Energooszczędność się opłaca

Energooszczędność się opłaca

Rozstrzygnięto II konkurs na najefektywniejszą energetycznie gminę w Polsce, zorganizowany przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A. W tegorocznym konkursie przyznano również nagrodę specjalną ufundowaną przez firmę VELUX "Energooszczędni w świetle VELUX".

uroczysta galaPonadto w tegorocznej edycji konkursu przyznano również nagrodę specjalną ufundowaną przez firmę VELUX "Energooszczędni w świetle VELUX", którą otrzymała wyróżniającą się gmina Miasto Rzeszów za najefektywniejsze wykorzystanie energii słonecznej w budynkach użyteczności publicznej.

Opłacalne inwestycje
Gmina Rzeszów inwestuje w technologie oparte o wykorzystanie systemów solarnych już od 2004 roku. Od 2006 roku zastosowano w obiektach publicznych, żłobkach i domu opieki społecznej ok.130 m2 kolektorów słonecznych, osiągając znaczne redukcje energii zużytej na ogrzewanie ciepłej wody. Baterie słoneczne są wykorzystywane również w całym mieście do oświetlenia przejść ulicznych. W imieniu Rzeszowa nagrodę pieniężną w wysokości 5.000 zł z rąk Dyrektor Generalnej VELUX Polska Lidii Mikołajczyk - Gmur odebrał Zastępca Prezydent Miasta Marek Ustrobiński.

"Przyznając nagrodę specjalną "Energooszczędni w świetle VELUX" chcielibyśmy nie tylko nagrodzić wyjątkową aktywność Rzeszowa w zakresie oszczędzania energii, ale zachęcić inne gminy do naśladowania. Wykorzystanie w inwestycjach publicznych odnawialnych źródeł energii, takich jak światło słoneczne, przynosi wymierne korzyści nie tylko ekonomiczne, ale także związane z ochroną środowiska naturalnego. Nasza firma od zawsze związana jest ze światłem oferując swoim Klientom szerokie możliwości jego wykorzystania, nie tylko poprzez właściwe doświetlenie pomieszczeń na poddaszu, a także poprzez stosowanie kolektorów słonecznych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej"– powiedziała Lidia Mikołajczyk-Gmur, Dyrektor Generalny VELUX Polska.

"Niezmiernie cieszę się, że nasz wkład pracy został doceniony. Większość projektów energooszczędnych było zrealizowanych do tej pory z budżetu miasta. W najbliższych latach planujemy zwiększyć inwestycje i skorzystać z dotacji unijnych. Bardzo ważne jest to, że dzięki odnawialnym źródłom energii osiągamy znaczące oszczędności w utrzymaniu obiektów użyteczności publicznej np.: basenów, a sama inwestycja zwraca się po 3-4 latach. Za przykładem Rzeszowa idą również jego mieszkańcy i coraz częściej instalują kolektory słoneczne w prywatnych domach." – powiedział Marek Ustrobiński, Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszów.


Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: VELUX

Polecamy Ci również

Zobacz także