Elektryczne ogrzewanie podłogowe - zalety

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - zalety

elektryczne ogrzewanie podłogoweCiepła podłoga to przyjemność dla stóp, dlatego elektryczne ogrzewanie podłogowe jest coraz bardziej popularne. Prezentujemy kilka zalet tego rozwiązania.*

Najcieplej przy podłodze, a najchłodniej pod sufitem to odpowiedni rozkład temperatur w mieszkaniu, który pozwoli na ogrzanie pomieszczenia przy niższej temperaturze niż jest to w przypadku stosowania grzejników.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe sprawia, że oszczędzamy energię o 10-20%, jest także łatwe w sterowaniu, a koszty akcesoriów takich jak sterowniki są znacznie niższe niż regulatory do wodnego ogrzewania podłogowego. Sterowanie daje nam kontrolę nad działaniem systemu grzejnego, a co za tym idzie - nad kosztami związanymi z ogrzewaniem.

comfort mataComfort Mata

Aby otrzymać efekt ciepłej podłogi można zainstalować cienką Comfort Matę grzejną bezpośrednio w kleju pod terakotą. Konstrukcja kabla grzejnego ma dwużyłową obudowę, pola elektromagnetyczne obu żył wzajemnie się znoszą.  
Żyły grzejne posiadają izolację fluoropolimerową. Przewód grzejny wyposażony jest w  miedziany ekran ochronny i zewnętrzną osłonę polietylenową. Na rynku dostępne są maty jednostronnie i dwustronnie zasilane. W przypadku mat jednostronnie zasilanych nie jest istotne, gdzie wypadnie koniec maty. Mata Comfort ma zaledwie 3 mm grubości i można ją układać na starej terakocie (np. podczas remontu) bez potrzeby jej skuwania. Comfort-Maty dostarczane są w gotowych zestawach  do montażu.

Zestaw taki zawiera:

  • Comfort Matę odpowiedniej mocy,
  • rurkę osłonową czujnika temperatury, 
  • puszkę podtynkową oraz wyczerpującą instrukcję montażu.

Gwarancja 10 lat.

Uniwersalne w zastosowaniu

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest wystarczająco efektywne, by stosować je jako jedyne źródło ciepła w domu. Można je też wykorzystywać zarówno jako główne ogrzewanie, jak i uzupełnienie innej, istniejącej instalacji - wówczas ogrzewanie podłogowe zapewni nam komfort ciepłej podłogi. Wtedy nawet posadzki z terakoty, gresu czy kamienia staną się przyjazne dla tych mieszkańców domu, którzy lubią chodzić boso, i to bez względu na porę roku.

Tanie w inwestycji

Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie wymaga kosztownego pieca. Inwestycję można też rozłożyć na dowolne etapy.

ogrzewanie podłogowe polecane jest dla alergikówProste w montażu

Prezentowany typ ogrzewania podłogowego jest łatwy w montażu, dzięki plastycznym COMFORT KABLOM lub samoprzylepnym COMFORT MATOM. W łatwy i bezproblemowy sposób można je zainstalować pod każdym rodzajem podłogi.

Polecane dla alergików

To rozwiązanie jest idealne dla alergików ponieważ zmniejsza cyrkulację kurzu w mieszkaniu.  Praktyczną zaletą ogrzewania podłogowego zastosowanego w łazience jest szybsze schnięcie zachlapanej podłogi oraz dywaników. Co z kolei sprawia, że łatwiej jest nam utrzymać to miejsce czyste.

Pozwala na dowolną aranżację wnętrza

Pomimo tego, że na rynku jest co raz więcej dekoracyjnych grzejników, które nadają wnętrzu uroku to chyba każda Pani domu marzy, aby instalacje grzewcze były niewidoczne. Zaletą ogrzewania podłogowego jest to, że jest niewidoczne. Jedynym widocznym elementem systemu jest termostat (można go również zainstalować w miejscu mało eksponowanym lub w rozdzielni elektrycznej).

