mamy ekologiczną i wygodną sofę. Do kompletu możemy dodać na przykład regał na książki, zrobiony ze skrzynek po pomarańczach. Wykonanie takich mebli jest wyjątkowo tanie i wymaga minimalnego nakładu pracy. A efekt designerski piorunujący!drewno bambusoweW ekologii najważniejszą rzeczą jest myślenie długoterminowe, dlatego urządzając mieszkanie „ekologiczne” powinniśmy zacząć od samej podłogi. Ta powinna być drewniana - taka będzie nam służyć nawet przez kilkadziesiąt lat, a gdy już będzie wymagała zmiany – można z niej odzyskać surowiec. Naturalne drewno rozkłada się o wiele szybciej, niż plastikowe panele czy wykładziny. Najbardziej ekologicznym drewnem jest bambus. W chwili ścinania ma on zwykle około 6 lat, natomiast dąb musi rosnąć aż ponad 100 lat, by można było zrobić z niego deski podłogowe. Podłogi bambusowe są również dużo bardziej wytrzymałe i twardsze niż dębowe. Dodatkowo bambus zachowuje wszelkie zalety drewnianej podłogi, można go swobodnie poddać renowacji, co sprawi, że podłoga nawet po upływie lat będzie wyglądała jak nowa. Można go barwić, lakierować, jest tańszy od drewna dębowego czy egzotycznego, a oprócz tego jest stuprocentowo ekologiczny - rośnie na plantacjach, a więc by wykonać z niego podłogę, nie trzeba ingerować w środowisko naturalne.

ekologiczna podłogapodłoga bambusowa

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: Kopp

Polecamy Ci również

Zobacz także