Energetyczna herbata

Yerba mate to herbata stworzona przez naturę, żeby skutecznie ocucić ludzi zmęczonych ciężką pracą w podzwrotnikowym klimacie.

suszona herbataSzczególnie ceniona jest w Argentynie, Paragwaju, Urugwaju, Chile, Boliwii czy Brazylii, gdzie jest używana z taką częstotliwością z jaką na starym lądzie pija się zwykłą, czarną herbatę. Ożywia ciało i umysł w sposób zupełnie inny niż kawa (mateina zawarta w liściach tego krzewu pobudza jeszcze mocniej niż kofeina, jednak w całkowicie inny, zaskakujący sposób). Kiedy hiszpańscy konkwistadorzy przybyli do Argentyny w poszukiwaniu złota i srebra, znaleźli yerba mate. Roślina ta (Ilex paraguariensis Saint Hilaire inaczej zwana ostrokrzewem paragwajskim) dla rdzennych mieszkańców Argentyny była wówczas skarbem. Ludy z plemienia Guarani używały jej do jedzenia, picia i leczenia rozmaitych chorób. Późniejsi robotnicy ziemscy, pracujący na tzw. "pampas" gromadzili się po ciężkim dniu pracy, przy ognisku, parzyli napar w prymitywnych naczyniach (mate), siadali w kręgu i pili puszczając w obieg bombillę (rurkę zakończoną sitkiem), za pomocą której w wygodny sposób można było odsączyć ożywczy napar spośród pokruszonych liści.

ostrokrzew paragwajskiW dzisiejszych czasach yerba mate jest ulubionym napojem wielu ludzi na świecie. Współczesny człowiek docenia jego walory pobudzające, dodające energii, ale teraz wiemy również, że jest bogaty w witaminy C, B1, B6, niacynę oraz minerały takie jak wapń, fosfor, żelazo, magnez, potas i sód. Yerba mate ma szereg właściwości terapeutycznych. Napar likwiduje zmęczenie oraz stymuluje zdolności psychiczne i fizyczne organizmu. Zwiększa wydajność pracy umysłowej. Ma kojący wpływ na nerwy i mięśnie (w tym również mięśnie gładkie). Dzięki zawartości zestawu witamin z grupy B współpracuje z zasobami cukru w mięśniach, nerwach i mózgu. Sole mineralne razem z ksantyną pomagają w pracy układu krwionośnego i poprawiają krążenie krwi. Ponadto napar łagodzi łaknienie, blokując odpowiednie receptory w mózgu, nie powoduje przy tym wahań nastroju. Jest moczopędny i korzystny w przypadku problemów z pęcherzem. Ma także dobroczynny wpływ na przemianę materii poprzez aktywowanie ruchów perystaltycznych. Ułatwia trawienie, łagodzi problemy gastryczne i polepsza wydalanie. Jego stymulujące działanie trwa dłużej niż działanie kawy i nie ma skutków ubocznych.

Indianie GuaraniPierwszymi "mateistami" byli Indianie Guarani, zamieszkujący dorzecze rzeki Paragwaj. Stosowali oni yerba mate nie tylko w formie naparu, ale również żuli liście. Dzięki właściwościom rośliny Indianie znakomicie radzili sobie ze zmęczeniem. Dla ludu Guarani żyjącego w trudnych warunkach równie ważną rolę odgrywało działanie hamujące apetyt. Indianie początkowo pili napar cedząc przez zęby. Z czasem wprowadzono do rytuału picia tego boskiego napoju zwyczajną rurkę wykonaną z łodyg małych trzcin. Słomka jednak nie sprawdzała się, ponieważ rozdrobnione liście ostrokrzewu przedostawały się do ust. Po pewnym czasie zaczęto powszechnie używać zakończonej ślepo i podziurkowanej bambusowej rurki. Stała się ona prototypem bombilli. Indianie nosili ze sobą zawsze najpotrzebniejsze rzeczy. Umieszczali je w małych torebkach i przyczepiali do pasa. Wśród tych skarbów była też yerba mate – miała oczyszczać krew, zwiększać odporność organizmu, zwalczać zmęczenie i redukować stres.

Oceń artykuł
4,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Yerba Market

Zdjęcia: Yerba Market

Polecamy Ci również

Zobacz także