Łatwe w obsłudze

System jest łatwy w obsłudze i nie wymaga konserwacji. Do ustawienia odpowiedniej temperatury służy termostat.

montaż maty grzejnejdocinanie maty grzejnej

układanie maty grzejnej

Elektryczne czy wodne

Są dwa typy ogrzewania podłogowego: system wodny oraz system elektryczny. Ten pierwszy wymaga zainstalowania wężownicy w posadzce. Jest to możliwe w  trakcie budowy lub generalnego remontu ponieważ należy podłączyć instalację zmniejszającą temperaturę wody płynącej przez podłogę. System elektryczny jest znacznie łatwiejszy w montażu, gdyż należy zamontować jedynie kable grzejne o mocy grzejnej i długości dopasowanej do powierzchni podłogi. Przewody grzejne podłącza się do instalacji elektrycznej poprzez termostat. To urządzenie utrzymuje temperaturę podłogi lub powietrza. Każdy obwód grzejny można indywidualnie programować. Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest tańsze w montażu, ale droższe w późniejszej eksploatacji w porównaniu do ogrzewania wodnego.

mata grzewczaMata czy kable do ogrzewania podłogowego

Tradycyjnie ogrzewanie podłogowe montowane jest na izolacji cieplnej w warstwie szlichty o grubości minimum 4cm. Czas rozgrzewania takiej podłogi wynosi do kilkunastu godzin, ale kiedy już osiągnie maksimum, to w przypadku awarii zasilania utrzymuje temperaturę podłogi i powietrza co jest wielką zaletą, gdy ogrzewanie podłogowe jest jedynym źródłem ciepła. Dzięki termostatom z zegarem możemy programować obniżki temperatury np. w momencie gdy nie ma nas w domu. Termostat w sposób inteligenty włącza się o odpowiedniej godzinie tak, aby dom był nagrzany kiedy wrócimy z pracy. Wbudowany mikroprocesor automatycznie wylicza i koryguje bezwładność – np. jeżeli zaprogramowane jest, że o godz. 8.00 rano podłoga ma mieć temperaturę +25°C, to termostat sam odpowiednio wcześniej włącza ogrzewanie. Ogrzewanie podłogowe nie jest już luksusowym rozwiązaniem dla bogatych ludzi. Najczęściej stosuje się je w łazienkach i kuchni tzw. komfortowe grzanie. To rozwiązanie jest możliwe dzięki skonstruowaniu komfortowych mat grzejnych, które instaluje się pod terakotą w warstwie kleju. Można je zainstalować w trakcie remontu łazienki. Posadzka podnosi się tylko o parę milimetrów. Zaletą tego rozwiązania jest krótki czas rozgrzewania podłogi, związane jest to z dużą mocą. Kable grzejne stosujemy do ogrzewania domów i mieszkań, kiedy jest to jedyny system ogrzewania. Maty sterowane inteligentnym termostatem z programatorem stosujemy do komfortowego dogrzewania podłóg.

ogrzewanie podłogowe w łazience

comfort kabelComfort Kabel

Comfort Kable sprzedawane są w gotowych zestawach o określonej mocy całkowitej i długości.
Moc gotowych zestawów uzależnione są od typu zastosowanego przewodu grzejnego i zawierają się w granicach od 120 W do 5900 W.
Standardowo zestawy grzejne wykonywane są z 2,5 m lub 3 m przewodem zasilającym. Na zamówienie istnieje możliwość wykonania zestawów z inną długością przewodów zasilających. W zależności od miejsca zastosowania proponujemy zestawy o różnej mocy jednostkowej oraz wskazujemy sposób ich instalacji. Na zamówienie wykonujemy również nietypowe zestawy grzejne Gwarancja 10 lat.

Sterowanie i regulacja

Termostat steruje pracą kabli i komfortowych mat grzejnych. Do sterowania ogrzewaniem podłogowym najlepiej jest zastosować termostaty z czujnikiem podłogowym specjalnie skonstruowane do tego celu. Aby zainstalować go w łazience powinien mieć odpowiedni stopień ochrony. Termostat elektroniczny powinien być bardzo dokładny i mieć minimalną histerezę.
Termostat, który ma funkcję programowania to powinien mieć wbudowaną funkcję automatycznej
korekcji czasu załączania i wyłączania wówczas uzyskamy ciepło w pożądanych godzinach co z pewnością wpłynie na nasz domowy budżet.
Dlatego do sterowania pracą komfortowych mat grzejnych zaleca się termostaty z programatorem. Są one trochę droższe od zwykłych termostatów, ale koszt inwestycji w nie zwraca się błyskawicznie. Zwykłe termostaty utrzymują ciepłą podłogę przez całą dobę.

* artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
4,71 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Luxbud

Polecamy Ci również

Zobacz także