Energia pod kontrolą – czujniki ruchu i obecności firmy Hager

Energia pod kontrolą – czujniki ruchu i obecności firmy Hager

czujniki ruchu zapewniają bezpieczeństwo i oszczędność energiiW ślad za podnoszącym się standardem życia ludzkiego i stałym rozwojem technologii, wciąż wzrasta zapotrzebowanie na energię elektryczną, między innymi do systemów oświetlenia, ogrzewania czy wentylacji. Rozwiązania Hager gwarantują pełny komfort przy obniżonym zużyciu energii.

Energia elektryczna to podstawowe medium, od którego zależy działanie wielu systemów związanych z dostarczaniem usług takich jak oświetlenie czy utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Z analiz NIK i Polskich Sieci Energetycznych wynika, że zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie w Polsce z około 159 TWh w 2015 roku do 230 TWh w roku 2030. Największy udział w tym zjawisku przypisuje się sektorowi usług i gospodarstwom domowym. Wraz ze wzrostem standardu życia budynki są wyposażane w coraz więcej urządzeń elektrycznych i źródeł światła, co będzie również wymagało zwiększenia produkcji energii elektrycznej. Optymalnym wyjściem, które pozwoli zminimalizować wpływ rozwoju społeczeństwa oraz gospodarki na środowisko naturalne są inteligentne rozwiązania sterowania funkcjami budynku.

czujnik obecności dwukanałowyTechnologie dopasowane do trybu życia

Inteligentne budynki nie są wcale odległą wizją czy komfortem, na który mogą sobie pozwolić tylko nieliczni. Na rynku są już dostępne proste rozwiązania sterowania, które pozwalają kontrolować zużycie energii, przyczyniając się do podnoszenia komfortu życia, a przy tym obniżania kosztów i wpływu na środowisko. Przykładem mogą być czujniki ruchu i obecności, które w zależności od natężenia światła dziennego lub wykrycia ruchu automatycznie włączają i wyłączają oświetlenie czy system wentylacji i ogrzewania. Takie funkcje oferuje dwukanałowy czujnik obecności EE811 w ofercie firmy Hager. Dzięki obracanej soczewce szybko i precyzyjnie adaptuje się do warunków oświetlenia panujących w pomieszczeniu. Detekcja ruchu bazuje na innowacyjnej, opatentowanej przez firmę Hager technologii, w której zastosowano kombinację dwóch soczewek. W rezultacie czujnik wykrywa ruch w obszarze o kształcie prostokąta. Rozwiązanie posiada również funkcję rozróżniania światła sztucznego i dziennego, reagując na rytm dzienny i nocny. Energooszczędne rozwiązania marki Hager pozwalają również podnieść bezpieczeństwo i komfort w przydomowym otoczeniu. Reflektor LED z czujnikiem ruchu załącza oświetlenie posesji za każdym razem, gdy wykryje ruch w zasięgu 12 metrów. Źródło światła o mocy 60 W zużywa przy tym aż o 70% mniej energii w porównaniu z tradycyjną żarówką halogenową o mocy 300 W. Rozwiązanie w estetycznej obudowie w klasie IP55 łączy w sobie inteligentne funkcje, designerski wygląd oraz wysoką odporność na warunki zewnętrzne. Natomiast wszędzie tam, gdzie wymagany jest minimalistyczny wygląd architektoniczny, idealnie sprawdzi się dekoracyjna lampa LED EE610 z czujnikiem ruchu na podczerwień. Oprawa posiada futurystyczny, lekko pochylony kształt i niewielką wysokość 20 cm. Dzięki mocy wyjściowej 15 W i temperaturze barwowej 4000 K emituje światło bezolśnieniowe, odpowiednie dla niewielkich przestrzeni, takich jak ścieżki, alejki czy niewielkie parkingi. Szybki montaż i możliwość sterowania na pilota to dodatkowe zalety wpływające na wysoki komfort użytkowania rozwiązania.

  reflektor LED z czujnikiem ruchu   lampa dekoracyjna LED EE610

czujnik ruchu wysokiej częstotliwości EE883Energooszczędna iluminacja

Najwięcej energii elektrycznej zużywają budynki użyteczności publicznej, jednocześnie oświetlenie stanowi największy składnik kosztów utrzymania tego typu obiektów. Przy zastosowaniu precyzyjnych i bezawaryjnych czujników ruchu do kontroli oświetlenia, możliwe jest zaoszczędzenie nawet do 60% energii. W ofercie firmy Hager znajdują się innowacyjne czujniki wysokiej częstotliwości EE883, które w odróżnieniu od rozwiązań bazujących na technologii pasywnej podczerwieni, wykrywają ruch w częściach budynku, w których nie występują różnice pomiędzy temperaturą otoczenia a poruszającymi się obiektami. Dzięki temu sprawdzają się idealnie na przykład w nieogrzewanych garażach lub na terenach parkingowych. Technologia wysokiej częstotliwości eliminuje przy tym ryzyko samoczynnego załączenia się czujnika pod wpływem intensywnego promieniowania UV. Równie precyzyjne sterowanie oświetleniem oferują nowe wyłączniki zmierzchowe EEN100/EEN101, które włączają i wyłączają je w zależności od natężenia światła słonecznego. Urządzenia mogą pracować w dwóch przedziałach natężenia, niski zakres jasności od 5 do 100 lx umożliwia efektywne ekonomicznie zarządzanie oświetleniem dróg, reklam czy witryn wystawowych, zaś wysoki zakres od 50 do 2000 lx pozwala na przykład na sterowanie markizami. Dzięki regulowanemu opóźnieniu w przedziale czasowym od 60 do 80 sekund nie dochodzi do przypadkowego włączenia oświetlenia w wyniku krótkich zmian jasności, wywołanych na przykład wyładowaniem atmosferycznym lub błyskiem lampy samochodowej. Szeroki zakres zastosowań i udoskonalona technologia sensorowa sprawiają, że wyłączniki zmierzchowe marki Hager sprawdzają się zarówno budownictwie komercyjnym, jak i mieszkaniowym.

włączniki zmierzchowe ułatwiają optymalne oświetlenie domu

Poza wymienionymi przykładami Firma Hager oferuje  swojej ofercie również szerszą gamę czujników ruchu, obecności, zegarów sterujących oraz kompleksowych rozwiązań sterowania z zakresu automatyki budynku.

Energia pod kontrolą – czujniki ruchu i obecności firmy Hager - zdjęcie 7
Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Hager

Polecamy Ci również

Zobacz także